Wikibiopedia

 

Leon Windscheid

Max Leon Windscheid (* 8 grudnia 1988 r. w Bergisch Gladbach) jest niemieckim psychologiem, autorem i przedsiębiorcą.

Życie

Windscheid urodził się jako syn nauczycielskiej pary w dzielnicy Bergisch Gladbach - Bensberg. Dorastał w Solingen, gdzie uczęszczał do szkoły średniej Vogelsang i zdał maturę w 2008 r. Następnie studiował psychologię na Uniwersytecie w Münster, uzyskując w 2014 r. tytuł magistra. W latach 2015-2017 Windscheid zrobił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Witten/Herdecke na temat różnorodności płci w firmach i kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych. Już w 2007 r. rozpoczął własną działalność jako menedżer imprez.

Windscheid zyskał wielką uwagę mediów, gdy w 2015 r. wygrał główną nagrodę w wysokości miliona euro jako jedenasty uczestnik programu Who Wants to Be a Millionaire? W tym celu wziął udział w trzech odcinkach programu. Windscheid opowiedział prezenterowi Güntherowi Jauchowi, jak stosował metody psychologiczne, aby przygotować się na emocje w studiu. W drugim odcinku Windscheid wymógł na Jauchu obietnicę, że za wygraną kupi statek i nazwie go imieniem prezentera. Jauch zgodził się zostać ojcem chrzestnym podczas chrztu statku. W 2016 r. Jauch dotrzymał obietnicy i od tego czasu Windscheid prowadzi MS Günther jako miejsce wydarzeń i kultury.

W swojej pierwszej książce Das Geheimnis der Psyche - Wie man bei Günther Jauch eine Million gewinnt und andere Wege, die Nerven zu behalten (Sekret psychiki - jak wygrać milion u Günthera Jaucha i inne sposoby na zachowanie nerwów) Windscheid opisuje codzienne zjawiska psychologiczne i swoje przygotowania do programu telewizyjnego. Windscheid jest pierwszym ambasadorem młodych średnich przedsiębiorstw Niemieckiego Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jako główny mówca regularnie wygłasza wykłady na tematy naukowe i psychologiczne w firmach, na uniwersytetach i w szkołach. Jesienią 2018 roku wystartował pierwszy program sceniczny Windscheida Altes Hirn, neue Welt - Psychologie live (Stary mózg, nowy świat - psychologia na żywo).W styczniu 2019 roku Windscheid zasiadł w jury codziennego programu wynalazców Sat.1 Wie genial ist das denn?! obok Horsta Veitha, Rolfa Claessena i Fränzi Kühne.Windscheid regularnie publikuje dwa podcasty na temat psychologii. W podcaście "In Extremen Köpfen" Windscheid spotyka się z ludźmi, którzy napadają na banki, próbują umrzeć z głodu, strzelają innym w twarz lub przez lata żyją w niewoli. Z Nataschą Kampusch rozmawia m.in. o cyberprzemocy i nienawiści, której Kampusch doświadcza do dziś po porwaniu. Mathias Grasel, adwokat Beate Zschäpe w procesie NSU, po raz pierwszy opowiada w podcaście Windscheida o licznych szczegółach procesu i współpracy ze Zschäpe. Wraz z komikiem Atze Schröderem Windscheid prowadzi podcast Betreutes Fühlen. Ponadto od lutego 2021 r. Windscheid publikuje wspólnie z WDR podcast "BESSER SO".Wraz z Janem Strohem i Ronaldem Tenholte Windscheid jest jednym z trzech milionerów zwycięzców serii Wer wird Millionär?, która zastąpiła poprzedniego "Zusatzjokera" jako "milionera-żartownisia" w następstwie pandemii COVID-19.W 2021 r. ZDF opublikowała program Auf der Couch (Na kanapie) z czterema odcinkami, którego gospodarzem był Windscheid.

Pisma

Czuję się lepiej - Podróż do spokoju. Rowohlt Verlag, Hamburg 2021, ISBN 978-3-499-00377-6

Książka dźwiękowa (niebeletrystyczna) wydana przez Hörverlag, 2021, ISBN 978-3-8445-4362-9

Tajemnica Psyche. Ariston Verlag, Monachium 2017, ISBN 978-3-424-20168-0

Audiobook (abridged) wydany przez Random House Audio, 2017, ISBN 978-3-8371-3841-2.

Zmienione wydanie papierowe pod tytułem Hej Hirn! Dlaczego tkwimy w tym, co robimy. Heyne Verlag, Monachium 2018, ISBN 978-3-453-60491-9.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności