Wikibiopedia

Recondite

Recondite (* w Dolnej Bawarii jako Lorenz Brunner) to niemiecki muzyk, producent techno, właściciel wytwórni i artysta dźwiękowy.

Życie

Brunner dorastał w silnie wiejskim Simbach am Inn przy granicy z Austrią i to właśnie to środowisko jest źródłem jego inspiracji. Oprócz środowiska wiejskiego i krajobrazu Dolnej Bawarii, jako bezpośredni wpływ na jego twórczość wymienia się także ludność tego regionu. W tym wiejskim środowisku, w małym domowym studiu powstawały jego pierwsze własne produkcje. Po tym wczesnym okresie twórczości muzycznej Brun przeniósł się w 2009 r. do Berlina. Pod pseudonimem Recondite Brunner zaczął wydawać utwory w założonej przez siebie wytwórni Plangent Records w 2011 roku. Już pierwsze wydawnictwo (PLAN 001), składające się z czterech utworów, zostało bardzo pozytywnie przyjęte zarówno w kraju, jak i za granicą. W tym samym roku Recondite wystąpił po raz pierwszy w Panorama Bar/Berghain w Berlinie. Po kolejnych wydawnictwach we własnej wytwórni oraz w należącej do Scuby wytwórni Hotflush pojawiły się coraz częstsze prośby o koncerty w kraju i za granicą.

Recondite zwrócił na siebie większą uwagę dzięki longplayowi “On Acid”, który ukazał się w 2012 roku nakładem amerykańskiej wytwórni Absurd Recordings. Utwory te, inspirowane typowym brzmieniem acidowym, dodawały kolejne oblicze do różnorodności muzycznej Brunnera. Prasa muzyczna szczególnie podkreślała fakt, że Brunnerowi udało się nadać znanym środkom stylistycznym i dźwiękom acid swój własny znak firmowy i w ten sposób stworzyć tak muzyczny i złożony album. Entuzjastyczne echo w czasopismach muzycznych i na portalach internetowych, a także ciągły sukces jego występów na żywo sprawiły, że w 2012 roku Recondite wyjechał między innymi do Stanów Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy zagrał koncerty w Nowym Jorku. Wraz z wydaniem drugiego longplaya “Hinterland” nakładem amerykańskiej wytwórni Ghostly International, w 2013 roku Recondite stał się pożądanym aktem na żywo, rezerwowanym na całym świecie. Od tego czasu Recondite stale występuje na scenach w Europie, Ameryce, Azji i Australii. Występuje zarówno na dużych imprezach, takich jak Melt!, Amsterdam Dance Event i Time Warp, jak i w klubach, w mniejszych i średnich obiektach o odpowiednio bardziej kameralnej atmosferze. Na przykład Brunner grał między Svenem Väth i Richie Hawtinem na Time Warp Festival w 2014 roku. W tym samym roku Recondite stał się integralną częścią imprezy ENTER.Ibiza 2014 Richiego Hawtina jako DJ rezydent.

10 listopada 2014 roku ukazał się trzeci album Recondite “Iffy”, wydany przez wytwórnię Dixona i Âme’a - Innervisions. W przedsprzedaży ukazał się teledysk do utworu “Levo” na płycie “Iffy”. Dzięki utworowi “Levo” Brunnerowi po raz kolejny udało się wskoczyć do Top 10 listy przebojów Beatport. Uwaga w postaci pozytywnych recenzji znacznie przekroczyła zwykły zasięg prasy muzycznej. Oprócz znanych czasopism branżowych, o “wzniosłości tej muzyki” pisały również serwisy ogólnotematyczne, takie jak Spiegel-Online czy N24. W podobny sposób Recondite staje się również poszukiwanym remikserem. Na początku 2015 roku pojawiły się remiksy dla Mind Against w wytwórni Life And Death oraz dla wytwórni Richiego Hawtina - Mute Records na singlu Plastikman - EX-Remixes. Brunner pracował również dla tak różnych artystów jak Scuba, Ricardo Donoso i Kele Okereke. Wiosną 2015 roku Recondite z trzema utworami znalazł się w pierwszej dziesiątce listy przebojów techno na Beatporcie. Wśród nich znalazł się remiks do gry Tale of Us.

Czwarty longplay zespołu Recondite ukazał się jesienią 2015 roku. Album nosi tytuł “Placid” i jest drugą płytą artysty wydaną w amerykańskiej wytwórni Absurd Recordings, po bardzo udanej “On Acid” z 2012 roku.

Styl

Różnorodność występów Recondite’a odzwierciedlają jego wydawnictwa w różnych wytwórniach, takich jak Dystopian, Innervisions, Ghostly International czy Life And Death. Każdy z nich jest wspierany przez inne rodzaje muzyki elektronicznej, ale zawsze charakteryzuje się własnym brzmieniem Brunnera. Na swoich koncertach Recondite gra na żywo i jest znany z tego, że dostosowuje swoje sety do nastrojów publiczności, a także do zmieniających się warunków lokalnych. Przyniosło mu to nominację w kategorii “Electronic Live Performance” w konkursie “DJ Awards 2014”. Z EP-ką “Caldera” Recondite był numerem 1 na liście przebojów Beatport techno.

Styl muzyczny Recondite jest przypisany do gatunku Ambient, a także Deep House i Techno/Acid-Techno. W rzeczywistości twórczość muzyczna Brunnera zaciera te granice. Na jego wydawnictwach można znaleźć zarówno melancholijne utwory o nietypowo niskim bpm, jak i produkcje techno, które są wyraźnie przeznaczone na parkiet. W związku z tym prasa muzyczna ma czasem trudności z ich kategoryzacją. Styl Recondite został już opisany jako “minor techno”, “John Carpenter house” (Groove), “mediative techno” (Resident Advisor), “Bayreuth in 4/4” i “Götterdämmerung in 808” (de:Bug). Recondite wykorzystuje zarówno field recording, jak i dźwięki generowane syntetycznie. Pracuje z pakietem oprogramowania Operator producenta Ableton, który dźwiękowo łączy syntezator analogowy z syntezą FM. Z wyjątkiem produkcji Acid Test, Brunner nie używa żadnych innych syntezatorów.

Dyskografia (fragment)

Albumy

2012: On Acid (Absurd Recordings, Acid Test)

2013: Hinterland (Ghostly International)

2014: Iffy (Innervisions)

2015: Placid (Acid Test, Absurd Recordings)

2017: Aktualizacja (Hotflush Recordings)

2018: Daemmerlicht (Plangent Records)

2020: Dwell (Plangent Records)

EP-ki i single

2011: Plangent #001 (Plangent Records)

2011: Plangent #002 (Plangent Records)

2011: Plangent #003 (Plangent Records)

2012: DRGN / Wist 365 (Hotflush Recordings)

2012: Plangent #004 (Plangent Records)

2013: EC10 (Dystopijny)

2013: Łodygi (Ghostly International)

2013: Leśne powietrze (Trolldans)

2013: Shift 003 (z Julienem H Mulderem) (Midnight Shift Records)

2013: Plangent #005 (Plangent Records)

2014: Psy (Innervisions)

2014: Nadsat (Dystopijny)

2014: Caldera (Hotflush Recordings)

2014: Levo (Innervisions)

2015: Zastanów się dwa razy (Życie i śmierć)

2015: Limber / Undulate (Acid Test)

2016: Phalanx (Hotflush Recordings)

Pokrewne

Bausa

Bosca

EstA

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Peter Max

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

Claptone

DAIM

M.I.K.I

Monolink

Ramon Roselly

Black Lotus

Shippo

ARASH

Thorsten Havener

Calvin Hollywood

Ottmar Hörl

Mr Jones

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

GReeeN

HandOfBlood

Claus Holm

Jörn Lüdemann

Paluten

Peter Orzechowski

Slowtide

Chris Tall

Almina

CashMo

The Dark Tenor

Veit Heinichen

The Green Man

Olivia Jones

Kontra K

Majan

Metaphysics

Michael Mittermeier

Mo-Torres

Shan Rahimkhan

Sven Ratzke

Rockster

Sero

Shindy

Zuna

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności