Wikibiopedia

Bodo Schiffmann

Bodo Schiffmann (* 20 stycznia 1968 r. w Bonn-Beuel) jest niemieckim lekarzem medycyny. Od maja 2020 r. rozpowszechnia teorie spiskowe, zwłaszcza na temat pandemii COVID-19 w Niemczech, oraz współorganizuje lub wzywa do protestów przeciwko środkom ochronnym przeciwko pandemii COVID-19 w Niemczech. Jest uważany za czołową postać niemieckiej sceny corona denial.

Życie

Schiffmann urodził się w Bonn-Beuel jako syn absolwenta szkoły handlowej. Po ukończeniu Gauß-Gymnasium w Wormacji w 1988 r. i odbyciu służby cywilnej w Niemieckim Czerwonym Krzyżu w Wormacji, studiował medycynę na Uniwersytecie Ruprechta-Karlsa w Heidelbergu i uzyskał tytuł specjalisty laryngologa. W 2002 r. doktoryzował się pod kierunkiem Karla Hörmanna na Wydziale Medycyny Klinicznej w Mannheim Uniwersytetu Ruprechta-Karlsa w Heidelbergu pracą zatytułowaną Results and Indications of Patients[,] in which orbital or optic decompressions were performed in the period of 1987 to 1997.W 2006 r. Schiffmann otworzył prywatną praktykę laryngologiczną i poradnię leczenia zawrotów głowy w Centrum Otolaryngologicznym Kliniki GRN w Sinsheim. W trakcie pandemii COVID 19, zgodnie z oskarżeniem prokuratury w Heidelbergu, Schiffmann zwalniał obywateli całego kraju z obowiązku noszenia masek, nie przeprowadzając wcześniej ich badań. W zamian za to wystawiał im zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia. Na podstawie tego wstępnego podejrzenia prokuratura zleciła przeszukanie jego gabinetu w październiku 2020 r. W związku z dużą liczbą nowych podejrzanych przypadków w lutym 2021 r. przeprowadzono kolejną rewizję. Szpital w Sinsheim oskarżył go o postępowanie szkodzące jego reputacji i działalności biznesowej, a w grudniu 2020 r. w trybie nadzwyczajnym i bez wypowiedzenia zlikwidował pomieszczenia, w których prowadził praktykę, ponieważ służyły one jako baza organizacyjna dla jego działań przeciwko środkom ograniczającym pandemię COVID-19. W połowie stycznia 2021 roku miała się odbyć akcja eksmisyjna przeciwko Schiffmannowi. W grudniu 2020 r. Komisja Licencyjna wszczęła kontrolę jego licencji na wykonywanie zawodu lekarza, podejrzewając, że wystawiał “niedokładne świadectwa zdrowia”.Schiffmann przeniósł się z rodziną do Tanzanii podczas pandemii, według własnej relacji, aby chronić rodzinę, ponieważ otrzymywał groźby śmierci. Z żoną ma dwoje dzieci.

Stanowiska i działania w ramach pandemii COVID 19

Na swoim kanale YouTube “Schwindelambulanz Sinsheim / Dr. Bodo Schiffmann” Schiffmann od 2013 r. koncentruje się na tematach medycznych, np. lageschwindel lub Morbus Menière.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 w Europie Środkowej Schiffmann początkowo domagał się, aby w ramach walki z pandemią COVID-19 rząd zapewnił ludności bezpłatną ochronę nosa i ust. Kiedy natomiast zdecydowano się na wprowadzenie obowiązku noszenia masek, stworzył filmy wideo, w których wypowiadał się przeciwko temu wymogowi i bagatelizował wirus. W miarę nasilania się pandemii koronawirusa Schiffmann coraz częściej wykorzystywał ten kanał do szerzenia swoich poglądów politycznych, nadając im pozory nauki lekarskiej. Przeprowadził wywiady z internetowym czasopismem Rubikon oraz innymi przeciwnikami środków kontroli zakażeń mających na celu zapobieganie zakażeniom COVID-19, takimi jak były koszykarz i influencer Cecil Egwuatu, ezoteryk Peter Herrmann i aktywista Ken Jebsen.

Od późnego lata Schiffmann podróżował po Niemczech piętrowym autobusem wraz z byłym kaznodzieją Wolnego Kościoła Samuelem Eckertem i przedsiębiorcą Wolfgangiem Greulichem w ramach “Corona Info Tour” i pojawiał się w kilku miastach na demonstracjach ogłaszanych przez ruch lateralnych myślicieli. Szermuje tam tezą, że nie jest konieczne posiadanie łóżek intensywnej terapii specjalnie dla pacjentów z chorobą Corona i że zakrywanie ust i nosa nie przynosi żadnych efektów. W Bremie, na przykład, powiedział, że w mieście nie ma osób chorych lub zmarłych z powodu pandemii. Schiffmann ostrzega przed szczepieniem przeciwko chorobie Corona.Od września 2020 r. Schiffmann rozpowszechnia błędne informacje na temat 13-letniej dziewczynki o niewyjaśnionej przyczynie zgonu. W mediach społecznościowych i podczas swoich wystąpień twierdził, że dziewczynka zmarła z powodu używania ochraniacza na usta i nos. Później dał do zrozumienia, że “z powodu masek zginęło troje dzieci”. W lipcu 2021 roku Schiffmann, inni aktywiści ruchu “Querdenker” oraz prawicowi ekstremiści próbowali wykorzystać katastrofę powodziową na rzece Ahr, aby wystąpić w roli zbawców i pomocników.Za swoje wypowiedzi na temat pandemii COVID-19 Bodo Schiffmann otrzymał w 2021 roku negatywną nagrodę Goldener Aluhut w kategorii “Medycyna i nauki ścisłe”.

Dalsze pozycje

Schiffmann publicznie występuje jako zwolennik teorii spiskowej QAnon. W grudniu 2020 r. napisał, że “Głębokie Państwo” miało już swój dzień: “Wkrótce dojdzie do ujawnienia… Nie tylko w Ameryce… Wtedy zdrada zostanie ujawniona także w Niemczech”. Schiffmann zaprzecza również, jakoby zmiany klimatu były spowodowane działalnością człowieka. Po inwazji Rosji na Ukrainę na początku 2022 roku, na którą wiele państw zareagowało sankcjami, Schiffmann stwierdził, że rząd niemiecki, stosując “bojkot i środki izolacyjne” [sic!] wobec Rosji, “po prostu [niszczy] resztę Niemiec, której nie zniszczył polityką korony”. Rzekome wykluczenie “antyszczepionkowców, Rosjan i kontrarian” nazwał również “podburzaniem ludzi”. Na swoim kanale Telegram Schiffmann prowadził również transmisję na żywo z rosyjskiego kanału propagandowego RT. Odnosząc się do rosyjskiej wojny napastniczej, stwierdził między innymi: “Tutaj trzeba powołać się na paragraf o samoobronie. Tutaj przywódca kraju przeprowadził strajk wyzwoleńczy”.

Członkostwa

Schiffmann był członkiem założycielem stowarzyszenia Mediziner und Wissenschaftler für Gesundheit, Freiheit und Demokratie e. V. (Lekarze i Naukowcy na rzecz Zdrowia, Wolności i Demokracji). (MWGFD) z siedzibą w Passau. Schiffmann był jednym ze współzałożycieli partyjnego projektu “Resistance 2020”. Odszedł jednak z tej partii i przez krótki czas był członkiem nowej fundacji WiR2020.

Publikacje

Teraz odzyskuję swoje życie. Pomoc w samopomocy dla osób cierpiących na zawroty głowy. tredition Verlag, Hamburg 2018, ISBN 978-3-7469-8623-4.

z Mechthild Schiffmann: Vertigo Is Not Fate. tredition Verlag, Hamburg 2018, ISBN 978-3-7482-1058-0.

Wydanie angielskie: Vertigo Is Not Fate. Second updated and revised new edition. tredition, Hamburg 2019, ISBN 978-3-7482-2922-3.

Pokrewne

Augustinus Bader

Hans Anders

Andreas Kalcker

Carlo Masala

Georg Magirius

Gregor Sander

Volker Steinkraus

Claudia Bausewein

Josef Braml

Andreas Izquierdo

Luise Reddemann

Marc Raabe

Karl Heinz Brisch

Ingfried Hobert

Manfred Lütz

Serdar Somuncu

Manfred Spitzer

Stefan Homburg

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności