Wikibiopedia

 

Mark Benecke

Mark Oliver Benecke [ˈbe:nɛkə] (* 26 sierpnia 1970 w Rosenheim) - niemiecki biolog kryminalny, specjalista w dziedzinie entomologii sądowej, polityk (Die PARTEI) i aktor.

Życie

Po ukończeniu Humboldt-Gymnasium w Kolonii Benecke podjął studia na Uniwersytecie w Kolonii w zakresie germanistyki, psychologii i teatrologii, ale później ograniczył się do biologii z niewielkim udziałem psychologii. Doktoryzował się summa cum laude w zakresie genetycznych odcisków palców, a w zakresie swojej specjalizacji - psychologii - pracował nad eksperymentami uczenia się na zwierzętach. Jak sam twierdzi, mniej wie o psychologii, a bardziej interesuje go biologia: "Chociaż studiowałem również psychologię jako przedmiot drugorzędny, jako student głęboko oddany biologii interesowałem się nie tyle oprogramowaniem człowieka, ile jego twardym okablowaniem w postaci komórek nerwowych i czuciowych. Ale w ten sposób nie można dotrzeć do motywacji seryjnego mordercy". Następnie ukończył różne kursy policyjne z zakresu medycyny sądowej w Stanach Zjednoczonych, w tym w Akademii FBI.

Benecke zostaje wezwany jako publicznie powołany i zaprzysiężony ekspert do oceny śladów biologicznych w podejrzanych o popełnienie brutalnych przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Jest także instruktorem w niemieckich szkołach policyjnych oraz wykładowcą gościnnym w Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Kolumbii i na Filipinach. Pod koniec lat 90. Benecke był zatrudniony jako biolog kryminalny w Biurze Głównego Lekarza Orzecznika (Instytut Medycyny Sądowej) na Manhattanie. Kanały telewizyjne National Geographic Channel, History Channel i n-tv obszernie relacjonowały już niektóre z jego przypadków. Benecke jest również znany szerszej publiczności dzięki gościnnym komentarzom w serialach telewizyjnych "Detektywi medyczni" (VOX, RTL Nitro) i "Autopsie - Mysteriöse Todesfälle" (RTL II), które pokazują rozwiązywanie prawdziwych spraw kryminalnych i koncentrują się na stosowanych głównie metodach naukowych. Wyjaśnia podstawy naukowe w sposób ogólnie zrozumiały.

Benecke opublikował kilka książek popularnonaukowych, m.in. o sprawach karnych, biologii kryminalnej i starzeniu się z perspektywy biomedycznej. Wydawał również zestawy do eksperymentów dla dzieci oraz książki, m.in. dla firm Ravensburger i Oetinger. Kilka z jego książek zajęło wysokie miejsca na liście bestsellerów "Spiegla" i zostało przetłumaczonych na wiele języków. Jego była żona, psycholog kryminalny Lydia Benecke, jest współautorką czterech jego książek. Jest również redaktorem gościnnym Forensic Science International (Forensic Entomology Special Issue) i zasiada w Radzie Naukowej Society for the Scientific Investigation of Parasciences. Publikował książki i artykuły w czasopismach Skeptical Inquirer i Criminalistics na nietypowe tematy, takie jak spontaniczny spalanie, cuda krwi (z ZDF), wampiry, góry magnetyczne i inne.

W Annals of Improbable Research, które co roku przyznaje nagrody Ig Nobla na Uniwersytecie Harvarda, Benecke jest członkiem Naukowej Rady Doradczej i redaktorem naczelnym. Od 2011 r. Benecke jest przewodniczącym stowarzyszenia ProTattoo (informacje, szkolenia i public relations dla i przez członków branży tatuażu). "Ponieważ Mark z powodzeniem angażuje się w komunikację naukową w szczególny sposób i zachęca zarówno laików, jak i ekspertów do zwracania uwagi na to, co niespodziewane i niepozorne", w 2019 r. jego imieniem nazwano gatunek Astrophiura markbeneckei - kruchą gwiazdę z głębin morskich. W 2022 roku nowo odkryty gatunek muchy broni Ptecticus benecki z guana nietoperzy z jaskini w Kolumbii również został nazwany imieniem Benecke.

Znane przypadki

W latach 1997/98, po zbadaniu larw, Benecke ustalił czas leżenia zwłok zabitej żony pastora Klausa Geyera. Geyer nie miał alibi na czas popełnienia przestępstwa ustalonego w ten sposób i został ostatecznie skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci.

W przypadku śmierci kobiety wymagającej opieki w Kolonii Benecke ustalił na podstawie znalezionych martwych muszek stajennych (Muscina stabulans), że kobieta była zaniedbywana przez swoją opiekunkę.

We współpracy z krajowym wywiadem Federacji Rosyjskiej FSB, Benecke zbadał domniemaną czaszkę i uzębienie Adolfa Hitlera.

Prowadził również śledztwo w sprawie kolumbijskiego seryjnego mordercy i gwałciciela Luisa Garavito.

Benecke szczegółowo przebadał mumie z Palermo we współpracy z archeologami i zakonem kapucynów.

Media

Radio/Podcast

Od 1999 r. wypowiedzi Marka Benecke na aktualne tematy naukowe można usłyszeć w soboty w publicznym radiu Eins w ramach audycji naukowej Die Profis. Od 2 sierpnia 2006 r. wywiad jest publikowany również jako podcast Der Benecke.

Drukuj

W latach 2010-2011 Benecke był felietonistą na stronie opinii gazety Frankfurter Rundschau, a w latach 2001-2011 prowadził comiesięczną kolumnę w czasopiśmie naukowym Laborjournal. Od 2012 do 2015 r. był stałym felietonistą TätowierMagazin, od tego czasu nieregularnie publikuje tam reportaże. W 2017 r. zebrał wywiady z wytatuowanymi osobami w imieniu i dla stałej kolekcji Muzeum Grassi-Völkerkunde w Lipsku i przedstawił wystawę tatuaży i piercingu w instalacji wideo.W powieści Jacques'a Berndorfa Eifelträume Benecke pojawia się jako badacz śladów.

TV

Do 2007 r. (i w regularnych powtórkach do dziś) można go było i nadal można oglądać jako lekarza sądowego w programie Niedrig und Kuhnt - Kommissare ermitteln. Pojawił się także w wydaniach zagadki Galileo o Kubie Rozpruwaczu (2006), papieżu (2006), piratach (2006), ukrzyżowaniu Jezusa (2007), klątwach (2007), zombie i zemście (2007) oraz wampirach wśród nas? (2011) wystąpił w roli biologa kryminalnego i kryminologa. Wystąpił również w programach kryminalnych Autopsja - tajemnicze zgony (Autopsie - Mysteriöse Todesfälle) i Akte Mord (Murder File) na prywatnym kanale RTL II oraz w programie Detektywi medyczni (Medical Detectives) na partnerskim kanale VOX. Jako prezes Transylwańskiego Stowarzyszenia Drakuli był laudatorem podczas ceremonii wręczenia nagrody Corine w 2009 r. za audiobook Der verbotene Ort (Zakazane miejsce) autorstwa Freda Vargasa, w którym głównym wątkiem jest tzw. sprawa wampira Plogojowitza.

Od około 2000 r. Benecke jest częstym gościem niemieckojęzycznych programów typu talk show, w których wypowiada się na tematy związane z przestępczością. Kilkakrotnie występował także w programach dla dzieci, takich jak 1, 2 lub 3 oraz Klub Tigerenten.

Dla niemiecko-francuskiego nadawcy Arte, Benecke wystąpił wraz z Michaelą Schaffrath jako główny bohater w odcinku 34 Durch die Nacht mit .....

Słuchowisko radiowe i Blu-ray

W 2017 r. Benecke wcielił się w postać bohatera słuchowiska grozy Blood Red Sandman autorstwa Kima Jensa Witzenleitera. W materiale dodatkowym do bluraya Er ist wieder da (2015) pojawia się razem z Christophem Marią Herbstem w talk show. Na niemieckiej, odrestaurowanej i niepociętej wersji DVD i Bluray filmu Teksańska masakra piłą mechaniczną 2 (2018) komentarz dźwiękowy wygłasza Mark Benecke.

Kino

W kinowym filmie dokumentalnym "Spoczywaj w pokoju" (współpraca z Arte, 2010) zespół Benecke'a można zobaczyć w akcji w medycynie sądowej w Bukareszcie. W filmie dokumentalnym Finding Tom Bombadil (premiera kinowa na Wielkanoc 2019 r.) Benecke podąża tropem postaci Toma Bombadila z Władcy Pierścieni.W lutym 2020 r. w Babylon Berlin odbyła się premiera filmu dokumentalnego Schweinchen - ein Dekompositionsfilm (Prosiaczek - film o rozkładaniu) w reżyserii Jörga Buttgereita, nakręconego przez Benecke. W filmie pokazano proces rozkładu pięciu zwierząt. W lipcu 2020 r. w całych Niemczech wszedł na ekrany kin film Leif in Concert, w którym Benecke gra samego siebie. W filmie Sky Sharks (2020) można go krótko zobaczyć w roli stewarda.

Muzyka i Teatr

W 1989 r. wraz z Klausem Fehlingiem założył w Kolonii pop-punkowy zespół Die Blonden Burschen, w którym występował do 2000 r. pod pseudonimem Belcanto Bene.

Od 2000 r. Benecke występował w sztuce teatralnej Klausa Fehlinga i Posttheater Berlin/Nowy Jork/Tokio w sztuce The Real Forensic w Berlinie, Singapurze i innych miastach jako aktor Murat Belcant, przy czym zagadka osoby aktora nie została rozwiązana.W 2009 r. Benecke zagrał prawdziwe, dziwaczne wypadki na placu budowy na potrzeby albumu Baustoff zespołu elektro Patenbrigade:Wolff. Na Halloween 2020 ukazało się na kasecie i płycie CD słuchowisko The Other and the Heirs of Doom z udziałem Benecke, Joachima Witta, Mille Petrozzy, Wolfganga Hohlbeina, Conny'ego Dachsa i innych. Z okazji Halloween 2020 ukazał się również album We Want It Darker, poświęcony Leonardowi Cohenowi, na którym Benecke wystąpił w duecie z Bianką Stücker, a remiksy przygotowały Patenbrigade:Wolff i Oomph! Na 19. WGT w maju 2010 roku ukazał się cover utworu Where the Wild Roses Grow Nicka Cave'a, pochodzący z albumu Murder Ballads, wykonany przez Benecke i Sarę Noxx, zremiksowany przez znane zespoły elektro, takie jak Feindflug, Kontrast, The Eternal Afflict i inne. Wersja coveru utworu Falco's Jeanny, nagrana również z Sarą Noxx, osiągnęła numer 1 na niemieckiej Alternative Charts w kwietniu 2016 r.W maju 2018 r. z okazji 27. edycji Wave-Gotik-Treffen ukazała się płyta Benecke z Bianką Stücker zawierająca wersje coverów Some Velvet Morning. W listopadzie 2018 roku utwór (sampel) Marka Benecke ("Killer") pojawił się na płycie Invader wydawnictwa Noisuf-X. Na płycie Plänterwald zespołu Kontrast (lato 2019) Benecke występuje jako biolog kryminalny, a także na płycie Empty World zespołu Menschdefekt (2020). Na Amphi Festival i WGT regularnie pojawia się jako prelegent i prezenter. W zespołach Agonoize i Patenbrigade:Wolff można go czasem zobaczyć na scenie w roli "lekarza zakładowego". Wraz z DJ Elvisem otworzył 20-27 WGT jako DJ. W 2022 r. Benecke wystąpił w teledysku i piosence "Magicicada" zespołu Massiv in Mensch.

Benecke wystąpił jako odtwórca głównej roli w kilku teledyskach, m.in:

Animal Welfare and Vegan Life

.

Z ramienia organizacji broniącej praw zwierząt PETA prowadzi kampanię na rzecz ochrony bezkręgowych zwierząt morskich oraz przeciwko trzymaniu zwierząt cyrkowych. Z powodu pracy z ośmiornicami Benecke został wegetarianinem i publicznie opowiada się za wegetarianizmem. Obecnie żyje całkowicie po wegańsku. Hasło "Tiere einfach mal in Ruhe lassen" (Po prostu zostaw zwierzęta w spokoju) używane przez organizację PETA Two pochodzi od Benecke, który był również moderatorem niemieckich konferencji naukowych PETA poświęconych prawom zwierząt w 2019 i 2021 r. Jest on współsygnatariuszem Deklaracji z São Paulo opracowanej przez Planetary Health Alliance.

Polityka

Benecke jest przewodniczącym oddziału partii Die PARTEI w Nadrenii Północnej-Westfalii. W kampanii wyborczej w 2010 r. w Nadrenii Północnej-Westfalii był głównym kandydatem na urząd premiera. W przedterminowych wyborach krajowych w 2012 r. Benecke ponownie był numerem 1 na liście krajowej NRW; w wyborach federalnych w 2013 r. ponownie był głównym kandydatem (z ramienia NRW).

W wyborach na burmistrza Kolonii, które odbyły się 18 października 2015 r., Benecke startował przeciwko Henriette Reker i zajął trzecie miejsce. W wyborach krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii w maju 2017 r. Benecke uzyskał największą liczbę głosów spośród mniejszych partii jako główny kandydat swojej partii w okręgu wyborczym Kolonia-Innenstadt z wynikiem 3,6%.W wyborach europejskich w 2019 r. Benecke startował z pozycji 25 na liście.W wyborach federalnych w 2021 r. Benecke startował zarówno jako kandydat bezpośredni w okręgu Heinsberg, jak i jako główny kandydat na liście krajowej.

Benecke jest rzecznikiem organizacji LEAP (Law Enforcement Against Prohibition) Deutschland e. V., która prowadzi kampanię na rzecz legalizacji narkotyków, oraz zwolennikiem dudeizmu.

Różne

Benecke jest członkiem Niemieckiego Towarzystwa Zoologicznego od 1995 roku i z zadowoleniem przyjął jego uchwałę, opublikowaną jako Deklaracja Jena, zgodnie z którą koncepcja ras ludzkich jest "skutkiem rasizmu, a nie jego warunkiem wstępnym", a przy okazji zażądał zmiany artykułu 3 Ustawy Zasadniczej. Wcześniej wypowiadał się przeciwko dalszemu stosowaniu pojęcia rasy. Ponadto na swojej stronie internetowej, w czasopiśmie Der Donaldist oraz w podcastach zajmuje się Donaldizmem i publikuje nowe odkrycia, a także wywiady z Donaldystami i artystami. Benecke jest naukowo krytyczny wobec zjawisk paranaukowych, takich jak góry magnetyczne, samoistne spalanie się ludzi (SHC) i cuda krwi. Regularnie wspierał stowarzyszenie sceptyków GWUP aż do swojej rezygnacji w 2018 r., a do 2015 r. był członkiem Rady Naukowej GWUP. W lutym 2011 r. wspierał akcję 10:23 w Kolonii. Benecke omówił parapsychologiczne aspekty badań z psychologiem Eberhardem Bauerem z IGPP.

Nagrody

Mianowany jednym z najmłodszych członków Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie.

Honorowa Odznaka Kryminalna i Srebrna Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Niemieckich Śledczych Kryminalnych (2003)

Międzynarodowy przedstawiciel Północnoamerykańskiego Stowarzyszenia Entomologii Sądowej (NAFEA; do 2013 r.)

Honorowy posiadacz loży Sternburg ("Sterni")

Alexander von Humboldt Memorial Award 2013 Towarzystwa Senckenberg (jako współautor Achim Reisdorf)

Członek honorowy Związku Zawodowego Policjantów Turyngii

Członek honorowy Instytutu Historii Tatuażu Niemieckiego (IDTG)

Książki i zestawy do eksperymentów

Zoologia

Mark Benecke (red.) Stephan Schorn & Monika Schorn: Blutsauger als Heimtier und Heilmittel. Pijawki lekarskie Hirudo medicinalis, H. verbana i ich krewni. Eygennutz Verlag, Hamm 2020, ISBN 978-3-946643-09-8.

Mark Benecke & Kat Menschik: Kat Menschik i biolog dyplomowany Doctor Rerum Medicinalium Mark Benecke's Illustrirtes Thierleben. O bajkowych ognikach, winnych psach, pijanych reniferach i figlarnych ośmiornicach. Ilustrowane ulubione książki, t. 9, Galiani, Berlin 2020, ISBN 978-3-86971-201-7.

Starzenie się

The Dream of Eternal Life, Kindler Verlag, Monachium 1998, ISBN 3-463-40338-2.

Memento Mori., Edition Roter Drache, Rudolstadt 2012, ISBN 978-3-939459-39-2.

Biologia kryminalna i sprawy karne

.

Biologia kryminalna. Genetyczne odciski palców i owady na zwłokach. Lübbe, Bergisch Gladbach 2001, ISBN 3-404-93025-8.

Metody zabójstw. Śledztwa prowadzone przez najsłynniejszego biologa kryminalnego na świecie. Lübbe, Bergisch Gladbach 2002, ISBN 3-7857-2099-8.

Na tropie sprawcy. Jak działa nowoczesna biologia sądowa. Lübbe, Bergisch Gladbach 2006, ISBN 3-404-60562-4.

Ślady morderstw. Nowe spektakularne sprawy kryminalne - opowiedziane przez najsłynniejszego biologa kryminalnego na świecie. Lübbe, Bergisch Gladbach 2007, ISBN 978-3-7857-2307-4 (numer 29 na liście bestsellerów Spiegla).

Z ciemni zła. Nowe doniesienia najsłynniejszego na świecie biologa kryminalnego. (wraz z Lydią Benecke), Lübbe, Kolonia 2011, ISBN 978-3-7857-6046-8 (lista bestsellerów Spiegla: grudzień 2011: nr 20, styczeń 2012: nr 9).

Mumie w Palermo. Lübbe, Kolonia 2016, ISBN 978-3-7857-2572-6 (lista bestsellerów Spiegla: tydzień 46/2016-tydzień 5/2017).

Plagi, dziwactwa naukowe, subkultury

Śmiejąca się nauka. Z tajnych archiwów zabawnej Nagrody Nobla. Lübbe, Bergisch Gladbach 2005, ISBN 3-404-60556-X.

Wampiry wśród nas. Sequenz Medien Produktion, Fuchstal-Welden 2006, ISBN 3-935977-75-1.

Wampiry wśród nas! Część 1: Rh. pos. Wydanie 3 (z Lydią Benecke, Kathrin Sonntag, Nastassją Palanetską), Edition Roter Drache, Rudolstadt 2009, ISBN 978-3-939459-24-8.

Wampiry wśród nas! Część 2: Rh. neg. (wraz z Lydią Benecke), Edition Roter Drache, Rudolstadt 2010, ISBN 978-3-939459-42-2.

Wampiry wśród nas! Część 3. (z Ines Fischer), Edition Roter Drache, Rudolstadt 2014, ISBN 978-3-939459-86-6.

Dlaczego nie można podzielić spaghetti przez dwa. Lübbe, Bergisch Gladbach 2009, ISBN 3-7857-2368-7 (lista bestsellerów Spiegla: numer 12).

Dlaczego wytatuowani ludzie uprawiają więcej seksu. Lübbe, Kolonia 2010, ISBN 978-3-404-60647-4 (wydanie papierowe).

Wirusy dla początkujących. Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące Corony. Lübbe, Kolonia 2020, ISBN 978-3-7517-0224-9.

Książki i zestawy doświadczalne dla dzieci i młodzieży

.

Gdzie jest mysz? Buchvolk-Verlag, Zwickau 2016, ISBN 978-3-944581-12-5.

Technicy kryminalistyki na miejscu zbrodni. ScienceX, Ravensburger, 2010.

To odbija loki od żaby! Eksperymenty dla dużych i małych dzieci. Oetinger, Hamburg 2012, ISBN 978-3-7891-8437-6.

Biograficzne

Wszechświat Benecke. Militzke, Leipzig 2011, ISBN 978-3-86189-845-0.

Mark Benecke prowadzi dochodzenie. Życie i przypadki lekarza sądowego Otto Prokopa. 1. nowe wydanie, Buchvolk-Verlag, Zwickau 2017, ISBN 978-3-944581-13-2.

Moje życie po śmierci. Jak to się wszystko zaczęło. Lübbe, Kolonia 2019, ISBN 978-3-431-04133-0 (lista zamówieniowa Spiegla, 4 miejsce (październik 2019)), 8. wyd. styczeń 2020 r.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności