Wikibiopedia

 

Stanisław Hantz

Stanisław Hantz (* 22 stycznia 1923 we Władywostoku; † 17 lipca 2008) był Polakiem, który przeżył nazistowskie obozy koncentracyjne Auschwitz I, Auschwitz-Birkenau, Groß-Rosen, podobóz Hersbruck obozu koncentracyjnego Flossenbürg i Dachau. W szczególności przez wiele lat działał jako współczesny świadek w "Centrum Edukacyjnym imienia Stanisława Hantza" z siedzibą w Kassel.

Życie

Hantz został aresztowany przez Niemców w Warszawie 12 sierpnia 1940 r. w wieku 17 lat wraz z innymi młodymi mężczyznami. Zaledwie trzy dni później wszyscy zostali deportowani do głównego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który został otwarty zaledwie kilka miesięcy wcześniej. W ciągu 52 miesięcy uwięzienia był głównie członkiem oddziału stolarskiego, którego głównym zadaniem była budowa poszczególnych odcinków obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Kiedy pod koniec listopada 1944 r. Armia Czerwona nacierała na Auschwitz, Hantz i jego dowództwo zostali przeniesieni na zachód: Najpierw do obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, a następnie do obozu koncentracyjnego Hersbruck. W jednym z niezliczonych marszów śmierci dotarł w końcu do obozu koncentracyjnego Dachau 24 kwietnia 1945 r., gdzie został wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich pięć dni później.

Następnie powrócił do Warszawy, gdzie nie odnalazł nikogo z rodziny, gdyż ta już dawno zmarła. Postanowił więc wrócić do Auschwitz, by pomóc w tworzeniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uczęszczał również do tamtejszego gimnazjum i zdał maturę. Kilka lat później ostatecznie opuścił Auschwitz i pracował w różnych kopalniach aż do przejścia na emeryturę w 1982 roku.

Hantz założył następnie Zgorzeleckie Stowarzyszenie Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych. W latach 70. po raz pierwszy został zaproszony do powrotu do Republiki Federalnej Niemiec, po czym nastąpiły kolejne wizyty. W końcu poprowadził liczne grupy na wycieczki edukacyjne do byłych miejsc narodowosocjalistycznej machiny śmierci.

W 1998 roku ukazała się biografia Stanisława Hantza pod tytułem Cytryny z Kanady.

Literatura

Karin Graf: Cytryny z Kanady. Życie z Auschwitz Stanisława Hantza. 2nd ed. Centrum Edukacyjne Stanisława Hantza, Kassel 2008, ISBN 3-00-002699-1

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności