Wikibiopedia

 

Piotr Beczała

Piotr Beczała (piɔtr beʈ͡ʂawa) (ur. 28 grudnia 1966 w Czechowicach-Dziedzicach, Polska) - polsko-szwajcarski śpiewak operowy (tenor liryczny).

Życie

Beczała ukończył studia wokalne w Katowicach. Po angażach w Linzu (1992-1997) i Zurychu (od 1997) oraz pierwszych międzynarodowych występach jako Tamino w Czarodziejskim flecie na Festiwalu w Salzburgu (1997), w Deutsche Oper Berlin i w Wiedeńskiej Operze Państwowej (1998), rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera, podczas której stał się jednym z głównych przedstawicieli tenoru lirycznego na świecie.

W 2000 roku zadebiutował jako Książę w Rigoletto w Operze w Zurychu i jako Pasterz w Królu Rogerze Szymanowskiego w Nederlandse Opera w Amsterdamie. Ponownie zaśpiewał również rolę Tamina w Opéra National de Paris.

W 2001 roku Beczała śpiewał Lenskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego (Jewgenij Oniegin) w Nederlandse Opera w Amsterdamie, Orombello w Beatrice di Tenda w Zurychu, Vaudémonta w "Jolancie" w Wiedniu i włoskiego śpiewaka w Der Rosenkavalier w Brukseli.

W 2002 roku zaśpiewał Elvino w La sonnambula w Zurychu, Śpiewaka w Der Rosenkavalier w Hamburskiej Operze Państwowej i w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, a także Księcia w Rigoletto w Zurychu i Franza Waldunga w pierwszym pełnym koncertowym wykonaniu opery Jacquesa Offenbacha Die Rheinnixen, która w XIX wieku była wykonywana tylko w skróconej formie (dostępna jest również produkcja CD).

W 2003 roku Beczała ponownie zaśpiewał w Eugeniuszu Onieginie, tym razem w Opéra National w Paryżu. Zadebiutował również jako Jeník w Sprzedanej narzeczonej (Prodaná nevěsta) w Operze w Zurychu oraz jako Rodolfo w Cyganerii w Nederslandse Opera Amsterdam.

W 2004 roku zadebiutował rolą Fausta w Royal Opera House w Londynie. Śpiewał również Rosenkavaliera na Festiwalu w Salzburgu, Alfreda w La traviata w Atenach i w Deutsche Oper Berlin.

W 2005 roku Beczała wystąpił jako Książę w Rigoletto Verdiego w londyńskiej Covent Garden, w Beatrycze di Tenda Belliniego w Hamburskiej Operze Państwowej, w Wertherze w Operze Frankfurckiej i w Traviacie w Bilbao.

W 2006 roku zadebiutował w La Scali w Mediolanie i Metropolitan Opera w Nowym Jorku, w obu przypadkach jako Książę w Rigoletcie, a także w Bawarskiej Operze Państwowej w Monachium jako Alfredo w Traviacie, Don Ottavio w Don Giovannim na Festiwalu w Salzburgu i w Zurychu.

W 2007 roku Beczała po raz pierwszy zaśpiewał rolę Edgardo w Łucji z Lammermoor w Zurychu. Wystąpił również w Rigoletcie podczas swojego debiutu w Teatrze Wielkim w Warszawie, Wertherze i Rigoletcie w Monachium, Czarodziejskim flecie w San Francisco Opera i Traviacie w Deutsche Oper Berlin.

W 2008 roku po raz pierwszy zaśpiewał Riccardo w Balu maskowym w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, a także wystąpił w Eugeniuszu Onieginie w Covent Garden w Londynie i w Traviacie w Operze Wiedeńskiej. Beczała zadebiutował rolą Księcia w Rusałce Antonina Dvořáka na Festiwalu w Salzburgu.

W lutym 2010 roku Beczała wcielił się w rolę Rodolfo w Cyganerii w Metropolitan Opera w Nowym Jorku u boku Anny Netrebko jako Mimì. Zaśpiewał również rolę Księcia w nowej produkcji Rigoletta Michaela Mayera w MET w 2012 roku. Beczała posiada również obywatelstwo szwajcarskie od 2012 roku, a w maju 2016 roku Piotr Beczała zadebiutował w Lohengrinie Richarda Wagnera w tytułowej roli Lohengrina u boku Anny Netrebko (jako Elsa) w Semperoper w Dreźnie. Zadebiutował w tej roli na festiwalu w Bayreuth latem 2018 roku. W lutym 2019 roku zadebiutował jako Cavaradossi w Tosce w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Piotr Beczała z powodzeniem występuje również jako solista koncertowy; jego repertuar koncertowy sięga od Mozarta, Cherubiniego i Schuberta przez Haydna, Beethovena, Schumanna, Brahmsa, Brucknera, Berlioza i Dvořáka po Stabat Mater Rossiniego, Messa da Requiem Verdiego i Das Lied von der Erde Mahlera.

Private

Piotr Beczała od 1992 roku jest mężem wykształconej śpiewaczki operowej Katarzyny Bąk-Beczały.

Nagrody

2014: ECHO Klassik w kategorii Śpiewak Roku

2015: Austriacka Nagroda Teatru Muzycznego - Nagroda Publiczności ORF III

2018: Międzynarodowa Nagroda Operowa

2018: Europejska Nagroda Kulturalna Taurus

2019: Austriacka śpiewaczka kameralna

2019: Opera! Nagroda w kategorii najlepsza śpiewaczka

2021: Austriacka Nagroda Teatru Muzycznego w kategorii Najlepsza główna rola męska za Moniuszko: Halka (Jontek) w Theater an der Wien

Wydawnictwa CD i DVD

Dostępne są liczne wydania CD i DVD.

Publikacje

2020: Out into the world: Życie operowe w trzech aktach, nagrane przez Susanne Zobl. Amalthea Signum, Wiedeń 2020, ISBN 978-3-99050-185-6

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności