Wikibiopedia

 

Augustinus Bader

Augustinus Bader (* 20 sierpnia 1959 r. w Augsburgu) jest niemieckim lekarzem i naukowcem specjalizującym się w biomedycynie. Bader pracuje w dziedzinie badań nad komórkami macierzystymi i zajmuje się inżynierią tkankową (hodowla tkanek w połączeniu z komórkami) w swojej grupie badawczej, która działa w Centrum Biotechnologiczno-Biomedycznym (BBZ) na Uniwersytecie w Lipsku.

Życie

Augustinus Bader urodził się w Augsburgu w 1959 r. i początkowo studiował medycynę na Università Abbruzese degli Studi w Chieti. Ukończył studia na Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana w Würzburgu. Po ukończeniu studiów został zatrudniony w Instytucie Fizjologii Uniwersytetu w Warszawie.

Następnie Bader pracował w Chińskiej Republice Ludowej na oddziale dla ciężko poparzonych pacjentów. W 1989 r. Bader uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana za pracę "Fluid and protein balance in third-degree burns with immediate sarectomy and homologous full-thickness skin transplantation" (Bilans płynów i białek w oparzeniach trzeciego stopnia z natychmiastową sarektomią i homologicznym przeszczepem skóry pełnej grubości). W latach 1990-2001 był zatrudniony na różnych stanowiskach w Wyższej Szkole Medycznej w Hanowerze (MHH). W 1996 r. uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie farmakologii i toksykologii. Bader habilitował się w zakresie chirurgii eksperymentalnej w Hanowerze w 1998 roku. W 1999 r. Bader otrzymał Nagrodę Hancocka Niemieckiego Towarzystwa Torakochirurgii, Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. W 2001 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie "Inżynierii tkankowej układu sercowo-naczyniowego" w MHH. Od 2003 r. Bader jest profesorem w zakresie technik komórkowych i stosowanej biologii komórek macierzystych w Centrum Biotechnologiczno-Biomedycznym Uniwersytetu w Lipsku. Bader jest inicjatorem międzynarodowego Światowego Kongresu Medycyny Regeneracyjnej w Lipsku.

Literatura

Jörg Jerosch, Augustinus Bader, Günter Uhr: Kości. Kieszonkowy atlas Curasan special. Thieme Stuttgart 2002, ISBN 3-13-132921-1.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności