Wikibiopedia

 

David Safier

David Safier ['sa:fiɐ] (ur. 13 grudnia 1966 r. w Bremie) - niemiecki scenarzysta i pisarz.

Biografia

Safier dorastał w Bremie. Po ukończeniu szkoły średniej zdobył zawód dziennikarza. Przez kilka lat pracował w stacji radiowej Bremen 4 jako redaktor i szef personelu, później był także prezenterem w Bremen Eins oraz redaktorem w redakcji telewizyjnej Buten un binnen. W 1992 r. wraz z Arndem Zeiglerem stworzył serial Bundesliga-Flashback (dziś: Zeiglers wunderbare Welt des Fußballs).Od 1996 r. Safier jest znany również jako scenarzysta różnych niemieckich form filmowych i telewizyjnych, otrzymał m.in. nagrodę Grimme i International Emmy (amerykański Oscar telewizyjny) za serial Berlin, Berlin.W 2007 r. wreszcie zadebiutował powieścią humorystyczną Mieses Karma. Jego książki, takie jak "Nagle Szekspir", "28 dni życia", "Jezus mnie kocha", "Moo!" czy "Szczęśliwa rodzina" osiągnęły milionowe nakłady.

Powieścią Miss Merkel: Mord in der Uckermark (Panna Merkel: Morderstwo w Uckermark), opublikowaną w 2021 roku, David Safier po raz pierwszy osiągnął numer 1 na liście bestsellerów Spiegla. Safier publikuje przede wszystkim komedie, ale w swoich książkach przetwarza również historie życia i cierpienia własnej rodziny, z których na szczególną uwagę zasługuje 28 Tage lang. Jego żydowski ojciec musiał uciekać z Wiednia w 1938 r., matka dorastała w Bremie jako dziecko wojny. - Wszystko, co wiem o moim ojcu i mojej matce, wymyśliłem na podstawie krótkich chwil. Nigdy nie odważyłem się zapytać - z szacunku czy z innych powodów". Siostra Safiera zmarła na raka w wieku 35 lat. Jest to zapewne kolejny powód, dla którego temat śmiertelności zajmuje w jego dziełach szczególne miejsce.

Jest ambasadorem fundacji Reading Foundation, hospicjum dziecięcego Joshua's Angel's Kingdom oraz stowarzyszenia pomocowego Pegasus. W 2010 r. założył własną fundację, którą od swojej pierwszej powieści nazwał Fundacją Gutes Karma.

David Safier mieszka w Bremie, jest żonaty i ma dwóch dorosłych synów.

Prace

Scenariusze telewizyjne i filmowe

Safier jest autorem scenariuszy dialogowych m.in. do filmów: Nikola (1997-1999), Himmel und Erde (1998), Die Camper (1998-1999), Die Schule am See (1999) oraz Mein Leben & Ich (2000-2003). W 2003 r. otrzymał dziecięcą nagrodę filmową i telewizyjną MDR Goldener Spatz za książkę do serialu Mein Leben & Ich. Serial był również nominowany do nagrody Grimme w kategorii Grimme Special w 2003 roku.

Berlin, Berlin

W 2001 r. opracował sitcom Berlin, Berlin, którego głównym autorem jest Radio Bremen. W 2003 r. otrzymał nagrodę im. Adolfa Grimme'a w kategorii literatura piękna i rozrywka. W 2002 r. wczesno wieczorna seria została już nagrodzona Niemiecką Nagrodą Telewizyjną. Jury uznało, że scenariusze Safiera są wolne od "...tendencji do krzykliwego dramatyzmu czy papierowego patosu". Jego bohaterowie, grani m.in. przez Felicitas Woll, Jana Sosnioka, Sandrę Borgmann i Floriana Davida Fitza, są opisywani "... lakonicznie, ale precyzyjnie, nie przypisując im jednak i nie określając ich zbyt wieloma zdaniami". W 2004 roku film Berlin, Berlin zdobył również ważną amerykańską nagrodę telewizyjną Emmy w kategorii najlepsza komedia. W 2005 r. była nominowana do tej nagrody po raz drugi.

Dwa anioły dla Kupidyna

Safier był również twórcą i głównym autorem serialu ARD Zwei Engel für Amor (2006). W obsadzie znaleźli się m.in. Theresa Scholze jako Kim, która otrzymuje od Kupidyna zlecenie na posłańca miłości, oraz Jochen Schropp jako Andi. W 2007 r. serial był również nominowany do nagrody Grimme Prize.

Berlin, Berlin - film

15 lat po zakończeniu serii wczesnych wieczorów, kontynuacja Berlin, Berlin miała trafić do niemieckich kin w marcu 2020 r. w formie filmu fabularnego. Aktorzy tacy jak Felicitas Woll, Jan Sosniok, Matthias Klimsa i Sandra Borgmann ponownie wcielili się w swoje znane role, a obok nich wystąpili między innymi Janina Uhse, Christian Tramitz czy Detlev Buck. Jednak z powodu pandemii wirusa Covid 19 premiera kinowa musiała zostać przesunięta, a w końcu odwołana. Zamiast tego film miał premierę w serwisie streamingowym Netflix w maju 2020 roku. Wraz z całą serią, Berlin, Berlin - Der Film w pierwszym miesiącu emisji na Netflixie obejrzało 4 000 000 widzów.

Niemiecki film fabularny został wyreżyserowany przez Franziskę Meyer Price. Twórca serialu, Safier, napisał scenariusz wspólnie z synem Benem Safierem.

Powieści

Bad Karma (2007)

Odnosząca sukcesy, ale bezwzględna prezenterka telewizyjna Kim Lange zostaje dotknięta zatonięciem rosyjskiej stacji kosmicznej. Odradza się jako mrówka, ponieważ zgromadziła zbyt dużo złej karmy. Od tej pory jej celem życiowym jest gromadzenie dobrej karmy, by móc wspinać się po drabinie reinkarnacji i odzyskać miejsce w sercu swojej rodziny. Prace Safiera często zawierają odsyłacze i ukryte "jaja wielkanocne". W filmie Zła karma jest to nazwisko męża Kim - Alexa Weingarta - który otrzymał imię po jednej z ról w filmie Berlin, Berlin. Mieses Karma ukazała się również jako słuchowisko radiowe wyprodukowane przez NDR. Wydane później przez Argon Verlag, czytane przez Nanę Spier i Christopha Marię Herbsta, także jako audiobook. W 2011 roku wydawnictwo Kosmos Verlag opublikowało grę Matthiasa Cramera opartą na grze Mieses Karma. W 2015 r. na stronie internetowej Rowohlt Verlag ukazał się również "zaginiony rozdział" Karmy Mieses; tu Kim zdążyła już wspiąć się o kilka stopni po drabinie reinkarnacji i jest w drodze m.in. jako pingwin.

Jesus Loves Me (2008)

Marie, której nie powiodło się zarówno w pracy, jak i w miłości, poznaje przystojnego i wrażliwego, choć pod pewnymi względami nieco dziwnego mężczyznę. Wkrótce okazuje się, że jej nowy chłopak to nikt inny jak Jezus Chrystus alias Joshua, który powrócił na ziemię, by przygotować ludzkość do Sądu Ostatecznego. Do końca świata pozostało już tylko kilka dni. Powieść Jesus Loves Me została sfilmowana w grudniu 2012 roku przez i z udziałem Floriana Davida Fitza. W roli głównej Jessica Schwarz zagrała Marie. W pozostałych rolach występują: Henryk Hübchen, Hannelore Elsner, Peter Prager, Palina Rojinski, Nicholas Ofczarek i Michael Gwisdek. W 2013 roku Jesus Liebt Mich zdobył Jupiter Film Award dla najlepszego filmu niemieckiego. Anna Thalbach i Detlef Bierstedt nagrali skróconą wersję książki audio o tym samym tytule.

Suddenly Shakespeare (2010)

Zakochana Rosa zostaje przeniesiona za pomocą hipnozy do dawnego życia. Rosa nie może wrócić do teraźniejszości, dopóki nie dowie się, czym jest prawdziwa miłość. W międzyczasie jednak musi się też spierać z samym Szekspirem, z którym dzieli to samo ciało. W 2011 roku Nagle Szekspir zdobył austriacką nagrodę Buchlieblinga jako najpopularniejsza powieść. W audiobooku wydanym do książki przez Argon Verlag ponownie wystąpili Christoph Maria Herbst jako Szekspir i Anneke Kim Sarnau jako Rosa.

Szczęśliwa rodzina (2011)

Rodzina Wünschmannów nie jest zadowolona. Księgarnia mamy Emmy bankrutuje, tata Frank jest kompletnie przepracowany, dorastająca Fee zostaje w domu, a syn Max zostaje oblany w szkolnej toalecie przez dziewczynę, którą kocha. Jakby tego było mało, po balu przebierańców Wünschmannowie zostają również oczarowani przez czarownicę: nagle stają się wampirem, potworem Frankensteina, mumią i wilkołakiem. W sierpniu 2017 r. wyprodukowano film animowany Happy Family (znany również jako Monster Family), który został wydany w 92 krajach, ale rozczarował w kasie. W oryginale głosy podkładają Jason Isaacs, Emily Watson, Nick Frost i inni, a w niemieckim dubbingu Hape Kerkeling i Oliver Kalkofe. Film Szczęśliwa rodzina 2 wejdzie na ekrany niemieckich kin w 2021 roku. Safier i autor Abraham Katz ściśle współpracują w tym zakresie.

Moo! (2012)

W powieści Muh! Safier pisze z punktu widzenia wschodniofryzyjskiej krowy Lolle. Po tym, jak jej ukochany byk Champion zdradza ją z inną krową, poznaje włoskiego kotka. Od niego dowiaduje się, że rolnik chce, aby jego krowy zostały ubite. Za jego radą Lolle i jej przyjaciele wyruszają do Indii, krainy świętych krów, by tam szukać ratunku. W Muh! znajduje się również kilka pisanek, między innymi imię krowy - Lolle. To także imię Berlina, głównego bohatera filmu. Wersja audiobookowa jest ponownie czytana przez artystkę dubbingową i aktorkę Nanę Spier.

28 Tage lang (2014)

28 Tage lang opowiada o codziennym życiu żydowskiej dziewczynki o imieniu Mira w warszawskim getcie w czasach nazizmu. Jest ona poświęcona dzieciom i dziadkom Safiera, z których babcia zginęła w łódzkim getcie. Mira, przemycając żywność z narażeniem życia, pomaga sobie i swojej młodszej siostrze Hannah przetrwać trudną codzienność w warszawskim getcie. Teraz jednak cała ludność getta ma zostać zabita. Mira przyłącza się do ruchu oporu. Ruch oporu jest w stanie przeciwstawić się obezwładniającym SS dłużej niż się spodziewano. Powieść została wyróżniona prestiżową nagrodą Buxtehuder Bulle Youth Book Prize za rok 2014.

Mieses Karma hoch 2 (2015)

Daisy Becker ma nadzieję na przełom w karierze aktorki, choć nie jest ani utalentowana, ani ambitna. Leniuchuje, pije i czasem okrada współlokatorów. Jej agent proponuje jej rolę w filmie o Jamesie Bondzie u boku Marca Bartona. Jest aktorem odnoszącym sukcesy, ale aroganckim. W wyniku splotu nieszczęśliwych okoliczności obaj giną w wypadku samochodowym, a po nagromadzeniu w swoim życiu dużej ilości złej karmy odradzają się jako mrówki. Teraz muszą zebrać dobrą karmę, aby uwolnić się z kręgu odrodzeń. Jednocześnie starają się zapobiec związkowi chłopaka Daisy i wdowy po Marcu i powoli odsuwają na bok swoją wrogość.

Za książkę Mieses Karma hoch 2 Safier otrzymała w 2015 r. nagrodę LovelyBooks Readers' Prize w kategorii humor.

Traumprinz (2016)

W wydanej w 2016 r. książce Traumprinz (Książę marzeń) Nellie, marzycielska artystka komiksowa, przeżywa ciężkie złamanie serca i rysuje swojego wymarzonego księcia w tybetańskim skórzanym pudełku. Kiedy budzi się następnego ranka, książę opuszcza kartkę z rysunkiem i stoi przed nią w ciele. Wraz z żywiołowym księciem o imieniu Retro, Nellie wyrusza do Berlina w poszukiwaniu tajemnicy magicznego pudełka. Ponieważ wszystko, co w nim narysujesz, ożywa. W wersji audiobookowej artystka dubbingowa i aktorka Nana Spier czyta historię postaci Nellie.

Ballada o Maksie i Amelii (2019)

Po raz kolejny Safier pisze z perspektywy zwierzęcia w realizmie magicznym. Tym razem z punktu widzenia jednookiego psa Blizny. Pewnego dnia łagodny pies Max zabłąka się na wysypisko śmieci, gdzie mieszka Scar. Opowiada jej o swoim pięknym domu z ludźmi i w nadziei na lepsze życie Scar towarzyszy nieznajomemu w niebezpiecznej podróży do domu. Po drodze jednak Maksa dręczą koszmary. Ale czy są to naprawdę koszmary, czy raczej wspomnienia? Książka audio jest czytana przez Jodie Ahlborn.

Rozmrożone (2020)

W tym dziele Safier po raz kolejny zajął się bardziej poszukiwaniem szczęścia. Przez ponad trzydzieści trzy tysiące lat pani Urga z epoki kamiennej była zamrożona w bryle lodu razem z małym mamutem, ale dzięki globalnemu ociepleniu znów się rozmrażają. Po pierwszym zetknięciu się z nowoczesną ludzkością kobieta z epoki kamiennej najchętniej wróciłaby prosto do lodu. Ale Urga jest wojowniczką: zanim się podda, chce się przekonać, czy w tym najdziwniejszym świecie można znaleźć szczęście. Jej odyseja prowadzi ją od Arktyki przez Indie do Włoch.

Pani Merkel (2021)

Po zakończeniu kanclerstwa Angela Merkel wraz z mężem Joachimem Sauerem, ochroniarzem i psem Putinem przeprowadza się do Klein-Freudenstadt w regionie Uckermark. W czasie, gdy osiedlają się w małym miasteczku, zostaje zamordowany baron Philip von Baugenwitz, a były kanclerz próbuje rozwiązać tę sprawę.

Wydania książek

Zła Karma. Kindler, Berlin 2007, ISBN 3-499-24455-1 / ISBN 978-3-463-40508-7 (paperback), jako paperback: rororo 24455, Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2008, ISBN 978-3-499-24455-1.

Jezus mnie kocha. Kindler, Berlin 2008, ISBN 978-3-463-40552-0, jako paperback: rororo 24811, Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2009, ISBN 978-3-499-24811-5.

Nagle Szekspir. Kindler, Berlin 2010, ISBN 978-3-463-40553-7, jako paperback: rororo 24812, Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2011, ISBN 978-3-499-24812-2.

Szczęśliwa rodzina. Kindler, Berlin 2011, ISBN 978-3-463-40618-3, jako paperback: rororo 25272, Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2012, ISBN 978-3-499-25272-3.

Moo! Kindler, Berlin 2012, ISBN 978-3-463-40603-9, jako paperback: rororo, Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2013, ISBN 978-3-499-25626-4.

28 Tage lang, Kindler, Reinbek bei Hamburg 2014, ISBN 978-3-463-40640-4 (powieść o Holokauście); jako paperback: Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 2014, ISBN 978-3-499-21174-4; jako audiobook: Maria Koschny liest David Safier, 28 Tage lang, 6 CD (7 godzin 10 minut), reżyseria Lars Reschke, Argon, Berlin, 2014, ISBN 978-3-8398-1306-5 / ISBN 978-3-8398-5207-1 (1 CD jako DAISY-MP3).

Mieses Karma hoch 2, Kindler-Verlag, Reinbek bei Hamburg 2015, ISBN 978-3-463-40623-7.

Traumprinz, Kindler-Verlag, Reinbek bei Hamburg 2016, ISBN 978-3-463-40604-6.

The Ballad of Max and Amelie, Kindler, Reinbek bei Hamburg 2018, ISBN 978-3-463-40709-8.

Odmrożone, Kindler, Hamburg 2020, ISBN 978-3-463-40664-0.

Panna Merkel: Morderstwo w Uckermark. Kindler, Hamburg 2021, ISBN 978-3-463-40665-7.

Panna Merkel: Morderstwo na cmentarzu. Kindler, Hamburg 2022, ISBN 978-3-463-00029-9.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności