Wikibiopedia

 

Piotr Naskrecki

Piotr Naskrecki (* 1966 w Poznaniu), czasami określany również jako Peter Naskrecki, jest polsko-amerykańskim entomologiem, fotografem przyrody, autorem i działaczem na rzecz ochrony przyrody. Pracuje w Muzeum Zoologii Porównawczej na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge, Massachusetts. Jego badania koncentrują się na ewolucji skoczogonków i pokrewnych owadów, a także na ochronie przyrody.

Life

Naskrecki uzyskał tytuł magistra zoologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1990 roku. W 2000 r. uzyskał tytuł doktora entomologii na Uniwersytecie Connecticut w Storrs, Connecticut, rozprawą Filogeneza katydidów (Insecta: Orthoptera: Tettigonidae) i ewolucja ich zachowań akustycznych pod kierunkiem Roberta K. Colwella.

W latach 2002-2009 Naskrecki był dyrektorem Invertebrate Diversity Initiative w Center for Applied Biodiversity Science w Conservation International w Waszyngtonie. W 2012 r. Naskrecki został zaproszony przez Edwarda O. Wilsona do Parku Narodowego Gorongosa w Mozambiku, gdzie w 2014 r. powstało Laboratorium Bioróżnorodności E. O. Wilsona, w którym Naskrecki początkowo pełnił funkcję zastępcy dyrektora, a od 2019 r. jest dyrektorem Laboratorium.

Jako fotograf, Naskrecki stara się promować znaczenie i ochronę bezkręgowców poprzez uchwycenie zarówno ich piękna, jak i ich roli jako niezbędnych członków ekosystemów Ziemi. Naskrecki często wykorzystuje makrofotografię. Jest jednym z członków-założycieli International League of Conservation Photographers (ILCP).

Naskrecki jest autorem ponad 30 naukowych, recenzowanych artykułów i rozdziałów książek, a jego zdjęcia i reportaże przyrodnicze były publikowane w wielu krajowych i międzynarodowych publikacjach, w tym w Smithsonian Magazine, Natural History, National Wildlife, National Geographic, BBC Wildlife, BBC Knowledge, Terre Sauvage, Time, Ranger Rick i wielu innych. Jego książka The Smaller Majority, opublikowana w 2005 roku, ilustruje różnorodne zagrożenia bezkręgowców, podczas gdy jego praca z 2011 roku Relics: Travels in Nature's Time Machine obejmuje żywe skamieniałości i ekosystemy na całym świecie. Fotografie Naskreckiego były wystawiane w wielu miejscach, w tym w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Muzeum Zoologii Porównawczej i Aquamarine Fukushima (Japonia).

Naskrecki był zaangażowany w pierwsze opisy rodzajów skoczogonków i roztoczy Brachyamytta, Transkeidectes, Cedarbergeniana, Africariola, Pluviasilva, Metacaputus, Rhachitopoides, Lipotactomimus, Podacanthophorus, Inyangana, Gorongosa, Ingrischia, Excelsotarsonemus, Pandanagraecia, Xanthippe, Ovonotus, Simandoa i Spinapecta. Opisał także liczne gatunki szarańczaków i przyczynił się do pierwszych opisów gatunków nietoperzy Miniopterus wilsoni i Rhinolophus gorongosae z Mozambiku.

Prywatnie

Naskrecki jest żonaty z Kristin M. Smith od 1996 roku.

Nazwy dedykacji

Gatunki Proctolaelaps naskreckii, Hapithus naskreckii, Macrobiotus naskreckii, Holonothrus naskreckii i Ozphyllum naskreckii oraz rodzaj Naskreckia zostały nazwane na cześć Naskreckiego.

Pisma

(mit Robert K. Colwell): Systematics and Host Plant Affiliations of Hummingbird Flower Mites of the Genera Tropicoseius Baker & Yunker and Rhinoiseius Baker & Yunker: Acari: Mesostigmata: Ascidae (Monograph Series), 1999

Katydids of Costa Rica. Systematyka i bioakustyka katydidów stożkowatych, Band 1, 2001

Mniejsza większość: The Hidden World of the Animals That Dominate the Tropics, 2005

(wraz z Barrym Boltonem, Garym Alpertem, Philipem S. Wardem): Bolton's Catalogue of Ants of the World: 1758-2005, 2007 r.

(wraz z Heather Wright i Yaw Osei-Owusu): Rapid Biological Assessment of the Atewa Range Forest Reserve, Eastern Ghana, 2008 r.

Relics: Podróże wehikułem czasu natury, 2011

Still Counting ...: Biodiversity Exploration for Conservation: Pierwsze 20 lat Programu Szybkiej Oceny, 2011

Field Notes on Science & Nature, 2011

(wraz z Edwardem O. Wilsonem): A Window on Eternity, 2014

Hidden Kingdom: The Insect Life of Costa Rica, 2017

Literatur

Piotr Naskrecki. The Writers Directory, St. James Press, 2018. Gale In Context: Biography, retrieved on May 6, 2022

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności