Wikibiopedia

Hildegard Braukmann

Hildegard Braukmann (* 5 grudnia 1912 w Hamm, Westfalia; † 2 września 2001 w Burgwedel) była niemiecką kosmetyczką, przedsiębiorcą i filantropką.

Życie

Hildegard Braukmann założyła własną firmę w Berlinie w 1935 roku. Po II wojnie światowej, za zgodą władz wojskowych, Braukmann mogła wznowić działalność w Uslar już w 1945 roku. W 1962 r., w okresie rozkwitu niemieckiego cudu gospodarczego, założyła w Großburgwedel firmę produkującą kosmetyki ziołowe Hildegard Braukmann, która została nazwana jej imieniem i którą prowadziła aż do ukończenia 78 lat w 1990 r. Krótko przedtem, pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, przedsiębiorczyni wraz z mężem Albertem Wittenbergiem założyła fundację Braukmann-Wittenberg Heart Foundation z kapitałem założycielskim w wysokości 30 mln euro, która od tego czasu wspiera badania nad układem krążenia w Wyższej Szkole Medycznej w Hanowerze (MHH). Najwyższa jak dotąd kwota darowizny dla MHH ze źródeł prywatnych została przekazana podczas uroczystej prezentacji w MHH 12 marca 2003 r.

Wyróżnienia

Zgodnie z uchwałą rady miasta z 9 grudnia 1999 roku przyszłe nazwy ulic, ścieżek, placów i mostów w Hanowerze, stolicy Dolnej Saksonii, mają być nadawane głównie imionami kobiet, ponieważ do sierpnia 2011 roku spośród 3486 miejscowości tego typu w Hanowerze tylko 157 nazwano imionami kobiet, a 1208 imionami mężczyzn. Hildegarda Braukmanns została zaproponowana jako jedna z wielu osób, którym można by poświęcić odpowiednie miejsce.

Literatura

Christine Kannenberg, Sabine Popp (red.), Luise F. Pusch, Annette Volland (badania): Hildegard Braukmann, w: Znaczące kobiety w Hanowerze. Eine Hilfe für künftige Benennungen von Straßen, Wegen, Plätzen und Brücken nach weiblichen Persönlichkeiten, wyd. przez Miasto Hannover, Wydział ds. Kobiet i Równouprawnienia, Wydział Planowania i Rozwoju Miasta, Hannover: Landeshauptstadt Hannover, sierpień 2011, s. 48.

Pokrewne

Charlotte Meentzen

Hedwig Bollhagen

Martina Gebhardt

Gertraud Gruber

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności