Wikibiopedia

 

Jan Petryka

Jan Petryka (* w Warszawie) jest polsko-austriackim śpiewakiem operowym (tenor).

Życie

Syn rodziny muzyków, przybył do Austrii w wieku pięciu lat i otrzymał pierwsze lekcje gry na wiolonczeli w Konserwatorium Brucknera w Linzu u Andreasa Pözlbergera w wieku dziewięciu lat. Zdał maturę w Liceum Muzycznym w Linzu, a następnie ukończył wiolonczelę na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Grazu. Pierwsze lekcje śpiewu pobierał u Gertrud Schulz w Linzu, a następnie przeniósł się na Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu, gdzie studiował śpiew solowy u Rotraud Hansmann oraz pieśni i oratorium u Kammersängerin Marjany Lipovšek, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Dramatu muzycznego uczyli go Didier von Orlowsky i Uwe Theimer.

Petryka jest laureatem wielu nagród, zarówno jako wiolonczelista solowy, jak i kameralista. Jako tenor liryczny opracował szeroki repertuar i śpiewał z Chórem Arnolda Schoenberga, Haydn Sinfonietta Vienna, Chorus sine nomine, Bruckner Orchestra Linz i Mozarteum Orchestra Salzburg, Orkiestrą Symfoniczną Radia Wiedeńskiego (RSO), Neue Oper Wien oraz w Vorarlberger Landestheater w Bregencji. W 2013 roku zadebiutował w Opéra National de Lyon jako Tamino w Czarodziejskim flecie Mozarta.

W dziedzinie muzyki sakralnej jego występy solowe obejmują zarówno francusko-flamandzką polifonię wokalną, jak i kantaty Jana Sebastiana Bacha, oratoria i msze klasyków wiedeńskich oraz kompozycje współczesne. Jan Petryka występował na kilku ważnych festiwalach, w tym w Aix-en-Provence, Styriarte i na Festiwalu Richarda Wagnera w Wels. Dokonał nagrań płytowych jako Aret w Filemonie i Baucis Haydna oraz w tytułowej roli we fragmencie opery Adrast Franza Schuberta z Orkiestrą Barokową Harmonia Narodów. Petryka zaśpiewał arie tenorowe w Pasji według św. Mateusza na Festiwalu Osterklang w Wiedniu w 2013 roku. Odbył trasę koncertową z Musiciens du Louvre pod dyrekcją Marca Minkowskiego. W 2014 roku wystąpił gościnnie w Theater an der Wien - w ramach dramatyzacji Lazarus Clausa Gutha - z tenorowym solo w Nachthelle Schuberta (D892).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności