Wikibiopedia

 

Joachim Brudziński

Joachim Stanisław Brudziński (ur. 4 lutego 1968 w Świerklańcu) - polski polityk (PiS), wykładowca akademicki, politolog, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. kadencji. Od 12 listopada 2015 był jednym z wicemarszałków (wiceprzewodniczących). Od stycznia 2018 do czerwca 2019 był ministrem spraw wewnętrznych.

Życiorys

Wykształcenie

Brudziński jest absolwentem Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych i Politycznych Uniwersytetu Szczecińskiego na kierunku politologia z przygotowaniem pedagogicznym. Następnie obronił doktorat w Instytucie Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze obejmują gospodarcze wykorzystanie morza i administrację nadmorską na Pomorzu Zachodnim po 1945 roku.

Działalność zawodowa i polityczna

Był inicjatorem i założycielem Nadmorskiego Centrum Informacji Zawodowej w Szczecinie, którego celem jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych polskich marynarzy i rybaków oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia na międzynarodowym rynku pracy.

Podczas studiów pracował na statkach handlowych i rybackich. Później pracował jako pracownik i dziennikarz Polskiego Radia w Szczecinie, gdzie zajmował się głównie gospodarką przybrzeżną. Był wykładowcą w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu.

W 1993 r. wstąpił do katolicko-prawicowo-konserwatywnego Porozumienia Centrum (PC), a następnie do Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Od sierpnia 2002 r. do lipca 2006 r. był przewodniczącym zarządu regionalnego partii na Pomorzu Zachodnim. Od lipca 2006 r. do stycznia 2008 r. był sekretarzem generalnym partii, a od 2006 r. pełni również funkcję przewodniczącego Krajowego Komitetu Wykonawczego PiS.

W 2005 r. został wybrany do Sejmu z 14 731 głosami na liście PiS w okręgu wyborczym Szczecin. Uzyskał reelekcję w wyborach parlamentarnych w 2007, 2011 i 2015 roku.

Prywatnie

Brudziński jest żonaty i ma dwie córki.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności