Wikibiopedia

 

Krystian Adam

Krystian Adam (prawdziwe nazwisko Krystian Adam Krzeszowiak) (ur. 1979 w Jaworze na Dolnym Śląsku) - polski śpiewak operowy (tenor), specjalizujący się w muzyce XVII i XVIII wieku.

Biografia

Krystian Adam studiował śpiew w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Bogdana Makala. Jego pierwotnym celem zawodowym było zostanie nauczycielem muzyki. Ukończył studia z najwyższym wyróżnieniem w 2006 roku, co pozwoliło mu kontynuować naukę w Konserwatorium Giuseppe Verdiego w Mediolanie pod kierunkiem Rity Orlandi di Malaspina. Przez 10 lat mieszkał w Mediolanie, gdzie rozbudziło się jego zainteresowanie muzyką barokową, a następnie spędził dwa lata w Dreźnie, gdzie zadebiutował w 2006 roku w Operze Gliwickiej na Górnym Śląsku w Cyruliku sewilskim Rossiniego, a następnie zaśpiewał główne role w La clemenza di Tito Mozarta i Il matrimonio segreto Cimarosy.

W 2007 roku wziął udział w światowej premierze Teneke Fabio Vacchiego pod dyrekcją Roberto Abbado w Teatro alla Scala w Mediolanie. Jego pierwszy występ w Royal Opera House w Londynie miał miejsce w 2014 roku w przedstawieniu Idomeneo Mozarta. W 2017 roku zaśpiewał tytułową rolę w L'Orfeo Monteverdiego i Telemaco w Il ritorno d'Ulisse in patria z English Baroque Soloists i Monteverdi Choir pod batutą Sir Johna Eliota Gardinera podczas światowej trasy koncertowej (Royal Albert Hall w Londynie, Festiwal w Salzburgu, Teatro La Fenice w Wenecji i USA).

W 2019 roku wystąpił z Collegium 1704 pod dyrekcją Václava Luksa w serii wykonań Mesjasza Haendla, w tym na koncertach w Rudolfinum w Pradze, Annenkirche w Dreźnie, Royale Chapelle w Wersalu, deSingel w Antwerpii i Concertgebouw w Brugii.

Jest mężem piosenkarki Natalii Rubiś-Krzeszowiak i nadal jest związany ze swoim rodzinnym miastem, zobacz spektakl w teatrze miejskim w jego rodzinnym mieście Jawor (Jauer).

Nagrody

W 2008 roku otrzymał nagrodę za "Najlepszy Debiut" w Polsce za interpretację roli Hrabiego Tassilo w operetce Emmericha Kálmána Hrabina Mariza.

Role wokalne (wybór)

Według Operabase.

Dyskografia (wybór)

Według informacji na stronie internetowej śpiewaka.

Luigi Cherubini: Faniska (opera), Chór i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Łukasz Borowicz (2020)

Claudio Monteverdi: Vespro della Beata Vergine, The Monteverdi Choir, The English Baroque Soloists, dyrygent: John Eliot Gardiner (2015)

Ottorino Respighi: Lauda per la Natività del Signore, Rundfunkchor Berlin, Polyphonia Ensemble Berlin, dyrygent: Nicolas Fink (2015)

Wolfgang Amadeus Mozart: Le nozze di Figaro, Musicaeterna, dyrygent: Teodor Currentzis (2014)

Pasquale Anfossi: La finta giardiniera, L'Arte Del Mondo, Leitung: Werner Ehrhardt (2013)

Joseph Martin Kraus: Begräbniskantate/Trauersinfonie, Rias-Kammerchor, L'Arte Del Mondo, Leitung: Werner Ehrhardt (2013)

Baldassare Galuppi: Muzyka sakralna, Ghislieri Choir & Consort, dyrygent: Giulio Prandi (2011)

Francesco Feo: Passio secundum Joannem, La Divina Armonia, dyrygent: Lorenzo Ghielmi (2010)

Antonio Salieri: Il mondo alla rovescia, Arena di Verona Orchestra, dyrygent: Federico Maria Sardelli (2010)

Giovanni Battista Pergolesi: Dixit Dominus, Chór RTSI, Mozart-Orchester, dyrygent: Claudio Abbado (2010)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności