Wikibiopedia

 

Martina Gebhardt

Martina Gebhardt (* 1959 w Monachium) jest niemiecką przedsiębiorczynią i architektem kosmetyków naturalnych. Od 2014 r. jest właścicielką klasztoru Kloster Wessobrunn.

Życie i praca

Martina Gebhardt twierdzi, że ziołami leczniczymi zajmuje się od 17 roku życia. Zaczęła eksperymentować z kremami roślinnymi, które sama przygotowywała, i sprzedawać je. Dzięki temu mogła sfinansować studia architektoniczne na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Monachium, które ukończyła z dyplomem w 1986 roku. W październiku tego samego roku założyła swoją firmę Martina-Gebhardt-Naturkosmetik jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Issing w powiecie Landsberg am Lech. Zaopatrywała sklepy z naturalną żywnością w te produkty. Równocześnie prowadziła własne biuro architektoniczne. Otrzymała kilka nagród od urzędu okręgowego w Landsbergu za renowację budynków historycznych i projekt budynku handlowego w Utting am Ammersee. Od 1992 r. siedziba firmy mieści się w dawnym gospodarstwie dziesięcinnym klasztoru Wessobrunn w Pessenhausen (powiat Landsberg am Lech), gdzie znajduje się ponad 1000 m² powierzchni biurowej i produkcyjnej, która została odnowiona zgodnie z jej planami w celu spełnienia wymogów ochrony zabytków.

Kosmetyki firmy Gebhardt są oparte na ekstraktach ziołowych, olejach tłuszczowych i olejkach eterycznych. Nie stosuje środków powierzchniowo czynnych ani emulgatorów, nie używa też wyizolowanych ziół ani prefabrykowanych składników aktywnych. Wszystkie deklarowane składniki, bez testów na zwierzętach, są mieszane przez nią samą. Jak twierdzi, jej receptury opierają się na historycznych zapisach z klasztorów i tradycyjnej wiedzy o roślinach leczniczych. W 2010 r. ich oferta stała się pierwszą firmą kosmetyczną na świecie, która otrzymała certyfikat Demeter. Firma Gebhardt produkuje około 140 wyrobów i zatrudnia około 35 pracowników. Aby móc rozszerzyć produkcję, w 2014 r. kupiła klasztor w Wessobrunn o powierzchni użytkowej 10 tys. m2 i grunty o powierzchni 48 tys. m2. Cena nie została ujawniona. Odnowił go według własnego projektu przy wsparciu Państwowego Urzędu Ochrony Zabytków. Od 2014 r. w budynku mieści się dział sprzedaży. Pomieszczenia dla wytwórni maści musiały być przygotowane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi produkcji kosmetyków. Fabryka ma zostać oddana do użytku w 2019 r. Koncepcja wykorzystania obiektu przewiduje również organizację innych warsztatów i wydarzeń kulturalnych. Zioła lecznicze dla kosmetyków firmy Gebhardt uprawiane są na jednym hektarze przyklasztornego ogrodu. Według Die Zeit, Gebhardt nie tylko widzi siebie "w tradycji medycyny klasztornej i produkcji maści", ale także "chce zachować dla publiczności zabytkowy zespół ze wspaniałymi stiukowymi dekoracjami szkoły w Wessobrunn".Gebhardt dojeżdża do pracy pomiędzy swoimi rezydencjami w Niemczech i USA. Od lat 90. mieszkała na farmie na pustyni w Utah, gdzie pozyskiwała esencje roślinne do swoich preparatów kosmetycznych; w 2004 r. przeniosła się do Nowego Meksyku. W Ranchos de Taos kupiła 230-letni dom Anasazi, który jako Old Martinez Hall stał się w XIX wieku legendarną salą taneczną i centrum życia społeczności. Budynek naprzeciwko kościoła San Francisco de Asis był na skraju zawalenia się. Gebhardt odrestaurował go i przekształcił w restaurację oraz miejsce imprez o masywnych ścianach z drewna adobe. Hala została otwarta w 2012 r. i od jej imienia nosi nazwę Hala Starej Martyny. Martina Gebhardt ma syna (* 1995).

Publikacje

Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci. Midena Verlag, Augsburg 1997, ISBN 978-3-310-00257-5.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności