Wikibiopedia

 

Józef Baj

Józef Baj (* 22 stycznia 1922 w Felsztynie (obecnie w zachodniej Ukrainie); † 14 lutego 2006 w Warszawie) był polskim bojownikiem ruchu oporu, więźniem obozów koncentracyjnych i konstruktorem urządzeń radiestezyjnych.

Życie

Przed II wojną światową pracował przy produkcji samolotów w Państwowych Zakładach Lotniczych w Mielcu. Podczas okupacji niemieckiej wraz z trzema siostrami brał udział w ruchu oporu (konspiracyjna organizacja harcerska Szare Szeregi i Armia Krajowa). Został aresztowany w styczniu 1943 r. i spędził trzy miesiące w więzieniu dla więźniów politycznych w Warszawie (Pawiak). W kwietniu 1943 r. został deportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz jako więzień nr 119185, a pod koniec wojny przeniesiony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Po wyzwoleniu obozu wrócił do Warszawy, gdzie do emerytury pracował jako mechanik.

W obozie koncentracyjnym Auschwitz poznał Szwajcara polskiego pochodzenia, który nauczył go podstaw radiestezji. Baj wykonał profesjonalne wahadła z drewna bez odpowiednich narzędzi, używając jedynie małego scyzoryka. Użycie wahadełka uratowało życie dwóm więźniom obozu koncentracyjnego. Kierownictwo obozu nakazało im szukać nowych źródeł wody. Gdyby nie znaleźli wody, dół stałby się ich grobem. Zlokalizowane przez nich studnie działały jednak prawidłowo i otrzymali przywilej korzystania z radiestezji do celów prywatnych. Baj dowiedział się również o radiestezji terapeutycznej od swojego kolegi, co pozwoliło mu przetrwać kilka razy. Gdy pod koniec lat 70. przeszedł na emeryturę, założył w Warszawie warsztat, w którym mógł projektować i produkować wahadła według swoich pomysłów. Jego urządzenia były używane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Od śmierci Józefa Baja manufakturę wahadeł prowadzą jego wieloletnie pracownice Barbara Leśniewska i Aleksandra Gondek. Do 2018 roku pracowały one nad ponad 200 różnymi modelami wahadeł.

Literatura

Władysław Bartoszewski: Pierścień śmierci wokół Warszawy 1939-1944, pod redakcją Wandy Symonowicz i Haliny Zawadzkiej. Interpress, bez miejsca, 1969

Józef Baj: Gehenna. Relacja z walk zbrojnych i pobytu w obozach koncentracyjnych. ZBOWiD Oddział Warszawa-Wola, Warszawa, 1978.

Leszek Matela: Radiestezja w Polsce wczoraj i dziś. RGS, 1/1986

Leszek Matela: Wahadła Józefa Baja. RGS, 2/1994

Leszek Matela: Wahadło kolorowe UWU. Radiestezja-Radionika (RGS), 3/2013

Leszek Matela: Fabryka Baj opracowuje nowe wahadła. Radiestezja-Radionika (RGS), 2/2015

Leszek Matela: Nowe wahadła z manufaktury Baj. Radiestezja Radionika (RGS), 1-2/2016

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności