Wikibiopedia

 

Max Lichtegg

Max Lichtegg, prawdziwe nazwisko Munio Lichtmann (ur. 17 stycznia 1910 w Buczaczu, Galicja, Austro-Węgry; zm. 22 września 1992 w Zurychu) był polsko-szwajcarskim śpiewakiem operetkowym i operowym w głosie tenorowym.

Życie

Max Lichtegg stracił rodziców w młodym wieku i dorastał z wujem w Wiedniu, gdzie uczęszczał do szkoły i występował jako sopran chłopięcy. Studiował historię na Uniwersytecie Wiedeńskim i śpiew w Nowym Konserwatorium w Wiedniu i Bernie. Karierę sceniczną rozpoczął w 1936 roku w Stadttheater Bern. Lichtegg szybko został uznany przez publiczność za gwiazdę operetki, przez co musiał walczyć o role operowe z reżyserami. Od 1940 roku był członkiem zespołu Teatru Miejskiego w Zurychu. Lichtegg występował gościnnie w Wiedeńskiej Operze Państwowej, a w 1948 roku w Operze w San Francisco. Śpiewał w operach państwowych w Monachium i Stuttgarcie, w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, w Grand Théâtre de Genève, w Los Angeles, Strasburgu i Wiesbaden, a także w Operze w Monte Carlo.

Jego repertuar sceniczny obejmował Belmonte w Die Entführung aus dem Serail, Don Ottavio w Don Giovanni, Tamino w Czarodziejskim flecie, Almaviva w Cyruliku sewilskim Rossiniego, tytułową postać we Fra Diavolo, Lyonel w Martha Flotowa, Ernesta w Don Pasquale, Hoffmanna w Opowieściach Hoffmanna, Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie, Księcia w Rigoletcie, Alfreda w Traviacie, Hansa w Sprzedanej narzeczonej, Rodolfa w Cyganerii, Maksa w Wolnym strzelcu, Lohengrina i Narrabotha w Salome.

W Operze w Zurychu Lichtegg zaśpiewał w światowych premierach Casanovy Paula Burkharda w Szwajcarii w 1942 roku, w 1947 roku w jego operetce Tic-Tac, w 1952 roku w nowej wersji Cardillaca Paula Hindemitha, w 1962 roku w światowej premierze Blackwood and Co Armina Schiblera. W 1951 roku zaśpiewał Toma Rakewella w niemieckiej premierze The Rake's Progress Igora Strawińskiego. Występował również jako śpiewak koncertowy i pieśniarz. W 1987 roku w Zurychu świętowano 50-lecie jego kariery scenicznej.

Był również bardzo utalentowany aktorsko i miał olśniewający urok.

Lichtegg został naturalizowany w Zurychu w 1949 roku. Był dwukrotnie żonaty, najpierw z Olgą Kaufmann, a następnie z Mariettą Winterhalder. Jego grób znajduje się na cmentarzu Manegg. Jego grób został zlikwidowany.

Literatura

Paul Suter: Max Lichtegg. W: Andreas Kotte (red.): Leksykon teatralny Szwajcarii. Tom 2, Chronos, Zurich 2005, ISBN 3-0340-0715-9, s. 1103 f.

Paul Suter: Lichtegg, Max. W: Słownik historyczny Szwajcarii.

Lichtegg, Max. W: Großes Sängerlexikon. 2000, s. 14320ff.

Alfred A. Fassbind: Max Lichtegg : oddany tylko muzyce. Römerhof, Zurich 2016, ISBN 978-3-905894-31-8.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności