Wikibiopedia

 

Alfred Alexander

Alfred John Alexander (ur. 7 marca 1880 roku w Bambergu, zm. 15 maja 1950 roku w Zurychu) był niemiecko-brytyjskim lekarzem. W latach 20. XX wieku był prezesem Izby Lekarskiej w Berlinie.

Życie

Alfred John Alexander urodził się w 1880 roku w Bamberg jako trzecie dziecko Hermanna Alexandra (1841–1885) i jego żony Belli Lehmaier (1855–1906). Pochodził z uchodzącej za szanowaną rodziny żydowskiej. Pomimo śmierci ojca, który zmarł na białaczkę pięć lat po narodzinach Alfreda, Alfred był w stanie ukończyć szkołę średnią, a następnie studiować medycynę w Monachium i Berlinie. Ukończył studia z wyróżnieniem. Otrzymał ofertę pracy jako lekarz w szpitalu miejskim we Frankfurcie nad Menem pod warunkiem nawrócenia się. Odrzucił ją i przyjął stanowisko stażysty w Berlinie. W 1903 roku uzyskał doktorat w Monachium. Po ukończeniu stażu osiadł w Berlinie i otworzył praktykę lekarską. Podczas I wojny światowej służył jako lekarz wojskowy. Między innymi kierował lazaretem w Alzacji i został odznaczony Krzyżem Żelaznym.

Rodzina Alexander mieszkała w dużym mieszkaniu z 22 pokojami w Kaiserallee (Berlin) 219/220 na pierwszym piętrze (dzisiaj: Bundesallee). Mieszkanie służyło również jako gabinet internisty. Mieszkanie i gabinet znajdowały się w idealnym miejscu w centrum społeczności żydowskiej w zachodnim Berlinie.

(***)

(****)

(*****)

(******)

Kiedy pomieszczenia praktyki przy Kaiserallee stały się za małe, w 1922 roku znalazł odpowiednie pomieszczenia na szpital w bezpośrednim sąsiedztwie swojego domu. Od jego otwarcia w 1923 roku do roku 1937 Alfred Alexander prowadził początkowo dobrze prosperujące prywatne sanatorium przy Achenbachstr. 15 w Wilmersdorf. Do jego pacjentów należało wielu wybitnych pisarzy, artystów, aktorów i muzyków. Do jego pacjentów mieli należeć m.in.: Alfred Einstein, Max Reinhardt, James Franck, Alfred Polgar, Walter Hasenclever i Marlene Dietrich. O jego pozycji społecznej świadczy zachowana do dziś księga gości i gratulacji, którą założono z okazji jego 50. urodzin. Znajduje się w niej również wpis Alberta Einsteina, który cenił Alfreda Alexandra również za jego ludzką dobroć.

W roku 1927 Alexander zawarł umowę dzierżawy z właścicielem ziemskim Otto Wollankiem (1862–1929) na gruncie nad jeziorem w Groß Glienicke, miejscowości położonej na północ od Poczdamu, tuż przy zachodniej granicy Berlina. Jeszcze w tym samym roku na tym gruncie zbudowano między innymi zachowany do dnia dzisiejszego Dom Alexandra, stosunkowo prosty, drewniany dom letniskowy z kilkoma pomieszczeniami, garaż, a także dom ogrodowy. Po wzniesieniu zabudowań, do których należał także mały staw, kort tenisowy i długie schody zewnętrzne do brzegu jeziora z pomostem, rodzina spędzała tam zazwyczaj wakacje letnie. Po obszernych pracach renowacyjnych dom objęto ochroną zabytków. Po dojściu nazistów do władzy w Rzeszy Niemieckiej, od 1933 roku stopniowo wprowadzono kompleksowe ograniczenia dla lekarzy żydowskich, co coraz bardziej utrudniało prowadzenie kliniki. Alexander jako żołnierz frontowy podlegał zawartym w nich wyjątkom. Liczba pacjentów, w szczególności spośród osób nieżydowskiego pochodzenia, gwałtownie spadła. Po tym, jak w 1936 roku dowiedział się od dowódcy z I wojny światowej, Otto Meyera, że jego nazwisko znajduje się na liście osób, które wkrótce miały być zatrzymane przez Gestapo, Alfred Alexander nie powrócił z podróży do Londynu do swojej mieszkającej tam córki. W późniejszym czasie próbował sprowadzić do Anglii żonę i dzieci, które wciąż mieszkały w Niemczech, co ostatecznie się udało.

W lipcu 1939 r. w Dzienniku Ustaw Rzeszy ogłoszono, że Alfred Alexander wraz z rodziną zostali pozbawieni obywatelstwa i utracili obywatelstwo niemieckie. Majątek rodziny został przekazany Rzeszy Niemieckiej (nazistowskim Niemcom).

Alfred Alexander nie wrócił do Niemiec po zakończeniu II wojny światowej. Założył niewielką praktykę w Harley Street w Westminster w Londynie i prowadził ją do śmierci. W 1947 r. otrzymał obywatelstwo brytyjskie.

(***)

(****)

(*****)

(******)

Alfred Alexander był żonaty z Henriette A. (Henny, z domu Picard; 1888–1970). Jej ojciec, Lucien Picard (1854–1935), był szanowanym bankierem i szwajcarskim konsulem we Frankfurcie nad Menem, jako wspólnik „Lazard Speyer-Ellissen”. Z małżeństwa zrodziło się czworo dzieci: Bella Alexander (1911–2000), Elsie Alexander — zamężna Ellie Harding (1912–2004), Paul Alexander (1917–2003) i Hanns Alexander (1917–2006). Alfred Alexander zmarł w wieku 70 lat po zawale serca. Jego grób znajduje się na cmentarzu żydowskim w Willesden w północnym Londynie.

Zaszczyty

1917: Krzyż Żelazny, I. klasa

Lipiec 1934: Krzyż Honorowy Wielkiej Wojny

Pisma

O urazowej tajemniczej infekcji septycznej i urazowym ropnym zapaleniu stawu kolanowego: z tablicą. Monachium: Kastner & Callwey 1903. Monachium, Univ. Diss. 1903

Odnośniki internetowe

„Pamięć i wspomnienie” DGIM: https://www.dgim-history.de/biografie/Alexander;Alfred%20John;1032

DGVS: https://www.dgvs-gegen-das-vergessen.de/biografie/alfred-john-alexander/

Film

Anne Wigger: Dom nad jeziorem Glienicke. Niemcy, dokumentacja z wieloma świadkami wydarzeń, redakcja Gabriele Conrad, 2017. 45 min. Pierwsza emisja 12 grudnia 2017, 21:00 – 21:45 w telewizji RBB

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności