Wikibiopedia

 

Nico Santos

Nico Santos (* 7 stycznia 1993 r. w Bremie jako Nico Wellenbrink) jest niemieckim piosenkarzem i autorem tekstów. Jego najbardziej udane piosenki to Home (z Topikiem), Rooftop, Safe i Better. Jako współautor tekstów brał udział m.in. w nagraniach do albumu Cla$$ic zespołów Bushido i Shindy, singla Wir sind groß Marka Forstera i singla Achterbahn Helene Fischer.

Biografia

Prywatne

Santos jest synem aktora Egona Wellenbrinka i jego żony Lisy. Wkrótce po jego narodzinach rodzina przeniosła się na Majorkę, dlatego też później przyjął hiszpańsko brzmiący pseudonim sceniczny Santos. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Es Capdellá, gdzie uczono go także hiszpańskiego i katalońskiego. Jego siostra z pierwszego małżeństwa ojca, Susanna Wellenbrink, oraz jej córka Mia-Sophie są czynnymi aktorkami. Ma jeszcze jedną młodszą siostrę, która studiuje w Palmie.

Kariera jako muzyk

Jego rodzice mieli własne zespoły i wspierali go. Już jako pięciolatek nagrywał w studiu ojca wraz z młodszą siostrą Clarissą wiersze do dziecięcych słuchowisk radiowych. Od szóstego roku życia pobierał lekcje gry na fortepianie, uczył się śpiewu i tańca. Już w młodym wieku występował na festiwalach w Hiszpanii, grając utwory, które częściowo tworzył on sam i jego ojciec. Oprócz kariery muzycznej pracował jako konferansjer w hotelu klubowym na Majorce, a także występował w Niemczech, w tym razem z Maxem Mutzke, Aurą Dione i Robyn dla ProSieben. W serwisie YouTube zamieszczał zarówno covery, jak i oryginalne kompozycje, w tym Eres Perfecta. Piosenka ta odniosła zaskakujący sukces i w krótkim czasie została kliknięta kilkaset tysięcy razy.

W 2012 r. połączył siły z amerykańskim raperem KY. Razem występowali jako KY & Nico. W 2013 r. duet rozstał się. Wiosną 2013 roku Santos poznał producenta hip-hopowego B-Case'a, który w tym czasie zajmował się muzyką house. Wspólnie napisali kilka utworów, z których jednym z pierwszych efektów była piosenka Feel It, którą B-Case planował już od jakiegoś czasu z Jackiem Holidayem i Tonym T.

Na początku 2014 r. nagrał wspólnie z B-Case'em utwór Lucky L, który jest oparty na komiksowej postaci Lucky Luke'a. Piosenka zdołała przebić sukces Feel It, osiągając 6. miejsce na międzynarodowej liście przebojów DJ-ów, 19. miejsce na iTunes i 5. miejsce na liście przebojów Bravo. Kilka tygodni później ukazała się akustyczna wersja tego utworu. W październiku 2014 r. utwór Symphony trafił do niemieckiego głównego nurtu list przebojów radiowych i czytelniczych list przebojów Bravo.

Równolegle do współpracy z B-Case, w 2015 r. nagrał utwór Holding On ze szwajcarskim DJ-em i producentem Mr.Da-Nos, który stał się tytułową piosenką niemieckiego filmu kinowego 3 Türken und ein Baby. Dzięki płycie Holding On, Santos po raz pierwszy znalazł się na oficjalnej liście przebojów w Szwajcarii. W 2016 r. ukazał się utwór Home, który powstał we współpracy z muzykiem Topic. W Niemczech i Austrii Home awansował odpowiednio na dwunaste i dziesiąte miejsce, a w Australii zajął jedenaste miejsce na oficjalnej liście przebojów i uzyskał status platynowej płyty. Kolejny singiel został wydany wspólnie z Micarem pod tytułem Brothers in Arms, który również reprezentuje gatunek deep house. W Portugalii odniósł sukces komercyjny, wydając wiosną tropikalny house'owy singiel Waterfalls, we współpracy z Lvndscape i Holland Park.

W kwietniu 2017 r. wydał singiel Goodbye to Love, w którym wystąpił norweski duet DJ-ów Broiler. Późnym latem 2017 r. Santos wydał pierwszy singiel ze swojego debiutanckiego albumu solowego. Płyta nosiła tytuł Rooftop i jesienią odniosła sukces komercyjny w kilku krajach europejskich, trafiając do pierwszej dziesiątki w Niemczech i Austrii. W pisaniu piosenek wspierali go między innymi Chris Cronauer i Michelle Leonard. Późnym latem 2017 roku ukazał się również utwór Haie, który gościnnie pojawił się na kolaboracyjnym albumie Royal Bunker autorstwa Sido i Kool Savasa.

Po tym, jak utwory Safe i Oh Hello pojawiły się jako kolejne single, Santos wydał swój debiutancki album Streets of Gold w październiku 2018 r. Płyta trafiła na oficjalne listy przebojów w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W następnym roku ukazała się wersja deluxe albumu z dodatkowymi utworami, w tym z piosenką Unforgettable, która dotarła do pierwszej piątki niemieckiej listy przebojów. W sierpniu 2019 r. Nico Santos wydał utwór Better, który powstał we współpracy z niemiecką piosenkarką Leną Meyer-Landrut, dla której wielokrotnie występował jako autor tekstów. Piosenka odniosła sukces komercyjny w Niemczech i Austrii.

W październiku 2019 r. niemiecki raper Capital Bra wydał swój pierwszy wspólny album Berlin lebt 2 z Samrą, na którym Santos użyczył swojego głosu do utworu Purple Rain. Utwór ten zdołał wejść na niemiecką listę przebojów singlowych. W listopadzie 2019 r. ukazało się kolejne solowe wydawnictwo z singlem Play with Fire, który przez ponad miesiąc utrzymywał się na drugim miejscu niemieckiej listy przebojów. Również w 2019 roku wydał duet Fuego z Álvaro Solerem, swoją pierwszą piosenkę w języku hiszpańskim.

W marcu 2020 r. ukazał się Like I Love You, drugi singiel z kolaboracji z zespołem Topic. W ramach promocji utworu odbył się m.in. wspólny występ na żywo w programie Sat.1 Luke! Die Schule und ich. Santos był jednym z siedmiu uczestników siódmego sezonu programu Sing meinen Song - Das Tauschkonzert. W maju 2020 r. po raz pierwszy wygrał dla Hiszpanii w Wolnym Konkursie Piosenki Europejskiej stworzonym przez Stefana Raaba i transmitowanym przez ProSieben. Jest tam trenerem od dziewiątego sezonu programu The Voice of Germany. W listopadzie 2020 r. był jurorem w programie Luke! The Greatnightshow: Luke - The Band 2020.

28 stycznia 2022 roku Santos wydał singiel In Your Arms (For an Angel) wraz z Topic, Robinem Schulzem i Paulem van Dykiem. Jest to reedycja płyty For an Angel van Dyka z 1994 roku.

Kariera jako autor tekstów i producent

W 2015 roku doszło do jego pierwszej współpracy z niemieckim duetem producenckim Djorkaeff & Beatzarre, który od jakiegoś czasu blisko współpracował również z B-Case. Sam początkowo określał siebie jako "stażystę, który awansował na pianistę i wokalistę drugiego planu". Wspólnie wyprodukowali ścieżkę dźwiękową do filmu Fack ju Göhte 2. Zaśpiewane przez niego piosenki It's Gonna Be Alright i Here Comes the Sun stały się najlepiej sprzedającymi się utworami z tej płyty na portalach z plikami do pobrania. Znalazła się tam również napisana przez niego piosenka Don't Give Up on Us, którą zinterpretował Janieck Devy. Wspólnie napisali też piosenkę Promised Land dla jamajskiego piosenkarza Omi, który w tym samym roku świętował swój światowy przełom za sprawą utworu Cheerleader. W listopadzie 2015 r. Bushido i Shindy wydali studyjny album Classic, do którego utwory napisali również Djorkaeff, Beatzarre i Santos.

Wspólnie z Markiem Forsterem i Djorkaeffem & Beatzarre napisał piosenkę Wir sind groß, która stała się przebojem w pierwszej dziesiątce w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Piosenka została wykorzystana jako oficjalna piosenka Mistrzostw Europy dla stacji ZDF w 2016 r. i pokryła się platyną. W tym samym czasie ukazał się także trzeci studyjny album niemieckiego rapera Shindy'ego, Dreams. W kilku utworach wspierał Djorkaeffa i Beatzarre'a. Podobnie było z albumami Rumble in the Jungle Ali Bumaye, Nichts war umsonst Prinz Pi i Black Friday Bushido. W styczniu 2017 r. wyemitowano kryminał Söhne & Väter, do którego ścieżkę dźwiękową napisali Santos, Djorkaeff & Beatzarre, B-Case i Michael Beckmann.

W czerwcu 2017 r. niemiecka piosenkarka Lena Meyer-Landrut zaprezentowała utwór If I Wasn't Your Daughter, który napisała wspólnie z Santosem oraz Djorkaeff & Beatzarre. Lenie towarzyszy również Santos na fortepianie. Piosenka znalazła się na piątym studyjnym albumie Only Love, L do którego Santos dołożył również utwór Love, który napisał we współpracy z niemieckim zespołem producenckim Beatgees.

W 2018 roku wielokrotnie współpracował z B-Case i hiszpańskim muzykiem Juanem Magánem. Wspólnie stworzyli piosenki Escondidos i Déjate llevar, z których zwłaszcza ta druga odniosła ogromny sukces na hiszpańskiej liście przebojów i pokryła się platyną. Kontynuowana jest także współpraca z Djorkaeffem & Beatzarre'em. Napisali oni przebój Sido z pierwszej dziesiątki "Tausend Tattoos", który znalazł się na studyjnym albumie "Kronjuwelen", wyprodukowanym przez Djorkaeffa & Beatzarre'a. Wraz z niemieckim zespołem producenckim Hitimpulse napisał utwór future bass Like This włoskiego DJ-a i producenta Arcando.

Kolejne kolaboracje z Djorkaeff & Beatzarre miały miejsce w 2019 r., a ich efektem były utwory Purple Rain autorstwa Capital Bra i Samry, Meine 3 Minuten Freschta Akbarzada i Sido oraz 501 autorstwa SDP i Teesy. Kolejnym owocem współpracy z Hitimpulse jest utwór Sink Deeper, napisany wspólnie dla MOTi i Icona Pop.

Praca jako aktor

W latach 2007 i 2008 Santos wystąpił w kilku reklamach firmy odzieżowej C&A. W 2015 r. wystąpił w pięciu odcinkach jako Tiger Rat alias Malcom Baker w niemieckiej codziennej telenoweli Rote Rosen. Wciela się tam w postać brytyjskiego muzyka, który ucieka przed groupies.

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

1 Żywa korona

2021: w kategorii Najlepszy singiel (za utwór Would I Lie To You)Audi Generation Awards

2018: w kategorii MuzykaBravo Otto

2020: w kategorii piosenkarka narodowa (brąz)Nickelodeon Kids' Choice Awards

2020: w kategorii Najlepsza piosenka: Niemcy, Austria, Szwajcaria (za Better) (z Leną)

2021: w kategorii Ulubiona Drużyna: Niemcy, Austria, Szwajcaria (The Voice of Germany)Radio Galaxy Awards

2018: w kategorii Debiutant

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności