Wikibiopedia

 

Daniela Krien

Daniela Krien (* 25 sierpnia 1975 r. w Neu Kaliß) - niemiecka pisarka.

Życie

Daniela Krien dorastała w Jenie i w regionie Vogtland. Po wielu stażach zawodowych, w 1999 r. przeniosła się do Lipska, gdzie studiowała kulturoznawstwo oraz komunikację i medioznawstwo.

Pracowała przy montażu filmu dokumentalnego dla firmy producenckiej amadelio film, która specjalizuje się w filmach o artystach. W ten sposób powstał film dokumentalny o fotografie Jocku Sturgesie (Die Schönheit in uns, pierwsza emisja: arte 2009). W 2011 r. Krien opublikowała swoją pierwszą powieść.

Krien mieszka w Lipsku i ma dwie córki.

Praca

Pewnego dnia powiemy sobie wszystko

We wrześniu 2011 r. Krien zadebiutował powieścią rozwojową Someday We Will Tell Us Everything (tytuł jest cytatem z Braci Karamazow Dostojewskiego). Akcja filmu rozgrywa się w NRD latem 1990 r., w okresie między upadkiem muru berlińskiego a zjednoczeniem Niemiec. Maria, prawie siedemnastoletnia główna bohaterka, mieszka z Johannesem, swoim chłopakiem, w należącym do jego rodziców trójstronnym gospodarstwie Brendel, w wiosce niedaleko granicy z Niemcami. Maria opuszcza zajęcia szkolne. Równowaga wewnętrzna Marii zostaje zachwiana, gdy poznaje 40-letniego Hennera, który mieszka w jednym z sąsiednich gospodarstw. Maria z całego serca oddaje się powstałemu w ten sposób amour fou, ale wraz ze zbliżającym się końcem lata, kończy się też ten związek. Powieść była chwalona przez krytyków przede wszystkim za mocny język. Wraz z książką ukazał się audiobook, czytany przez aktorkę Annę Thalbach. Powieść została wydana w 2013 r. w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. Łącznie sprzedano 14 koncesji zagranicznych.

Love in earnest

Druga powieść, Die Liebe im Ernstfall (2019), bada zdolności pięciu współczesnych kobiet w średnim wieku do życia zgodnie z dominującym społecznym ideałem rodziny lub intymnej wspólnoty. Kobiety podejmują głośne decyzje, które ich matki by im odradziły. Nie jest silnie fabularny, ale jest szczególnie zorientowany na "język, rytm i formę". A poza tym jest to portret miejski współczesnego Lipska.

Książka została bardzo dobrze przyjęta przez księgarzy i krytyków na Targach Książki w Lipsku. Denis Scheck napisał: "Dawno nie czytałem równie zabawnej i mądrej psychologicznie powieści o realiach życia i miłości dorosłych we współczesnych Niemczech Zachodnich." W "Süddeutsche Zeitung" Burkhard Müller nazwał dzieło wspaniałą powieścią wielkomiejską: "Krien równie dyskretnie, co dobitnie pyta o cenę, jaką kosztuje ogromnie zwiększony stopień wolności osobistej".

Publikacje

Pewnego dnia powiemy sobie wszystko. Powieść. Graf Verlag, Monachium 2011, ISBN 978-3-86220-019-1

Dolina Mulde. Dziesięć opowiadań. Graf Verlag, Monachium 2014, ISBN 978-3-86220-022-1.

Miłość na serio. Powieść. Diogenes Verlag, Zurych 2019, ISBN 978-3-257-07053-8.

Ogień. Powieść. Diogenes Verlag, Zurych 2021, ISBN 978-3-257-07048-4.

Nagrody

2015: Nagroda za debiut w konkursie o Nagrodę im.

2020: Saksońska Nagroda Literacka

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności