Wikibiopedia

Contra K

Kontra K (* 3 lipca 1987 w Berlinie; w cywilu Maximilian Tibor Albert Diehn, stylizowany również na KOИTRA K) - niemiecki raper związany z wytwórnią Universal Music.

Życie

Kontra K dorastała w Berlinie. Po ukończeniu szkoły Realschule, w wieku 16 lat odkrył w sobie miłość do rapu i naśladował swoich amerykańskich idoli: Nasa, 2Paca, The Notorious B.I.G. i Naughty by Nature. W tym samym czasie zaczął uprawiać kickboxing. W 2006 r. wraz z KiezSpezialem założył rapowy duet Vollkontakt. Duet został podpisany przez Kaisę w jego wytwórni Hell Raisa Records. Wydano tam The Fight Club Mixtape Vol.1, ale Kaisa następnie rozwiązał wytwórnię. Następnie Kontra K założyła wytwórnię DePeKaRecords wraz z byłymi członkami wytwórni - Skinny Al’em i Fatal’em. Debiutancki album Kontra K zatytułowany Dobermann został wydany w 2010 roku, a w 2012 roku ukazał się dubstepowy mixtape Electrosmog. Drugi album, Was die Zeit bringt (Co przynosi czas), również został wydany w 2012 roku i był jednym z najlepiej sprzedających się albumów Distributionz, a także przyczynił się do zdobycia przez Distributionz tytułu “Label of the Month for April” w serwisie Amazon. W 2013 r. ukazała się EP-ka Auf Teufel komm raus (wspólnie z Bonez MC) oraz trzeci album 12 Runden, który osiągnął 8. miejsce na niemieckiej liście przebojów.

W maju 2014 roku Kontra K podpisała kontrakt z wytwórnią Four Music. Pierwszym wydawnictwem była EP-ka “Wölfe”. 6 lutego 2015 r. wydał swój czwarty solowy album Aus dem Schatten ins Licht (From the Shadow into the Light), który osiągnął numer 2 na niemieckich listach przebojów.

W 2016 r. ukazał się piąty solowy album Labirynt, przy którym współpracowali m.in. Bonez MC, RAF Camora i zespół Haudegen. Dzień wcześniej ukazał się interaktywny film, w którym wystąpili między innymi Lex Shrapnel, Kyra Sophia Kahre i Bill Fellows. Album wszedł na 1. miejsce niemieckiej listy przebojów 27 maja 2016 r.

W 2017 r. nakładem wytwórni BMG ukazał się jego szósty solowy album Gute Nacht. Zakończył on współpracę ze swoją poprzednią wytwórnią Four Music i mówił w tym kontekście o polubownym rozstaniu z powodu różnic w sposobie pracy.

W 2018 roku wydał swój siódmy solowy album Erde & Knochen, a w 2019 roku ósmy album Sie wollten Wasser doch kriegen Benzin oraz singiel Himmel grau z The Cratez i Luciano. Singiel ukazał się na producenckim albumie The Cratez “Nonstop”.

We wrześniu 2020 r. ukazał się dziewiąty album studyjny zatytułowany Vollmond, a w maju 2021 r. dziesiąty Aus dem Licht in den Schatten zurück.

Piosenką Wenn das Schicksal trifft zespół Kontra K stworzył oficjalny hymn pierwszego sezonu Europejskiej Ligi Piłki Nożnej. Wystąpi także w programie rozrywkowym w połowie finału ELF 2021.

Obraz i muzyka

Muzyka Kontra K jest tworzona głównie we współpracy z jego głównym producentem The Cratez z Berlina. Przedstawia się jako chłopak z ulicy z zamiłowaniem do sztuk walki. W ten sposób Kontra K wzywa do spójności ulicy i miesza krytykę społeczną z własnymi doświadczeniami. W trakcie jego rapowej kariery zmieniał się nie tylko jego wizerunek, ale także tematyka. Jego pierwsze rapowe albumy (np. Dobermann, Fight Club Mixtape Vol. 1) brzmiały jeszcze w dużej mierze jak niemiecki gangsta rap.

Najpóźniej od czasu EP-ki “Wölfe” z 2014 roku i albumu “Aus dem Schatten ins Licht” z 2015 roku Kontra K odszedł od swojego “brutalnego” wizerunku chłopaka z ulicy, a tym samym od klasycznego gangsta rapu i jego typowych elementów lirycznych. Jego nowsze teksty zawierają głównie wersy, w których na pierwszy plan wysuwają się tematy związane ze sztukami walki, “próbą zdobycia słuchaczy na filmie sportowym” oraz motywacją połączoną z doświadczeniami z własnego życia. W jednym z wywiadów powiedział: “Jeszcze nie stałem się dobrym człowiekiem”.

Kontrowersyjne

W wywiadzie 1 Live przeprowadzonym w 2016 roku przez WDR na potrzeby reportażu “Homophobia in Deutschrap”, Kontra K była zdania, że w języku młodzieżowym słowo “gej” jest obelgą i że nie ma to “absolutnie nic wspólnego z rapem”. Następnie stwierdził, że zarzut, iż tekst poszedł “za daleko”, można odeprzeć, mówiąc: “Istnieje również wolność poglądów. Dla wszystkich”. Chociaż uważa się, że orientacja seksualna ma komponent genetyczny, wyraził w tej kwestii zdanie odrębne:

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

1 Żywa korona

2018: “Najlepszy występ na żywo

2019: “Najlepszy akt hip-hopowy

2020: “Najlepszy akt hip-hopowy

2021: “Najlepszy akt hip-hopowy” Nagrody Lovie

2016: “Wideo internetowe” dla By Your Side

Pokrewne

Bausa

Bosca

Bülent Ceylan

EstA

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Tocadisco

Bodo Wartke

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Shippo

ARASH

Calvin Hollywood

Mr Jones

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

GReeeN

HandOfBlood

Claus Holm

Felix Lobrecht

Paluten

Slowtide

Chris Tall

CashMo

The Dark Tenor

The Green Man

Olivia Jones

Kurdo

Majan

Metaphysics

Mo-Torres

Igor Levit

Rockster

Sero

Shindy

Adel Tawil

Wilke Zierden

Zuna

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności