Wikibiopedia

 

Józef Jakubowicz

Josef Jakubowicz (* 10 października 1925 w Oświęcimiu, Polska; † 22 maja 2013 w Neumarkt in der Oberpfalz) był polsko-niemieckim ocalałym z Holokaustu, który przeżył jedenaście obozów, a później stał się znany dzięki filmowi dokumentalnemu Auschwitz is also a city.

Życie

Josef Jakubowicz urodził się w Oświęcimiu jako najmłodsze dziecko żydowskiej rodziny. Miał szczęśliwe dzieciństwo. Po inwazji na Polskę w 1939 r. jego rodzinne miasto, w którym mieszkało wielu Żydów, również zostało zajęte. Jego rodzice i wszyscy inni krewni - 34 członków rodziny - zostali deportowani i zamordowani w 1940 roku. 15-letni nastolatek musiał pracować jako robotnik przymusowy przy budowie obozu koncentracyjnego Auschwitz I. Następnie odbył odyseję do około jedenastu obozów przejściowych, tranzytowych i koncentracyjnych; był więziony we Flossenbürgu, Annabergu, Breslau-Neukirch, Groß-Rosen, Mittelbau-Dora i Bergen-Belsen. Został wyzwolony w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen 15 kwietnia 1945 r.

Wygłosił wiele wykładów w szkołach. Wystawa w Środkowej Frankonii uhonorowała życie człowieka, który był również aktywny w walce z nazistami i neonazistami. Jego książka Auschwitz ist auch eine Stadt ukazała się w 2005 r. i w tym samym roku została przetłumaczona na język angielski. Książka, do której przedmowę napisał autor Ralph Giordano, opisuje nie tylko życie autora, ale także bogate życie społeczności żydowskiej przed Holokaustem i inwazją na Polskę. W 2009 r. na podstawie książki Jakubowicza nakręcono film dokumentalny "Auschwitz to też miasto", w którym Jakubowiczowi towarzyszyli inni ocaleni z Holokaustu, a także przyjaciel z dzieciństwa i były pracownik IG Farben. Widz dowiaduje się również wiele o żydowskim życiu w mieście. Jakubowicz mówił płynnie po hebrajsku, polsku i niemiecku i mieszkał w Norymberdze. 22 maja 2013 r. Josef Jakubowicz zmarł w wieku 87 lat po długiej, ciężkiej chorobie w szpitalu w Neumarkt in der Oberpfalz.

Praca

Auschwitz to także miasto, Thiemo Graf Verlag, 2005.

Auschwitz to też miasto, Thiemo Graf Verlag 2005.

Literatura

Birgit Mair: Überlebensberichte von Josef Jakubowicz: eine biographische Analyse, 2006.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności