Wikibiopedia

 

Krzysztof Bąkowski

Krzysztof Bąkowski (ur. 28 listopada 1961 w Warszawie) - polski skrzypek.

Syn koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Zenona Bąkowskiego, studiował grę na skrzypcach u Tadeusza Wrońskiego i Josefa Gingolda w Akademii Muzycznej w Warszawie do 1983 roku oraz na Indiana University Bloomington w latach 1984-1986, a także kameralistykę, muzykę współczesną i dyrygenturę. W 1990 roku zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.

Od prawykonania Martwej natury ze skrzypcami Hanny Kulenty w 1985 roku specjalizuje się w interpretacji muzyki współczesnej. Oprócz prawykonań kompozycji Tadeusza Wieleckiego, Jerzego Kornowicza, Zygmunta Krauzesa, Aleksandra Lasonia, Pawła Szymańskiego, Andrzeja Dziadka, Andrzeja Dutkiewicza i Henryka Mikołaja Góreckiego, dokonał także polskich prawykonań utworów Arvo Pärta, Conlona Nancarrowa, Michaela Finnissy'ego i Arne Nordheima.

Bąkowski brał udział w festiwalach nowej muzyki w Warszawie (Warszawska Jesień), Wrocławiu, Krakowie, Dusznikach, Katowicach, Łańcucie, Poznaniu, Gdańsku, Louisville, Rotterdamie, Lerchen, Odense, Mińsku, Puebli, Arnhem, Apeldoorn i Berlinie oraz występował z najważniejszymi polskimi orkiestrami pod batutą takich dyrygentów jak Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk i Jacek Kaspszyk. Dokonał ponad 50 nagrań radiowych, w tym koncertów skrzypcowych Romana Palestra i Grażyny Bacewicz, a także nagrał na CD koncert skrzypcowy Hanny Kulenty oraz kompozycję Witolda Lutosławskiego Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę. W 1996 roku otrzymał nagrodę Diapason d'or za album Rzeczpospolita. Wykonał Concerto festivo Aleksandra Lasonia i Concerto à rebours Tadeusza Wieleckiego na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu odpowiednio w 1997 i 1999 r. Bąkowski jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie i profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Źródła

Krzysztof Bąkowski na Culture.pl

Krzysztof Bąkowski w Polskim Centrum Informacji Muzycznej

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności