Wikibiopedia

 

Guillermo Kolischer

Guillermo Kolischer (Wilhelm Kolischer; * 16 kwietnia 1890 w Brodach, Galicja (Austro-Węgry), dziś Ukraina; † 17 stycznia 1970 w Montevideo) był urugwajskim pianistą i nauczycielem muzyki polskiego pochodzenia.

Życie

Kolischer studiował grę na fortepianie w krakowskiej Akademii Muzycznej u Jerzego Lalewicza. Od 1908 roku kontynuował naukę w Berlinie u Karla Heinricha Bartha. W 1912 r. rozpoczął karierę pianisty koncertowego, koncertując w Europie i Ameryce Południowej. Tam zaskoczył go wybuch I wojny światowej i udał się na pewien czas do Buenos Aires, po czym osiadł w Montevideo. Tutaj założył Conservatorio Musical Guillermo Kolischer w 1916 roku, gdzie udało mu się pozyskać takich nauczycieli jak Alcira Lecueder Milans, María Angélica Piola, Lola García Quintana, Lola Suárez Braga, Renée Bonet i Janina Kolischer.

Kolischer założył Asociación Coral Montevideo z Carlosem Correa Luna w 1917 roku. W 1949 r. założył Konkurs Pianistyczny im. Federico Chopina, którego nagrodą było stypendium na dalsze kształcenie za granicą. W 1951 r. zwycięzcą konkursu, który został zorganizowany po raz pierwszy, został Luis Batlle Ibáñez. Każdego roku do konserwatorium Kolischera uczęszczało około 500 studentów. Oprócz wspomnianego Luisa Batlle Ibáñeza, wśród absolwentów znaleźli się tacy muzycy jak Nibya Mariño, Héctor Tosar, Jaurés Lamarque Pons, Federico García Vigil, Walter Guido, Filisberto Hernández, Lyda Indart, Mercedes Olivara, Fanny Ingold i Carlos Jorge Lapenne.

Źródła

Intendencia Montevideo, Nomenclátor de Calles: SDA Mtro Wilhelm Kolischer

Conservatorio Musical W. Kolischer: Quiénes somos

MyHeritage: Guillermo Kolischer, 1890 - 1970

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności