Wikibiopedia

 

Piotr Fąfrowicz

Piotr Fąfrowicz (ur. 28 stycznia 1958 w Białymstoku) - polski malarz i znany ilustrator książek dla dzieci. Jest współzałożycielem Wydawnictwa Fro9.

Życie

Fąfrowicz dorastał w Szczecinie i studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który ukończył z wyróżnieniem w 1982 roku. Kształcił się również w Warszawskiej Szkole Filmu Animowanego. Podczas studiów zaczął malować, najpierw olejem na płótnie, a później temperą na papierze. Jego obrazy często powstają i rozgrywają się w Kazimierzu Dolnym. Oprócz malarstwa zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci.

Fąfrowicz został uhonorowany za swoją pracę zarówno w kraju, jak i za granicą - w szczególności jego ilustracje książkowe zdobyły wiele nagród. Zdobył m.in. drugą nagrodę i wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Ilustracji w Aki w Japonii w 2001 roku. W 2003 roku zilustrowana przez niego książka dla dzieci "Leon i kotka, czyli jak rozumieć mowę zegara" autorstwa Grażyny Ruszewskiej została uznana za Najpiękniejszą Książkę Roku 2003 na 49 Międzynarodowych Targach Książki (PTWK) w Warszawie. Inna książka z jego ilustracjami również została wyróżniona na tych samych targach w 2005 roku. W 2005 roku jedna z jego ilustracji znalazła się na liście nagród o tej samej nazwie na Festiwalu Białych Kruków Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej w Monachium. W 2008 roku jego książka "Wielkie zmiany w dużym lesie" została wpisana na odbywającą się co dwa lata "Listę Honorową" IBBY w Kopenhadze.

Illustrierte Werke

Miyoko Matsutani, Tatsu Taro, Sohn des Drachens, Media i Rodzina, 2010

Małgorzata Strzałkowska, Zielony i Nikt, Bajka, 2009

Grażyna Ruszewska, Hanna Wyszkowska, Koziutek zdobywa zamek, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, 2006

Grażyna Ruszewska, Große Veränderungen in einem großen Wald, FRO9, 2005

Grażyna Ruszewska, Leon und Kotka, czyli jak zrozumieć mowę zegara, FRO9, 2004

Małgorzata Strzałkowska, Grün, gelb, rot, braun, Małgorzata Strzałkowska, Media i Rodzina, 2003

Wojciech Łysiak, Dawny humor ludowy Pomorza Zachodniego, Eco, 1993

Wojciech Łysiak, Mnisia Góra: Legenden und Märchen der Warciańsko-noteckiego międzyrzecze, Eco, 1992

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności