Wikibiopedia

 

Florian Homm

Florian Wilhelm Jürgen Homm (* 7 października 1959 r. w Oberursel) to były niemiecki spekulant giełdowy i zarządzający funduszem hedgingowym.

Fundusz hedgingowy Absolute Capital Management (ACM) zarządzany przez Homma osiągał czasami wartość do trzech miliardów dolarów, ale upadł w 2007 roku. Mówi się, że inwestorzy stracili 200 milionów dolarów. Homm ukrywał się, więc FBI, SEC i DEA wydały za nim list gończy. W 2013 r. Homm został zatrzymany przez policję we Florencji na podstawie wskazówek śledczych FBI. Po upływie maksymalnego okresu tymczasowego aresztowania został zwolniony w 2014 r. W 2021 r. został skazany przez Federalny Sąd Karny w Bellinzonie na trzy lata pozbawienia wolności, z czego 18 miesięcy w zawieszeniu, za "kwalifikowane nierzetelne zarządzanie firmą i wielokrotne fałszowanie dokumentów" i uniewinniony od zarzutu wzbogacenia się o "co najmniej 170 938 806 dolarów amerykańskich" w okresie od września 2005 r. do kwietnia 2008 r.

Homm stał się znany szerokiej publiczności jako główny udziałowiec klubu Borussia Dortmund na początku XXI wieku, kiedy to przeprowadził restrukturyzację klubu Bundesligi.

Życie

Florian Homm dorastał w Bad Homburg vor der Höhe w Hesji, jako syn średniej wielkości rzemieślnika Joachima Homma i jego żony Marii-Barbary Homm. Jego wujem ze strony matki był przedsiębiorca Josef Neckermann. Po studiach na Uniwersytecie Harvarda i uzyskaniu tytułu Master of Business Administration w Harvard Business School, Homm rozpoczął pracę w amerykańskich finansach w banku inwestycyjnym Merrill Lynch, a następnie w amerykańskim dostawcy funduszy Fidelity Investments, szwajcarskim banku prywatnym Julius Bär i amerykańskim zarządzającym aktywami Tweedy Browne.

W 1993 r. rozpoczął samodzielną działalność gospodarczą i założył firmę inwestycyjną Value Management & Research AG (VMR), specjalizującą się w małych firmach, wraz z Amerykaninem Kevinem Devine, z którym później wprowadził wiele nieudanych firm - takich jak Toysinternational.com czy Comtelco - na internetowe giełdy papierów wartościowych, np. frankfurcki Neuer Markt. Pierwsze oskarżenia dotyczyły tego, że Homm wpływał na ceny akcji poprzez publiczne wypowiedzi i analizy spółek, aby czerpać z nich zyski za pośrednictwem swojej firmy jako inwestora. Z dzisiejszej perspektywy Homm porównuje swoją pracę do "aktywnej eutanazji", która polegała na czerpaniu zysków z upadku korporacji. Późniejszy boom giełdowy uczynił go bogatym. Po niepowodzeniu planowanej fuzji z firmą Knorr Capital, która wkrótce potem stała się niewypłacalna, Homm opuścił VMR. W 2000 roku wartość giełdowa VMR wynosiła 500 mln euro, ale dwa lata później załamała się wraz z bańką dotcomów. W 2000 r., w szczytowym okresie bańki internetowej, lekarze zdiagnozowali u 40-letniego wówczas mężczyzny stwardnienie rozsiane, na które w 2005 r. zmarła jego siostra.

Na początku nowego tysiąclecia założył w Los Angeles wraz z innymi osobami fundusz hedgingowy Absolute Capital Management Holdings Ltd. (ACM) z siedzibą w brytyjskim raju podatkowym na Kajmanach, którą w 2006 roku wprowadził na nieregulowany segment Alternative Investment Market na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. W fazie największych sukcesów zarządzał w ACM aktywami klientów o wartości trzech miliardów euro, dzięki czemu znalazł się na liście 300 najbogatszych Niemców. Jego prywatny majątek oszacowano na 400 mln euro. Został uznany za lidera funduszu hedgingowego roku przez gazetę inwestycyjną Alternative Investment News. Następnie Homm wywołał poruszenie, wzywając do podziału Freenetu. Wraz z ACM zainwestował w grupę turystyczną TUI oraz klub piłkarski Borussia Dortmund. Zwłaszcza w Borussii Dortmund zapewnił klubowi ratunek, przeznaczając na ten cel 20 milionów euro, ale także zainicjował odsunięcie władz BVB od władzy, składając oświadczenie związane z tą wpłatą. W swojej biografii Homm podaje, że tak naprawdę chciał zarobić na BVB i sprzedać ją dwóm rosyjskim oligarchom. Kiedy, wbrew swojemu zwyczajowi, dopiero po przyjęciu do pracy dokonał przeglądu firmy, zorientował się, w jak złym stanie jest klub i postanowił go ratować, bo nie stać ich było na straty.

Ucieczka

Podczas kryzysu finansowego w 2007 roku ACM, który często inwestował w niepłynne aktywa, znalazł się pod presją. W nocy 18 września 2007 r. Homm ukrył się. Jego następcy w funduszu ACM zarzucili mu, że wiele "inwestycji" miało znacznie niższą wartość niż podawana w sprawozdaniach. Do czerwca 2008 roku akcje ACM straciły około 93% swojej wartości. Uważa się, że uciekł z ponad 150 milionami euro. Kiedy w kwietniu 2009 roku ACM został wycofany z giełdy, jego aktywa zmniejszyły się z około 3 miliardów dolarów do 2,3 miliona.

W dniu 25 lutego 2011 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła oskarżenia cywilne przeciwko Florianowi Hommowi i Toddowi M. Ficeto. Również amerykańska Agencja ds. Walki z Narkotykami (DEA) poszukiwała Homma, ponieważ podejrzewała, że może on być zamieszany w pranie brudnych pieniędzy z kartelami narkotykowymi w Ameryce Południowej. Według prywatnego detektywa, oszukani inwestorzy wyznaczyli za głowę Homma nagrodę w wysokości 1,5 miliona euro. Śledczy sprawdzali różne tropy, m.in. podejrzewali, że Homm mieszka w Wenezueli, w pobliżu Caracas, ponieważ kilka miesięcy przed ucieczką został tam postrzelony. Oficjalnie mówi się, że napastnicy próbowali ukraść mu zegarek. Przypuszczalnie Homm już wtedy szykował się do ucieczki. Podejrzewano późniejszy pobyt na Karaibach. Inni podejrzewali, że Homm przebywa w Liberii, ponieważ był "attaché kulturalnym Liberii" w ambasadzie w Paryżu z akredytowanym paszportem dyplomatycznym przy UNESCO. W sierpniu 2012 r. okazało się, że śledczy, którzy mieli ustalić miejsce pobytu Homma, początkowo wstrzymali te działania. Jeden z prywatnych detektywów został poproszony o natychmiastowe zaprzestanie pracy detektywistycznej, ponieważ jego klienci byli podobno poważnie zagrożeni przez nieznane osoby. W związku z planowaną publikacją książki (tytuł: Kopf Geld Jagd), z której dochód ze sprzedaży Homm chciał przekazać na rzecz Liberia Renaissance Foundation, szwajcarskiej fundacji działającej na rzecz dzieci z Liberii, Florian Homm w kilku wywiadach dla Süddeutsche Zeitung, Stern i Frankfurter Allgemeine Zeitung z 7 listopada 2012 r. opisał swój wzlot, upadek i nadzieję na nowy początek. Tego samego dnia gazety Financial Times Deutschland i Wirtschaftswoche opublikowały wywiad, w którym zaprzeczył on większości stawianych mu zarzutów. W odpowiedzi na wyznaczoną nagrodę za jego głowę Spiegel Online opublikował nagranie wideo nagrane przez Floriana Homma, w którym Homm wypowiada się na temat wyznaczonej za niego nagrody. Równolegle z doniesieniami "New York Timesa" i "Financial Timesa", w których Homm mówił o swoim powrocie, ukazała się również jego książka w języku angielskim (tytuł: Rogue Financier). Tymczasem w Niemczech jego autobiografia osiągnęła 27. miejsce na liście bestsellerów Spiegla w 47. tygodniu kalendarzowym, 11. miejsce na liście bestsellerów Manager Magazin 01/2013 i znalazła się w pierwszej 40. bestsellerów roku na liście bestsellerów książek biznesowych Manager Magazin 2012. 3 marca 2013 r. Homm wystąpił w programie telewizyjnym ZDF Peter Hahne (tytuł: Eurokrise - Finanzhai trifft Sozialistin) w Berlinie wraz z wiceszefową Partii Lewicy Sahrą Wagenknecht i udało mu się opuścić studio bez przeszkód.

Aresztowanie i areszt ekstradycyjny we Włoszech

W południe 8 marca 2013 r. włoska policja, działając na podstawie donosu agentów FBI, zatrzymała zbiega w Galerii Obrazów Uffizi we Florencji (Włochy). Był tam w towarzystwie swojej rozwiedzionej żony, syna Konrada i dziewczyny syna. Dwa dni przed jego aresztowaniem, 6 marca 2013 r., Federalne Biuro Śledcze USA uzyskało nakaz aresztowania Homma od właściwego sądu federalnego USA w Los Angeles, aby po planowanym zatrzymaniu mógł on wystąpić o ekstradycję do organów sądowych we Włoszech. Homm podróżował z Monachium do Włoch pociągiem 6 marca. Oskarżenie organów sądowych w Los Angeles dotyczy zmowy i oszustwa z wykorzystaniem papierów wartościowych. Florian Homm przebywał w areszcie ekstradycyjnym w Pizie. Później został przeniesiony z Florencji do więzienia w Pizie, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę zdrowotną. Homm nie był objęty śledztwem w Republice Federalnej Niemiec.9 stycznia 2014 r. włoski Najwyższy Sąd Apelacyjny Corte Suprema di Cassazione w Rzymie wydał orzeczenie w sprawie ekstradycji inwestora finansowego, który cierpi na stwardnienie rozsiane. Sam Homm twierdzi, że w czasie uwięzienia odmawiano mu przyjmowania ważnych leków. Florian Homm, który przebywał w więzieniu we Włoszech, miał zostać poddany ekstradycji do USA. Decyzja Sądu Apelacyjnego wymagała zatwierdzenia przez włoskie Ministerstwo Sprawiedliwości. Obrona Homma rozważała możliwość wniesienia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w związku z naruszeniem praw człowieka. Zarzuca się, że jako zarządzający funduszem hedgingowym Homm spowodował straty w wysokości około 200 milionów dolarów wśród inwestorów funduszu hedgingowego ACM, a amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) żąda od niego około 56 milionów dolarów. W przypadku skazania w USA kara może wynieść do 225 lat pozbawienia wolności.

Wyrok

W 2021 r. Federalny Sąd Karny w Bellinzonie skazał go na trzy lata pozbawienia wolności, z czego 18 miesięcy w zawieszeniu, za "kwalifikowane nierzetelne zarządzanie przedsiębiorstwem i wielokrotne fałszowanie dokumentów" i uniewinnił go od zarzutu wzbogacenia się o "co najmniej 170 938 806 dolarów amerykańskich" w okresie od września 2005 r. do kwietnia 2008 r. Wyrok był znacznie niższy niż osiem lat pozbawienia wolności, których domagał się prokurator.

Dalsza kariera

Zaledwie sześć miesięcy po zwolnieniu z aresztu ekstradycyjnego we Włoszech w czerwcu 2014 r., Homm otrzymał zaproszenie do wygłoszenia wykładu na temat etyki i zarządzania w prywatnej Wyższej Szkole Zarządzania Stosowanego w Erding. 5 listopada 2014 r. na zaproszenie Wyższej Szkoły Zarządzania Stosowanego w Erding opowiedział o swojej rzekomej przemianie z domniemanego oszusta inwestycyjnego w pobożnego chrześcijanina i przedstawił swoją autobiografię Kopf Geld Jagd.

Od października 2016 roku Homm prowadzi w serwisie YouTube wideoblog poświęcony powiązaniom gospodarczym. Homm występuje jako bohater w filmie dokumentalnym Generation Wealth Lauren Greenfield, wyprodukowanym przez Amazon Studios. Film jest portretem globalnej kultury, w której panuje niepohamowane uzależnienie od piękna, konsumpcji, pieniędzy i sławy.

Od 2016 r. Homm tworzy dział opinii Florian Homm spricht Klartext w RT Deutsch, niemieckojęzycznym serwisie internetowym rosyjskiej telewizji zagranicznej RT. Florian Homm pracuje nad pismem giełdowym Homm Long & Short Börsenbrief, a także jest twarzą reklamową Towarzystwa Mistrzów Inwestycji i Total Return Asset Protection.

Prywatne

Homm jest byłym koszykarzem niemieckiej reprezentacji juniorów. W połowie lat 80. grał w 1. Bundeslidze koszykarzy w klubie BC Giants z Osnabrück.

Homm wystąpił w filmie "Generation Wealth" z 2018 r.

W 2005 r. Homm otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Monrowii (Liberia), który wspierał finansowo.

Pisma (wybór)

Polowanie na pieniądze z głową. Finanzbuch Verlag, Monachium 2012, ISBN 978-3-89879-788-7 (autobiografia).

Nieuczciwy finansista: Przygody zdradzonego kapitalisty. Finanzbuch Verlag, Monachium 2012, ISBN 978-3-86248-425-6 (angielski).

Jedyna lekcja na temat inwestowania w akcje, jakiej kiedykolwiek będziesz potrzebował. Finanzbuch Verlag, Monachium 2013, ISBN 978-3-86248-418-8.

Orędzia Miłosierdzia Maryi, Matki Jezusa dla świata. Perła, Monachium 2016, ISBN 978-3-95760-008-0.

225 lat więzienia. Finanzbuch Verlag, Monachium 2016, ISBN 978-3-89879-951-5 (autobiografia).

z Gublan Dağ, Sesij Dağ i Michaelem Uhlemannem: Endspiel. Finanzbuch Verlag, Monachium 2016, ISBN 978-3-89879-962-1.

z Jannisem Ganschowem: Erfolg im Crash. Finanzbuch Verlag, Monachium 2017, ISBN 978-1-5219-4606-0.

z Markusem Krall i Moritzem Hessel: Der Crash ist da. Finanzbuch Verlag, Monachium 2019, ISBN 978-3-95972-231-5.

Wpis do encyklopedii

Florian Homm w Archiwum Munzingera, odzyskane 17 marca 2021 r. (początek artykułu dostępny bezpłatnie)

Literatura

Catherine Hoffmann: Florian Homm - Straszny chłopiec zostaje oswojony. W: Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. 16 lipca 2006 r. (online).

Florian Homm, W: Międzynarodowe Archiwum Biograficzne. 14/2013, 2 kwietnia 2013 r., w Archiwum Munzingera (początek artykułu dostępny bezpłatnie).

Thomas Gröbner: Transformacja. W: Süddeutsche Zeitung. 18 lipca 2020 r., s. 10.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności