Wikibiopedia

Harald Gilbers

Harald Gilbers (* 1969 w Moers am Niederrhein) - niemiecki redaktor, reżyser i autor powieści kryminalnych.

Życie

Harald Gilbers dorastał w Moers, studiował anglistykę i historię na uniwersytetach w Augsburgu i Monachium. Następnie pracował jako redaktor telewizyjny, po czym został niezależnym reżyserem teatralnym.

W 2013 r. ukazała się jego pierwsza powieść historyczna Germania, thriller kryminalny osadzony w ogarniętym wojną Berlinie w 1944 r. W międzyczasie seria rozrosła się do czterech książek (połowa 2018 r.). Harald Gilbers mieszka w północnych Niemczech.

Seria powieści o Richardzie Oppenheimerze

Cykl powieści jest w serii z dziełami Volkera Kutschera o inspektorze Gereonie Rathu. Obie serie to kryminały z historyczną i lokalną dokładnością, których głównym miejscem akcji jest Berlin. O ile jednak fabuła Kutschera przedstawia końcową fazę Republiki Weimarskiej i (jak dotąd) początki narodowego socjalizmu, o tyle seria Haralda Gilbersa rozpoczyna się w końcowej fazie III Rzeszy i początkowej fazie okupacji Berlina przez aliantów. Akcja piątej powieści rozgrywa się podczas Głodowej Zimy w latach 1946/47.

Bohaterem serii powieści jest były detektyw Richard Oppenheimer, który jako Żyd został usunięty ze służby cywilnej na początku dyktatury nazistowskiej na mocy ustawy o przywróceniu zawodowej służby cywilnej i od tego czasu utrzymuje się z dorywczych prac. Jego pozycja, w pewnym stopniu uprzywilejowana w stosunku do innych Żydów, którzy pozostali w Niemczech, wynika z faktu, że jeszcze przed nastaniem dyktatury nazistowskiej ożenił się z aryjską kobietą. Mimo to rodzina musi mieszkać w żydowskim domu za najskromniejsze racje żywnościowe i nie ma dostępu do schronu przeciwlotniczego.

W pierwszym przypadku Oppenheimer zostaje zmuszony przez SS-Hauptsturmführera Voglera do współpracy w sprawie nierozwiązanego morderstwa na rok przed końcem wojny. Znajduje się on pomiędzy pokusą, jaką jest oferta ulgi w egzystencji (np. wyrzeczenie się gwiazdy żydowskiej, wypowiedziane przez samego Josepha Goebbelsa), a ciągłym niebezpieczeństwem, że po rozwiązaniu sprawy będzie nie tylko zbędny dla SS, ale także niebezpieczny jako powiernik. Ucieka przed zarządzoną już likwidacją po wyjaśnieniu sprawy tylko dzięki krótkiemu momentowi rycerskości oficera SS, który ma już w kieszeni swój rozkaz wymarszu na pewną śmierć.

Akcja drugiej powieści toczy się wiosną 1945 r., na krótko przed kapitulacją hitlerowskich Niemiec. Dobra przyjaciółka rodziny, lekarka Hilde, przeciwniczka reżimu, żyjąca oddzielnie od męża, który okazuje się być lekarzem obozu koncentracyjnego, zostaje aresztowana i grozi jej egzekucja. Próby ratowania jej przez Oppenheimera i jego przyjaciół są głównym tematem książki Synowie Odyna.

Trzecia powieść dotyczy okresu ostatnich tygodni przed upadkiem Berlina i początkiem okupacji sowieckiej, aż do sierpnia 1945 r. Żona Oppenheimera zostaje zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza, a Oppenheimer nie tylko musi udowodnić, że nie jest ukrytym narodowym socjalistą, ale także poszukuje gwałciciela swojej żony. Pomaga mu w tym współpraca z oficerem rosyjskiego wywiadu, który ma zapewnić porządek wśród oddziałów w okupowanym Berlinie. Główną rolę odgrywa również czarny rynek i zapewnienie przetrwania.

Księga 4 przedstawia sytuację życiową Oppenheimera i jego żony w czasie głodowej zimy 1946/47. Oppenheimer pracuje dla DRK, ale musi ponownie zbadać kilka spraw o morderstwo i wpada w pułapkę między berlińską policją kryminalną, rosyjskimi służbami specjalnymi i brytyjskimi okupantami. Pod koniec książki postanawia wrócić do służby w policji, mimo wszystkich swoich wątpliwości.

Prace

Seria Inspektor Oppenheimer

Germania. Knaur, Monachium 2013, ISBN 978-3-426-51370-5.

Synowie Odyna. Knaur, Monachium 2015, ISBN 978-3-426-51643-0.

Czas zakończenia. Knaur, Monachium 2017, ISBN 978-3-426-51644-7.

Totenliste, Knaur, Monachium 2018, ISBN 978-3-426-52182-3.

Hungerwinter, Knaur, Monachium 2020, ISBN 978-3-426-52183-0.

Luftbrücke, Knaur, Monachium 2021, ISBN 978-3-426-52688-0Germania i Synowie Odyna zostały wydane również jako audiobooki przez Audio Media Verlag w 2015 roku, na.

ISBN 978-3868044294 (Germania) i ISBN 978-3956390234 (Synowie Odyna).

Jak twierdzi autor, prawa do adaptacji filmowej zostały sprzedane. Do jesieni 2018 r. nie opublikowano jednak żadnych projektów w tym zakresie.

Tłumaczenia

Książki Haralda Gilbersa zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na duński, francuski, polski, włoski, czeski i japoński, a pierwsza powieść - jak dotąd (stan na połowę 2018 r.) siedem razy.

Nagrody

W 2014 r. za pierwszą powieść otrzymał Nagrodę im. Friedricha Glausera w kategorii Debiut - Najlepsza pierwsza powieść. Kontynuacja Synów Odyna otrzymała w 2016 r. nagrodę Prix Historie dla najlepszej powieści historyczno-kryminalnej we Francji.

Pokrewne

Gudrun Mebs

Hagen Rether

Melanie Raabe

Ralf Schmitz

Greta Silver

Torsten Sträter

Kurt Krömer

Nino Haratischwili

Kurt Tepperwein

B. Movie

Sybil Gräfin Schönfeldt

Natascha Wodin

Max Annas

Susanne Fröhlich

Hans Thiers

Bastian Bielendorfer

Rotraut Susanne Berner

Corina Bomann

Katja Gloger

Florian Günther

Sven Heuchert

Thorsten Havener

Florian Illies

Svenja Leiber

Georg Magirius

Cay Rademacher

Gregor Sander

Thomas Röper

Markus Vahlefeld

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Marah Woolf

Ewald Arenz

Tillmann Bendikowski

Vera F. Birkenbihl

Josef Braml

Mechtild Borrmann

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Axel Hacke

Dora Heldt

Romy Hausmann

Andreas Izquierdo

Tom Hillenbrand

Marc-Uwe Kling

Mely Kiyak

Tanja Kinkel

Günter Krieger

Torben Kuhlmann

Felix Lobrecht

Thilo Mischke

Paluten

Marc Raabe

Peter Prange

Ulrike Renk

Urban Priol

Jan-Uwe Rogge

Roman Schatz

Jan-Philipp Sendker

Klaus-Peter Wolf

Carl Amery

Eva Almstädt

Fatma Aydemir

Reinhold Andert

Sabine Asgodom

Mark Benecke

Maxim Biller

Nora Bossong

Fidus

Romy Fölck

Sam Feuerbach

Martina Gercke

Max Fuchs

Imre Grimm

Peter Grimm

Rainald Grebe

Theresa Hannig

Alexander Hartung

Dörte Hansen

Markus Heitz

Nils Havemann

Veit Heinichen

Bianca Iosivoni

Manuela Inusa

Petra Hülsmann

Thomas Hohensee

Kerstin Kempker

Olivia Jones

Carmen Korn

Gisa Klönne

Krischan Koch

Laura Kneidl

Regine Kölpin

Vincent Kliesch

Daniela Krien

Katja Kullmann

Volker Kutscher

Hera Lind

Iny Lorentz

Jochen Malmsheimer

Antonia Michaelis

Carl Mertens

Harald Martenstein

Joachim Meyerhoff

Kat Menschik

Stefan Merath

Hanni Münzer

Ivo Pala

Susanne Oswald

Arne Rautenberg

Martin Puchner

Gerhard Polt

Katerina Poladjan

Bodo Schäfer

David Safier

Martin Schneider

Otto Scharmer

Otto Schmuck

Helene Sommerfeld

Serdar Somuncu

Manfred Spitzer

Dirk Trost

Helge Timmerberg

Sabine Thiesler

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Eva Völler

Jann Wattjes

Martin Wehrle

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności