Wikibiopedia

Hera Lind

Hera Lind (* 2 listopada 1957 r. w Bielefeld jako Herlind Wartenberg) - niemiecka pisarka i piosenkarka. Jest jedną z najbardziej wziętych autorek niemieckojęzycznej literatury kobiecej, która sprzedała ponad dwanaście milionów książek, takich jak Ein Mann für jede Tonart i Das Superweib. Pracowała również jako prezenterka telewizyjna.

Życie

Młodość i praca jako piosenkarz

Hera Lind jest córką lekarza i nauczycielki muzyki. Po ukończeniu szkoły Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeld-Sennestadt studiowała teologię oraz język i literaturę niemiecką na Uniwersytecie w Kolonii z zamiarem zostania nauczycielką. Swój pierwszy egzamin państwowy zdała w 1981 roku. Jako laureatka Krajowego Konkursu Śpiewaczego w 1979 r. studiowała również śpiew operowy i koncertowy w Hochschule für Musik w Kolonii, którą ukończyła w 1989 r. Od 1982 r. przez 16 lat była stałym członkiem Chóru Radia Zachodnioniemieckiego, koncertowała jako solistka wokalna, brała udział w nagraniach płytowych muzyki klasycznej.

Kariera jako autora książek

W 1988 r., podczas pierwszej ciąży, zmuszona była przerwać śpiewanie; czas ten wykorzystała na napisanie swojej pierwszej powieści “A Man for Every Key”, która odniosła ogromny sukces. Na początku lat 90. pojawiły się kolejne powieści, które stały się bestsellerami; wiele z tych książek zostało również sfilmowanych. Jej publikacje po 1995 r. cieszyły się stosunkowo mniejszym powodzeniem, ale też często trafiały na szczyty list bestsellerów. Dotychczas jej książki, które zostały przetłumaczone na wiele języków, osiągnęły łączny nakład ponad dwunastu milionów sprzedanych egzemplarzy.

Na początku swojej kariery pisała wyłącznie lekkie powieści romansowe, których bohaterowie są osadzeni w różnych środowiskach, z humorem radzą sobie z trudnymi sytuacjami i znajdują nową miłość: Od klasycznego śpiewaka koncertowego w A Man for Every Key, przez dziennikarza w The Success Plot, po przewodnika turystycznego w The Surprise Man i innych. Od 2010 r. zmieniła gatunek i od tego czasu pisze wyłącznie poważne tematycznie, tzw. powieści oparte na faktach, oparte na prawdziwych historiach kobiet. Ich tematyka obejmuje dramatyczne losy w byłej NRD (m.in.: Piekło było ceną), romans z bezdomnym (Herzgesteuert), pokonanie raka (Himmel und Hölle) i inne.

Pozostała działalność

Od 1995 r. prowadziła talk show Hera Lind & Leute na kanale ZDF, który osiągał wysoką oglądalność. W 1997 r. przeszła do ARD, gdzie nie udało jej się powtórzyć sukcesu z ZDF z programem Herzblatt; prowadziła ten program do 1998 r. W marcu 2007 r. wzięła udział w 3. sezonie austriackiego programu tanecznego Dancing Stars. Wraz ze swoim partnerem Alexandrem Kreisslem musiała opuścić program w 2. rundzie. W 2003 r. wystąpiła jako aktorka w filmie Alles Glück dieser Erde. Prowadzi seminaria pisarskie, jeździ w trasy z odczytami swoich książek i wygłasza wykłady. Jest również ambasadorem niemieckiej Fundacji José Carreras Leukaemia Foundation.

Życie prywatne

Hera Lind była w związku z lekarzem Ulrichem Heidenreichem, z którym ma czworo dzieci. Para rozstała się w 2000 r. Obecnie mieszka w Salzburgu z dyrektorem hotelu Engelbertem Lainerem, z którym jest związana od 2002 r.

Prace

Książki dla dzieci i inne

Der Tag, an dem ich Papa war (z ilustracjami Marie Marcks). Fischer paperback, Frankfurt am Main 1997

Greta chce wiedzieć. Opowiadania do czytania na głos autorstwa Hery Lind, ilustrowane przez Silvio Neuendorfa. Coppenrath, Münster 2005

Pełnia życia. Opowiadania zachęcające do działania. Gütersloher Verlagshaus, Gütersloh 2007

Tłumaczenia

Jane Seymour: Dieda i Derda. Edition Riesenrad, Hamburg

Blob! 2000

Mniam! 2002

wydania płyt CD jako piosenkarz

Joseph Haydn - Msza Święta - Missa Sancti Bernardi De Offida Na Soli, Chór i Orkiestrę. Chór Kościoła Świętego Krzyża. Dyrygent: prof. Josef Zimmermann. Soliści wokalni: Ilse Hartkopf, Hannelore Palm, Herlind Wartenberg, Klaus Gerling, Günther Cellarius, Wolfgang Georg, 1981, EMI Electrola, F 668.536.

Fanny Mendelssohn-Hensel: Pieśni ogrodowe. Chóry a cappella. Leonarda Ensemble Kolonia. Dyrygent: Elke Mascha Blankenburg. Soliści wokalni: Edina Leue, Gabriele Peters, Herlind Wartenberg, Jörg Hannes Kuhn, Florian Giertzuch, Kolonia 1986, classic production osnabrück, kod kreskowy: 76120390122

Muzyka w Katedrze Wysokiej w Kolonii. 2. Maximilian Friedrich von Droste zu Hülshoff Te Deum / motety i psalmy Antona Lüttgena, Bernharda Breuera i Th. Labo / utwory organowe. Orkiestra Symfoniczna Radia Kolońskiego i Chór Radia Kolońskiego. Soliści wokalni: Maria Zedeliu, Friedegard Herwig, Herlind Wartenberg, Anton Maxen, Franz Gerihsen Organy: Clemens Ganz, Kolonia 1986, Tonger Musik Köln, numer OCLC: 724911526

Johann Zach - Requiem c-moll na chór solistów i orkiestrę. Mainzer Domorchester i Mainzer Domchor. Dyrygent: Mathias Breitschaft. Soliści wokalni: Pia Schäfer-Göllner, Herlind Wartenberg, Dieter Agricola, Cornelius Hauptmann, Arte Nova Classics 1995.

Kobieta do każdego klucza. (Handel, Strauss, Bizet, Fauré, Catalini, Offenbach, Rossini: arie i duety z oper). Solistki wokalne: Herlind Wartenberg i Marion Schöller, EMI Classics 1995.

Du wirst nie eine Dame. (Chansons) Solistki wokalne: Herlind Wartenberg i Marion Schöller, Koch-Records (Universal Music), 2000.

Carl Maria von Weber Collegium Musicum Bonn, Chór Collegium Musicum Bonn. Soliści wokalni: Cäcilie Fuhs, Herlind Wartenberg, Axel Hoffmann, Franz Gerihsen, Cantabile 2001

Adaptacje filmowe jej utworów

1993 “Mężczyzna do wszystkiego”, film kinowy z Katją Riemann

1996 Das Superweib, film fabularny z Weroniką Ferres

1997 Frau zu sein bedarf es wenig, telewizyjny film fabularny z Anicą Dobrą

1999 Magiczna kobieta, telewizyjny film fabularny z Iris Berben

2001 Das Weibernest, telewizyjny film fabularny z Susanne Uhlen i Axelem Milbergiem

2002 Co jest nie tak z moimi ludźmi? (= The Day I Was a Daddy), telewizyjny film fabularny z Thomasem Heinze

2002 Mord an Bord, komedia z Barbarą Wussow

2012 Schleuderprogramm, telewizyjny film fabularny z Annette Frier

Pokrewne

Gudrun Mebs

Melanie Raabe

Ralf Schmitz

Greta Silver

Laura Malina Seiler

Anne Will

Kurt Krömer

Nino Haratischwili

Kurt Tepperwein

B. Movie

Sybil Gräfin Schönfeldt

Stefanie Stahl

Natascha Wodin

Max Annas

Susanne Fröhlich

Enissa Amani

Bastian Bielendorfer

Rotraut Susanne Berner

Corina Bomann

Katja Gloger

Senna Gammour

Florian Günther

Florian Illies

Svenja Leiber

Susanne Mierau

Natascha Ochsenknecht

Cay Rademacher

Gregor Sander

Thomas Röper

Markus Vahlefeld

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Marah Woolf

Ewald Arenz

Vera F. Birkenbihl

Hazel Brugger

Mechtild Borrmann

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Axel Hacke

Ulrike Guérot

Dora Heldt

Romy Hausmann

Andreas Izquierdo

Nora Imlau

Tom Hillenbrand

Mely Kiyak

Tanja Kinkel

Günter Krieger

Thilo Mischke

Paluten

Marc Raabe

Mirriam Prieß

Peter Prange

Ulrike Renk

Urban Priol

Beate Sander

Roman Schatz

Jan-Philipp Sendker

Ingeborg Stadelmann

Klaus-Peter Wolf

Carl Amery

Eva Almstädt

Fatma Aydemir

Götz Alsmann

Reinhold Andert

Sabine Asgodom

Mark Benecke

Maxim Biller

Nora Bossong

Romy Fölck

Sam Feuerbach

Susanne Fischer-Rizzi

Harald Gilbers

Martina Gercke

Theresa Hannig

Alexander Hartung

Dörte Hansen

Markus Heitz

Nils Havemann

Veit Heinichen

Bianca Iosivoni

Manuela Inusa

Petra Hülsmann

Kerstin Kempker

Carmen Korn

Gisa Klönne

Laura Kneidl

Regine Kölpin

Vincent Kliesch

Daniela Krien

Katja Kullmann

Volker Kutscher

Harald Lesch

Iny Lorentz

Antonia Michaelis

Harald Martenstein

Joachim Meyerhoff

Kat Menschik

Hanni Münzer

Ina Müller

Gisa Pauly

Ivo Pala

Susanne Oswald

Arne Rautenberg

Eva von Redecker

Gerhard Polt

Katerina Poladjan

Mila Olsen

David Safier

Helene Sommerfeld

Serdar Somuncu

Nicole Staudinger

Dirk Trost

Gabriele Tergit

Sabine Thiesler

Bärbel Wardetzki

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Eva Völler

Jann Wattjes

Michael Roes

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności