Wikibiopedia

 

Contra K

Kontra K (* 3 lipca 1987 w Berlinie; w cywilu Maximilian Tibor Albert Diehn, stylizowany również na KOИTRA K) - niemiecki raper związany z wytwórnią Universal Music.

Życie

Kontra K dorastała w Berlinie. Po ukończeniu szkoły Realschule, w wieku 16 lat odkrył w sobie miłość do rapu i naśladował swoich amerykańskich idoli: Nasa, 2Paca, The Notorious B.I.G. i Naughty by Nature. W tym samym czasie zaczął uprawiać kickboxing. W 2006 r. wraz z KiezSpezialem założył rapowy duet Vollkontakt. Duet został podpisany przez Kaisę w jego wytwórni Hell Raisa Records. Wydano tam The Fight Club Mixtape Vol.1, ale Kaisa następnie rozwiązał wytwórnię. Następnie Kontra K założyła wytwórnię DePeKaRecords wraz z byłymi członkami wytwórni - Skinny Al'em i Fatal'em. Debiutancki album Kontra K zatytułowany Dobermann został wydany w 2010 roku, a w 2012 roku ukazał się dubstepowy mixtape Electrosmog. Drugi album, Was die Zeit bringt (Co przynosi czas), również został wydany w 2012 roku i był jednym z najlepiej sprzedających się albumów Distributionz, a także przyczynił się do zdobycia przez Distributionz tytułu "Label of the Month for April" w serwisie Amazon. W 2013 r. ukazała się EP-ka Auf Teufel komm raus (wspólnie z Bonez MC) oraz trzeci album 12 Runden, który osiągnął 8. miejsce na niemieckiej liście przebojów.

W maju 2014 roku Kontra K podpisała kontrakt z wytwórnią Four Music. Pierwszym wydawnictwem była EP-ka "Wölfe". 6 lutego 2015 r. wydał swój czwarty solowy album Aus dem Schatten ins Licht (From the Shadow into the Light), który osiągnął numer 2 na niemieckich listach przebojów.

W 2016 r. ukazał się piąty solowy album Labirynt, przy którym współpracowali m.in. Bonez MC, RAF Camora i zespół Haudegen. Dzień wcześniej ukazał się interaktywny film, w którym wystąpili między innymi Lex Shrapnel, Kyra Sophia Kahre i Bill Fellows. Album wszedł na 1. miejsce niemieckiej listy przebojów 27 maja 2016 r.

W 2017 r. nakładem wytwórni BMG ukazał się jego szósty solowy album Gute Nacht. Zakończył on współpracę ze swoją poprzednią wytwórnią Four Music i mówił w tym kontekście o polubownym rozstaniu z powodu różnic w sposobie pracy.

W 2018 roku wydał swój siódmy solowy album Erde & Knochen, a w 2019 roku ósmy album Sie wollten Wasser doch kriegen Benzin oraz singiel Himmel grau z The Cratez i Luciano. Singiel ukazał się na producenckim albumie The Cratez "Nonstop".

We wrześniu 2020 r. ukazał się dziewiąty album studyjny zatytułowany Vollmond, a w maju 2021 r. dziesiąty Aus dem Licht in den Schatten zurück.

Piosenką Wenn das Schicksal trifft zespół Kontra K stworzył oficjalny hymn pierwszego sezonu Europejskiej Ligi Piłki Nożnej. Wystąpi także w programie rozrywkowym w połowie finału ELF 2021.

Obraz i muzyka

Muzyka Kontra K jest tworzona głównie we współpracy z jego głównym producentem The Cratez z Berlina. Przedstawia się jako chłopak z ulicy z zamiłowaniem do sztuk walki. W ten sposób Kontra K wzywa do spójności ulicy i miesza krytykę społeczną z własnymi doświadczeniami. W trakcie jego rapowej kariery zmieniał się nie tylko jego wizerunek, ale także tematyka. Jego pierwsze rapowe albumy (np. Dobermann, Fight Club Mixtape Vol. 1) brzmiały jeszcze w dużej mierze jak niemiecki gangsta rap.

Najpóźniej od czasu EP-ki "Wölfe" z 2014 roku i albumu "Aus dem Schatten ins Licht" z 2015 roku Kontra K odszedł od swojego "brutalnego" wizerunku chłopaka z ulicy, a tym samym od klasycznego gangsta rapu i jego typowych elementów lirycznych. Jego nowsze teksty zawierają głównie wersy, w których na pierwszy plan wysuwają się tematy związane ze sztukami walki, "próbą zdobycia słuchaczy na filmie sportowym" oraz motywacją połączoną z doświadczeniami z własnego życia. W jednym z wywiadów powiedział: "Jeszcze nie stałem się dobrym człowiekiem".

Kontrowersyjne

W wywiadzie 1 Live przeprowadzonym w 2016 roku przez WDR na potrzeby reportażu "Homophobia in Deutschrap", Kontra K była zdania, że w języku młodzieżowym słowo "gej" jest obelgą i że nie ma to "absolutnie nic wspólnego z rapem". Następnie stwierdził, że zarzut, iż tekst poszedł "za daleko", można odeprzeć, mówiąc: "Istnieje również wolność poglądów. Dla wszystkich". Chociaż uważa się, że orientacja seksualna ma komponent genetyczny, wyraził w tej kwestii zdanie odrębne:

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

1 Żywa korona

2018: "Najlepszy występ na żywo

2019: "Najlepszy akt hip-hopowy

2020: "Najlepszy akt hip-hopowy

2021: "Najlepszy akt hip-hopowy" Nagrody Lovie

2016: "Wideo internetowe" dla By Your Side

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności