Wikibiopedia

 

Sławomir Grenda

Sławomir Grenda (* 1968 w Polsce) - polski kontrabasista, główny kontrabasista Orkiestry Filharmonii Monachijskiej i nauczyciel akademicki.

Życie i twórczość

Sławomir Grenda początkowo uczył się u Edwarda Piwowarczyka i Waldemara Tamowskiego w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia kontynuował w USA u Harolda Robinsona w Peabody Conservatory of Music w Baltimore, gdzie w 1993 roku uzyskał tytuł licencjata i magistra muzyki. Następnie otrzymał stypendium do Akademii Karajana Filharmonii Berlińskiej i studiował u Rainera Zepperitza. Grenda zdobył nagrody na wielu konkursach, w tym Concours de Genève (1990), Ogólnopolskim Konkursie im. B. Ciechańskiego, Yale Gordon String Competition w Baltimore i Międzynarodowym Konkursie w Kromieryżu. W latach 1994-1995 był głównym kontrabasistą w Berlińskiej Operze Państwowej, po czym w 1996 r. dołączył do Filharmonii Monachijskiej jako główny kontrabasista. W 2003 roku został członkiem Lucerne Festival Orchestra, a w 2015 roku został jej solowym kontrabasistą. Oprócz pracy w orkiestrze, występował jako solista z Filharmonią Monachijską i orkiestrami takimi jak National Symphony Orchestra Washington (w Kennedy Center) i Ensemble I Solisti di Zagreb, występując w wielu krajach europejskich i USA. Występuje również jako kameralista, a jego repertuar obejmuje utwory z klasycznej literatury kontrabasowej oraz własne transkrypcje utworów na skrzypce i wiolonczelę.

Grenda wykłada jako profesor w Konserwatorium w Maastricht od 2022 roku. Wykłada również w Akademii Orkiestrowej Filharmonii Monachijskiej i prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech i Europie, na przykład w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji. Wielu jego uczniów gra w znanych orkiestrach (np. Vienna Philharmonic Orchestra, Gewandhaus Orchestra, Munich Chamber Orchestra, Düsseldorf Symphony Orchestra, New Philharmonic Orchestra Japan, KBS Symphony Orchestra). Sławomir Grenda jest mężem pianistki Ivany Švarc Grenda, z którą regularnie współpracuje jako kameralista i wydał płytę CD.

Dyskografia

Sławomir Grenda & Ivana Švarc Grenda - Recital kontrabasowy. Z Ivaną Švarc Grendą (fortepian). Utwory Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Césara Francka (Żuk Records; 2001)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności