Wikibiopedia

 

Marian Albertowitsch Kowalski

Marian Albertowicz Kowalski (ros. Мариан Альбертович Ковальский; * 15 sierpnia 1821 i 15 października 1821 w Dobrzyniu, Polska; † 28 maja 1884 i 9 lipca 1884 w Kazaniu) był polsko-rosyjskim astronomem.

Studiował na Uniwersytecie Petersburskim. Od 1852 r. był dyrektorem obserwatorium astronomicznego i dziekanem Wydziału Fizyki i Matematyki w Kazaniu.

Jego najważniejszą pracą była analiza ruchu właściwego 3136 gwiazd stałych z katalogu gwiazd Jamesa Bradleya. Była to pierwsza zastosowana metoda wyprowadzenia rotacji Drogi Mlecznej. Na podstawie tej pracy obalił pogląd, że pojedyncze masywne ciało w centrum naszej galaktyki jest odpowiedzialne za ruch gwiazd.

W dziedzinie mechaniki nieba opracował ulepszone metody wyprowadzania orbity planety z obserwacji i przeanalizował matematykę perturbacji w ruchach planet. W szczególności przeprowadził bardziej precyzyjne wyznaczenie orbity planety Neptun. Stworzył również ulepszoną metodę wyznaczania orbit gwiazd podwójnych.

Jego najważniejsze prace zostały opublikowane w 1859 roku pod tytułem Recherches astronomiques de l'observatoire de Kazan. W 1862 r. został wybrany na członka korespondenta Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu i został pochowany na cmentarzu katolickim w Kazaniu.

Kratery Koval'sky na Marsie i Koval'skiy na Księżycu zostały nazwane na jego cześć.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności