Wikibiopedia

ZaZaZa

ZaZa (* 5 czerwca 1951 r. jako Peter La Bonté w Monachium) - niemiecka piosenkarka pop. Sławę zyskał w 1982 r. dzięki piosence Zauberstab (Magiczna różdżka), która jest obecnie uważana za klasykę Nowej Niemieckiej Fali.

Biografia

W wieku 12 lat La Bonté został członkiem Regensburger Domspatzen. Po ukończeniu szkoły kształcił się w zawodzie artysty reklamowego i najpierw pracował dla firmy Siemens AG, a następnie jako niezależny grafik projektował okładki płyt. Od 1974 r. kontynuował karierę muzyczną jako wokalista i perkusista w różnych monachijskich grupach rockowych. W 1978 r. dołączył do zespołu reggae rockowego The Nighthawks. Jednak trzy lata później znów poszedł własną drogą.

Pod pseudonimem scenicznym ZaZa, androgynicznym lustrzanym stworzeniem, wydał singiel Zauberstab (Magic Wand) w szczytowym okresie Nowej Niemieckiej Fali. Dzięki niemu w sierpniu 1982 r. wspiął się na 8. miejsce niemieckiej listy przebojów. Tekst piosenki - w refrenie ZaZa śpiewa “jeśli cię zdobędę, moja czarodziejska różdżka pokaże ci miłość” - został odebrany jako wulgarny i doprowadził do tego, że kilka stacji radiowych zakazało emisji utworu w swoich programach. W filmie “Kobieta w płomieniach” tytuł ten został jednak odtworzony.

Był to jedyny wielki przebój ZaZa. Kolejny singiel dopiero co trafił na listy przebojów, a dalszych sukcesów już nie było.

Nowe nagrania piosenek Zazy

Prawdopodobnie najbardziej udanego ponownego nagrania dokonała Slađana Milošević. W swoim projekcie Neutral Design ponownie nagrała tytuł Zaza the Light of Cairo. W 1983 r. tytuł ten odniósł wielki sukces w Jugosławii.

Tytuł Zauberstab był kilkakrotnie nagrywany na nowo: Po tym, jak w 2000 roku na albumie Kunststoff duetu Klirrfaktor pojawił się cover EBM, do tytułu powróciły także inne zespoły. W 2006 r. niemiecki zespół rockowy Oomph! nagrał cover przeboju Zazy na swój najlepszy album Delikatessen. Innym coverem była wersja Atrocity, która pojawiła się na albumie Gemini. W 2008 r. utwór wykonał Ralf Donis, były frontman zespołu Love Is Colder Than Death. Inne wersje utworu Zauberstab nagrali: John Starlight, Yü̈ksel D. feat. Flo2Soul & Nic Miles, Yaya, Stiefbrüder i Beborn Beton.

Dyskografia

Albumy

1982: ZaZa

Singli

1982: Magiczna różdżka

1982: Caprifischer

1982: Tango d’Elite

Pokrewne

Bausa

Bosca

EstA

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Johannes Oerding

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

Kurt Krömer

Gerald Hüther

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Shippo

ARASH

Calvin Hollywood

Bernd Jäger

Mr Jones

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

Laith Al-Deen

GReeeN

HandOfBlood

Claus Holm

Gregor Meyle

Paluten

Slowtide

Chris Tall

A.n.d.r.e.

Almina

CashMo

The Dark Tenor

The Green Man

Hermann Hill

Olivia Jones

Kontra K

Majan

Metaphysics

Mo-Torres

Wolfgang Niedecken

Rockster

Sero

Shindy

Adel Tawil

Thees Uhlmann

Zuna

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności