Wikibiopedia

 

Bosca

Bosca (prawdziwe imię David Alexi; * 9 grudnia 1988 r. w Wiesbaden) - niemiecki raper i producent. Obecnie jest związany z wytwórnią Freunde von Niemand. W swoich piosenkach skupia się na sprawach osobistych, jest społecznie krytyczny wobec polityki i wydarzeń na świecie, a stylistycznie zalicza się do ulicznego rapu. Jego nazwa pochodzi od rumu Boscabana.

Biografia

Pochodzenie

Bosca dorastał w Wiesbaden jako syn matematyka i nauczycielki, wraz z dwiema siostrami.

Kariera muzyczna

Urodzony w Wiesbaden, Bosca zaczął rapować w wieku kilkunastu lat. Wyprodukował trzy mixtape'y z zespołem Ultrakaos i zadedykował kilka utworów Ultrasom z Eintrachtu Frankfurt, które zostały opublikowane na stronie internetowej grupy. To właśnie tam poznał podobnie myślącego rapera Vegę, z którym zaprzyjaźnił się osobiście i do dziś regularnie współpracuje.

Po zdobyciu wykształcenia inżyniera dźwięku zdobył sprzęt niezbędny do rozpoczęcia kariery muzycznej i wkrótce wydał kolaboracyjny mixtape Kinokarte wraz z raperem Face, który został w całości wyprodukowany przez Johnny'ego Peppa. Następnie pracował nad swoim debiutanckim albumem Fighting Society, który ukazał się w 2011 roku nakładem nowo założonej przez Vegę wytwórni Freunde von Niemand, do której dołączył również Bosca. Również w tym przypadku bity zostały wyprodukowane głównie przez Johnny'ego Peppa. W 2013 r. wydał kolejny album Solange es schlägt, który osiągnął 10. miejsce na niemieckiej liście przebojów. W styczniu 2016 r. wydał wspólnie z Vegą album Alte Liebe roste nicht, który zajął 4. miejsce na niemieckiej liście przebojów i stał się jego największym dotychczasowym sukcesem.

W styczniu 2017 r. ukazał się jego trzeci solowy album Cobra 3, który trafił na 5. miejsce niemieckiej listy przebojów, a także do Top 100 w Austrii i Szwajcarii. Tytuł nawiązuje do włoskiej petardy, która nosi tę samą nazwę.

Dyskografia

2008: Bosca (Ultrakaos EP #1)

2009: Bosca II (Ultrakaos EP #2)

2010: Kinokarte (wspólny album z Face)

2011: Społeczeństwo walczące

2012: Król powietrza (Ultrakaos EP #3)

2013: Tak długo, jak bije

2016: Stara miłość nigdy nie rdzewieje (z Vegą)

2017: Kobra 3

2017: Walczący Hesjan

2019: Zamieszki

2021: Tak długo, jak długo bije 2

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności