Wikibiopedia

 

Gertraud Gruber

Gertraud Gruber (* 24 maja 1921 r. w Monachium; † 12 marca 2022 r. w Rottach-Egern) była niemiecką kosmetyczką i przedsiębiorcą. Uznawana jest za pionierkę ruchu wellness. W 1955 r. założyła w Tegernsee pierwszą w Europie farmę piękności.

Kariera

Jako młoda kobieta Gruber początkowo dążyła do kariery tancerki klasycznej i uczęszczała do szkoły tańca Isadory Duncan. Jednak początek II wojny światowej położył kres tym planom. Gruber był trenerem gimnastyki korekcyjnej i specjalizował się w leczeniu mięśni twarzy po urazach nerwów. Po zakończeniu wojny kształciła się w zawodzie kosmetyczki w szkole technicznej Friedla Groha w Monachium. W 1949 r. wyszła za mąż i zamieszkała w Rottach-Egern, gdzie początkowo pracowała jako kosmetyczka. Wraz z mężem nabyła dawną farmę srebrnych lisów, gdzie po rozbudowie i powiększeniu otworzyła 1 października 1955 r. pierwszą w Europie farmę piękności. Dom szybko stał się popularnym adresem dla sławnych osób. Do pierwszych stałych gości należały takie aktorki jak Nadja Tiller, Caterina Valente i Heidelinde Weis. Obecnie dom ma 110 łóżek i obsługuje około 25 000 gości rocznie.

W tym samym czasie Gruber opracowała linię kosmetyków, które wprowadziła na rynek pod własnym nazwiskiem. Podobnie jak w przypadku metod leczenia, stosowała ona podejście ściśle holistyczne.

Gertraud Gruber nabyła Benediktushof w Holzkirchen koło Würzburga, a w 2002 r. przekazała zarządzanie Centrum Ścieżek Duchowych mnichowi benedyktyńskiemu i mistrzowi zen Willigisowi Jägerowi. Gruber wspierała także hojnymi datkami Gnadenhof Michaela Aufhausera koło Iffeldorfu.

Nagrody

1971: Medal Asta Poppelsdorf Federalnego Związku Niemieckich Kosmetyczek (BDK)

1985: Federalny Krzyż Zasługi na Wstędze za wybitne zasługi dla promocji i rozwoju kosmetyki w Niemczech

1985: List honorowy od gminy Rottach-Egern

1986: Medal państwowy za szczególne zasługi dla gospodarki bawarskiej

2001: "A Life of Beauty", Beauty International Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kosmetyki profesjonalnej i uznanie dla pracy całego życia (pierwsza nagroda)

2005: Honorowy obywatel gminy Rottach-Egern

2006: Bawarski Order Zasługi

2011 Nagroda Gospodarcza za całokształt osiągnięć od powiatu Miesbach/Górna Bawaria

2022 Bawarski porządek konstytucyjny

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności