Wikibiopedia

 

Jerzy Husar

Jerzy Husar, znany również jako Jerry Husar (* 12 grudnia 1943 w Lemberg, Generalgouvernement; † 24 grudnia 2020 w Zug) był polskim kompozytorem i pianistą.

Życie i twórczość

Husar pobierał lekcje gry na fortepianie od piątego roku życia. Ponieważ był uważany za muzycznego cudownego dziecka, po raz pierwszy wystąpił w telewizji w 1954 roku. Po ukończeniu szkoły średniej z wyróżnieniem w dziedzinie muzyki, studiował kompozycję, teorię i fortepian na Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Warszawie.

Następnie pracował dla polskiego radia i telewizji jako kompozytor, aranżer i lider orkiestry. Prowadził również własną grupę jazzową. Ze względu na prostszą i międzynarodową wymowę przyjął pseudonim sceniczny Jerry.

Od 1970 roku mieszka w Szwajcarii, gdzie współpracował z DRS Big Band pod batutą Hansa Möckela oraz pisał i nagrywał kompozycje i aranżacje dla Katji Ebstein. Występował również jako pianista solowy na koncertach zamkowych w Thun i dyrygował Chórem Krakowiak. Grał ze szwajcarskim zespołem jazzowym Lake City Stompers jako aranżer, pianista i trębacz solowy. Współpracował również z magazynem i studiem "Musikszene" w Dietikon. Pracował również jako kompozytor i aranżer.

Tours

Husar odbył czteromiesięczną trasę koncertową po USA jako pianista solowy i grał "parafrazy jazzowe" na tematy z utworów Siergieja Prokofiewa. Zagrał koncerty w Finlandii, Francji, Niemczech, Austrii i Szwajcarii oraz odbył trzytygodniowe tournée po USA z zespołem Lake City Stompers (w tym nagranie nowej płyty CD).

Szkoła Muzyczna

W 1991 roku Husar i jego żona Maria Husar założyli Husar Music Seminar, School for Music and Drama w Zug. W 1999 roku otwarto kolejną szkołę w Lucernie. Sam uczył kompozycji, teorii muzyki i gry na fortepianie solo. Pisał aranżacje i niestandardowe kompozycje dla utalentowanych wykonawców w klasach fortepianu i śpiewu.

Kompozycje

Muzyka filmowa i nagrania do produkcji wideo "Zyklus 10 moderner Kindermärchen".

Muzyka teatralna do tekstów Fridolina Tschudi.

Kabaret literacki Alberta Ehrismanna: "Mich wundert, dass ich fröhlich bin".

Heinrich Heine - "Wyrwać ludzi ze snu".

Muzyczna oprawa "Die 13 Monate" Ericha Kästnera (przedstawienie szkolne 2002 Wuppertal Opera House) i innych wierszy "Aus der Lyrischen Hausapotheke".

Kompozycje do tekstów szwajcarskich poetów Lore Vogler, Werner Renfer, Gilbert Troillet.

Trommle die Leute aus dem Schlaf według Heinricha Heinego (1975 Teatr Stok, Zurych)

Muzyka do wierszy Czesława Miłosza.

Opracowanie 50 wierszy Silji Walter, w tym lirycznego musicalu "Liebe in Pastell" (premiera 1998 w "Theater Stok" w Zurychu) i singspielu "Das Mädchen Ruth" (premiera 2001 na Festiwalu YAM w teatrze "Go" w Warszawie).

Migelchen und die Wunderkugel Muzyczny utwór teatralny oparty na baśni Frau Holle braci Grimm.

Musen Arena (światowa premiera 23 października 2010 w Lucernie).

Dyskografia (wybór)

Chór Krakowiak - Za Łabą (Telefunken)

Lake City Stompers - Halle Hallelujah 1998 (Phonoplay)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności