Wikibiopedia

 

Bogusław Furtok

Bogusław Furtok (* 1967 w Katowicach) - polski kontrabasista, kompozytor i nauczyciel muzyki.

Życie i twórczość

Furtok otrzymał pierwsze lekcje gry na kontrabasie w wieku dziewięciu lat i ukończył studia w katowickiej Akademii Muzycznej u Waldemara Tamowskiego z wyróżnieniem oraz na Uniwersytecie Muzycznym i Sztuk Scenicznych we Frankfurcie u Güntera Klausa, gdzie zdał egzamin koncertowy. W 1989 r. został laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kontrabasowym w Markneukirchen oraz laureatem Concours de Genève (III nagroda 1990), a także konkursu muzycznego w Parmie (1992), a od 1995 r. jest głównym kontrabasistą Orkiestry Symfonicznej Hr we Frankfurcie. Występował również jako solista z wieloma znanymi orkiestrami w Europie i Japonii, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Hr, Orkiestrą Symfoniczną Radia Katowice, Orkiestrą Symfoniczną Radia Warszawa, Orkiestrą Symfoniczną w Bambergu, Orkiestrą Filharmoniczną w Jenie, Orkiestrą Symfoniczną w Hof i Tyrolską Orkiestrą Symfoniczną w Innsbrucku, a w latach 2004-2013 był wykładowcą na Pacific Music Festival w Sapporo w Japonii, wydając kilka płyt CD i komponując utwory kameralne na kontrabas. Od 1999 r. gra na instrumencie wykonanym przez angielskiego kontrabasistę Thomasa Martina na wzór włoskiego lutnika Nicoli Bergonziego. Furtok jest mężem pianistki Ewy Warkiewicz, z którą występuje w duecie od 1988 r. i wydał kilka płyt CD.

Kompozycje

Trio kontrabasowe nr 1 na 3 kontrabasy. Wydane przez Friedrich Hofmeister, 2016

3 Pieces for 4 basses - 3 utwory na kwartet kontrabasowy, wydane przez Friedrich Hofmeister

Dyskografia (wybór)

Schubert: Sonata Arpeggione / Mišek: Sonata nr 2 / Proto: Sonata "1963". Z Ewą Warykiewicz, fortepian (Immediate Klassic; 1993)

Giovanni Bottesini: Koncerty kontrabasowe. Z Orkiestrą Symfoniczną Radia we Frankfurcie, dyrygent: Stephan Tetzlaff (cpo; 2000)

Brahms, Hindemith, Hertl. Sonaty. Z Ewą Warykiewicz, fortepian (Żuk Records; 2001)

Beau Soir na kontrabas i fortepian. Z Ewą Warykiewicz, fortepian. Utwory m.in. Cataliniego, Glasunowa, Kreislera, Elgara, Fauré, Chopina, Ravela, Brucha, Debussy'ego, Bottesiniego (Żuk Records; 2001)

Franz Schubert: Die Forelle / The Trout. (Kwintet na pstrąga). Z kwartetem Àlvarez; Carmen Piazzini, fortepian (Tacet; 2001)

Chrysalis. Muzyka orkiestrowa Briana Fennelly'ego. Następnie Bogusław Furtok: Lunar Halos (Parasalenae) For Doublebass and Chamber Orchestra (1990). Z Chrisem Gekkerem, trąbka, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyrygent: Joel Eric Suben (Albany Records; 2002)

Giovanni Bottesini: Tre Grandi Duetti. Gran Duetti nr 1-3. z Bogusławem Furtokiem i Johannesem Stähle, kontrabas (Żuk Records; 2008)

Koncert kontrabasowy. Rota / Bloch / Bruch. Z Orkiestrą Symfoniczną Hr, dyrygent: Peter Zelienka (Pan Classics; 2016)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności