Wikibiopedia

 

Marcin Mąka

Marcin Mąka (ur. 7 lipca 1985 r.) to były polski kombinator norweski.

Kariera

Mąka, zawodnik TS Wisła Zakopane, brał udział w konkursach skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Schonach w 2002 roku. Zarówno w drużynie zajął czternaste miejsce, jak i w konkursie indywidualnym uplasował się na 62. pozycji. Podobne doświadczenia miał podczas swojego debiutu w Pucharze Kontynentalnym w skokach narciarskich w Zakopanem na początku lutego, gdzie dwukrotnie wyraźnie zabrakło mu punktów. W kolejnych latach kontynuował więc karierę jako kombinator norweski.

Mąka zadebiutował w Pucharze Świata B 6 lutego 2005 roku, ale początkowo nie był w stanie zdobyć żadnych punktów. Mimo to wystartował w Grand Prix w sierpniu 2006 roku i w Pucharze Świata w lutym 2007 roku, gdzie w obu przypadkach zajął odległe miejsca. Swoje pierwsze punkty w Pucharze Świata B zdobył podczas Hurricane Sprint w fińskim Vuokatti w połowie grudnia 2007 roku. W miarę upływu sezonu często udawało mu się finiszować w punktach, a jego najlepszym wynikiem było dziesiąte miejsce w Hurricane Sprint w Hakubie. Mąka był również w stanie zdobyć punkty w konkursie indywidualnym Grand Prix 2007.

W kolejnych latach Mąka sporadycznie zajmował miejsca w czołowej trzydziestce Pucharu Kontynentalnego, ale raz po raz bezskutecznie próbował swoich sił w Pucharze Świata. Dopiero wspólnie z Tomaszem Pochwałą, Pawłem Słowiokiem i Adamem Cieślarem udało mu się osiągnąć znaczący wynik w drużynie - ósme miejsce w Schonach w marcu 2010 roku. Znacznie większe sukcesy odnosił na arenie krajowej, gdzie czterokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski. Karierę zakończył po sezonie 2009/10.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności