Wikibiopedia

 

Hans Anders

Hans E. Anders (* 30 października 1886 r. w Berlinie; † 3 lutego 1953 r. tamże) był niemieckim lekarzem medycyny, który pracował jako patolog, a następnie jako wykładowca uniwersytecki.

Życie

Hans Anders był synem kupca Emila Andersa i jego żony Emmy, z domu Villarat. Po ukończeniu Gimnazjum Wiktorii w Poczdamie rozpoczął naukę w Akademii Medycznej im. Cesarza Wilhelma w Berlinie. Następnie w latach 1905-1910 studiował medycynę, a w 1911 r. uzyskał prawo wykonywania zawodu. Od 1913 r. pracował na Uniwersytecie w Rostoku, a w latach 1914-1918 brał udział w I wojnie światowej. Po powrocie do Rostocku był asystentem w Instytucie Patologii w Rostocku. W 1922 r. przeniósł się do Instytutu Patologii Uniwersytetu we Fryburgu, gdzie był pierwszym asystentem i prywatnym wykładowcą. W 1929 r. objął kierownictwo prosektorium w Szpitalu im. Rudolfa Virchowa w Berlinie. Z powodów politycznych został usunięty z tego stanowiska przez narodowych socjalistów w 1933 r. i przez dwa lata był bezrobotny. W 1935 r. został prosektorem i dyrektorem Instytutu Patologicznego przy sanatoriach w Berlinie-Buch. Po zakończeniu II wojny światowej pracował jako patolog w Szpitalu Huflanda. W 1950 r. Hans Anders, który wstąpił do SED, został mianowany kierownikiem katedry patologii na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, którą niegdyś kierował Rudolf Virchow. Zmarł na zawał serca podczas przerwy w wykładach.

Anders był członkiem Niemieckiego Towarzystwa Patologicznego, Niemieckiego Towarzystwa Anatomicznego i Niemieckiego Towarzystwa Zoologicznego, a także członkiem Niemieckiego Towarzystwa Medycyny Sądowej.

Nagrody

Honorowy Lekarz Ludu

Literatura

Herrmann A. L. Degener: Kto to jest?, Degener, Leipzig 1935, s. 21.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności