Wikibiopedia

 

Maciej Paderewski

Maciej Paderewski (* 5 października 1943 w Marcali; † 13 października 2010 w Warszawie) był polskim pianistą i pedagogiem muzycznym.

Paderewski studiował grę na fortepianie u Marii Wiłkomirskiej w warszawskiej Akademii Muzycznej i w tym czasie był już zaangażowany w nauczanie Ireny Dubiskiej, Kazimierza Wiłkomirskiego, Tadeusza Wrońskiego i innych jako akompaniator dla studentów. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w Ameryce i Japonii. Jako akompaniator otrzymał dyplomy na Konkursie Skrzypcowym Jacquesa Thibauda w Paryżu oraz na Konkursie Pabla Casalsa w Budapeszcie. Jego partnerami w muzyce kameralnej byli m.in. Wadim Brodski, Zdzisław Donat, Tadeusz Gadzina, Mikołaj Gedda, Andrzej Hiolski, Piotr Janowski, Stefan Kamasa, Konstanty Andrzej Kulka, Galina Pisarenko, Stefan Stałanowski, Krystyna Szostek-Radkowa, Wanda Wilkomirska, Stefania Woytowicz i Teresa Żylis-Gara.

Na zaproszenie Swjatosława Richtera wystąpił w Moskwie w 1987 r. na Grudniowych Wieczorach Muzycznych, gdzie wykonał pieśni Fryderyka Chopina z Henrykiem Janiszewskim, a Richter zagrał jego sonatę wiolonczelową z Natalią Gutman. Dokonał licznych nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych oraz otrzymał nagrodę francuskich krytyków Diapason d'or za nagranie muzyki kameralnej Witolda Lutosławskiego.

Przez ponad trzydzieści lat wykładał w warszawskiej Akademii Muzycznej (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) jako profesor zwyczajny i kierownik katedry kameralistyki fortepianowej. Zainicjował i kierował Międzynarodowymi Kursami Mistrzowskimi w Warszawie, które od 2021 roku noszą jego imię, prowadził kursy i warsztaty oraz uczestniczył jako juror w polskich i międzynarodowych festiwalach pianistycznych i kameralnych.

Wraz z Tadeuszem Wrońskim wydał trzy sonaty skrzypcowe i scherzo na skrzypce i fortepian Johannesa Brahmsa, a z Kazimierzem Michalikiem transkrypcje utworów Chopina na wiolonczelę i fortepian. Za swoją działalność został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz tytułem Zasłużonego Działacza Kultury.

Źródła

Fundacja Edukacji Kulturalnej - Maciej Paderewski

Pamiętajmy o Tych, którzy odeszli - Maciej Paderewski

Maciej Paderewski na AllMusic (angielski)

Maciej Paderewski at Discogs

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności