Wikibiopedia

Shindy

Michael “Shindy” Schindler (ur. 7 września 1988 r. w Bietigheim-Bissingen) - niemiecki raper i producent.

Życie

Michael Schindler urodził się w Bietigheim-Bissingen, w Niemczech, jako syn Niemca i Greczynki. W dzieciństwie spędzał dużo czasu w restauracji swoich dziadków, którzy pochodzili z Grecji. W wieku dwunastu lat zaczął rapować. Dwa lata później dowiedział się o nim raper Jaysus, również greckiego pochodzenia, i wyprodukował z nim kilka darmowych utworów. Schindler przez jeden semestr studiował zarządzanie przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Hohenheim w Stuttgarcie.

Kariera

Młodzież

Z muzyką zetknął się już w dzieciństwie. Jako uczeń szkoły podstawowej otrzymał od babci gitarę, aby naśladować swojego idola Michaela Jacksona. Później odkrył kasetę VHS z trasy Up ‘N Smoke Tour. Od tej pory, z inspiracji, chce produkować, a także nagrywać muzykę hip-hopową. W wolnym czasie często spotykał się z przyjaciółmi, aby nagrywać piosenki. W swojej książce opowiada, że skasował każdą piosenkę, którą nagrał w tamtym czasie, ponieważ po kilku tygodniach przestała mu się podobać.

Crime Payz (2008-2013)

W Internecie Shindy natrafił na strony poświęcone rapowi bitewnemu, na których zamieszczał swoje utwory. Jaysus i Kay One dowiedzieli się o nim i próbowali się z nim skontaktować. Po kilku spotkaniach przyjęli go do swojej grupy hip-hopowej Crime Payz. Jako członek grupy napisał wiele utworów dla obu raperów, a także sam nagrywał piosenki, ale Kay One wkrótce przeniósł się do Berlina, aby kontynuować karierę. Po kłótni między Jaysusem a Shindy, Shindy decyduje się wyruszyć za Kay One do Berlina.

Czas z ersguterjunge (2013-2018)

Dzięki bliskiej współpracy z Kay One’em jako członkiem ekipy Crime Payz, w 2012 roku Shindy dołączył do wytwórni Bushido - ersguterjunge. Jego pierwsze wydawnictwa to gościnny udział w albumie Prince of Belvedair zespołu Kay One. Shindy pojawiła się także na późniejszym singlu Kay One Finale wir kommen. Singiel osiągnął numer 29 na niemieckich listach przebojów i był pierwszym notowaniem Shindy na listach przebojów. Wspólnie z zespołem Bushido nagrał singiel Panamera Flow, który wszedł na niemiecką listę przebojów z numerem 51. W maju 2013 roku ukazał się disstrack Alkoholisierte Pädophile (Alkoholizowani pedofile), skierowany przeciwko Kay One; tytuł nawiązywał do wytwórni Kay One - APMC. Sam Shindy zatytułował utwór “The truth about Kay One”. W czerwcu 2013 r. ukazał się singiel Immer immer mehr, który osiągnął numer 62 na austriackiej liście przebojów.

Debiutancki album Shindy zatytułowany NWA ukazał się w lipcu 2013 r. Osiągnął najwyższą pozycję w Niemczech i Austrii. NWA to skrót od “Nigdy więcej pracy”. Teledysk Stress ohne Grund dołączony do albumu został usunięty z YouTube po około 45 godzinach, ale osiągnął nowy “rekord klikalności” - ponad 1,1 miliona kliknięć w ciągu 48 godzin, przebijając Dynamit zespołu Kollegah & Farid Bang o 100 000 kliknięć. Album został zindeksowany ze skutkiem od 19 lipca 2013 r. Burmistrz Berlina, Klaus Wowereit, złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Bushido. Na potrzeby wersji 2.0 albumu NWA utwór został ponownie nagrany wspólnie z raperem Haftbefehlem i wydany pod tytułem Stress mit Grund. Utwór osiągnął numer 21 na niemieckiej liście przebojów. W czerwcu 2015 r. indeksacja albumu została ponownie zniesiona przez Federalną Komisję ds. Kontroli Mediów Szkodliwych dla Młodych Ludzi.

Drugi studyjny album Shindy’ego FVCKB!TCHE$GETMONE¥ został wydany w październiku 2014 r. i był piątym najlepiej sprzedającym się albumem rapowym 2014 r. według GfK Entertainment, osiągając status złotej płyty w Niemczech. W listopadzie 2015 r. ukazał się kolaboracyjny album CLA$$IC z Bushido, który osiągnął numer 1 w Niemczech, Austrii i Szwajcarii i otrzymał złotą płytę we wszystkich trzech krajach. Od listopada 2015 r. Shindy pracuje jako modelka dla firmy odzieżowej Cayler & Sons. W maju 2016 r. ukazała się autobiografia Shindy’ego Der Schöne & die Beats, która weszła na 1. miejsce listy bestsellerów Spiegla wśród książek non-fiction.

11 listopada 2016 r. Shindy wydał swój trzeci solowy album DREAMS, który również osiągnął nr 1 na niemieckiej liście przebojów. Od czasu pojawienia się na albumie Bushido Black Friday w 2017 roku, żadna muzyka Shindy nie została wydana na ersguterjunge.

Friends with Money (od końca 2018 r.)

Po ponad rocznej nieobecności w oczach opinii publicznej Shindy skomentował powody swojej nieobecności w mediach w wywiadzie dla magazynu BOA w listopadzie 2018 r.: “Aby rozwikłać wszystko, co wydarzyło się tam w ostatnich miesiącach i latach, nie wystarczyłby serial Netflixa. Ostatnie kilka miesięcy to absolutny terror psychologiczny”. Odniósł się także do walki o władzę między byłymi szefami wytwórni - Bushido i Arafatem Abou-Chakerem: “Mam wrażenie, że myślą: kto mnie w końcu pokona, wygra także wojnę”. Równocześnie zapowiedział rychły powrót w nowej odsłonie: “Jeśli o mnie chodzi, to może się zacząć. Brakuje tylko dwóch podpisów. […] Uwielbiam hip hop z końca lat dziewięćdziesiątych i rap z początku pierwszej dekady XXI wieku. W nowych utworach chcę połączyć estetykę brzmienia z tamtych czasów z nowym, dzisiejszym obrazem dźwiękowym. “W styczniu 2019 roku Shindy świętował swój powrót singlem DODI. Utwór został wydany przez jego własną, nowo założoną wytwórnię Friends with Money i od razu trafił na pierwsze miejsce niemieckiej listy przebojów. Jednocześnie zapowiedział nowy album, zatytułowany Drama, który ukazał się 12 lipca 2019 r. Od czasu swojego powrotu Shindy współpracuje wyłącznie z producentami OZ i Nico Chiarą, z którymi współprodukuje wszystkie utwory.

Po rocznej przerwie od wydania singla Morning Sun, w sierpniu 2021 roku Shindy wydała singiel Im Schatten der Feigenbäume, który wszedł na piątą pozycję niemieckiej listy przebojów, a we wrześniu singiel Mandarinen, który stał się numerem jeden. Następnie zapowiedział swój kolejny album studyjny In meiner Blüte, którego wydanie odwołał w poście na Instagramie w październiku 2021 r. i odłożył na czas nieokreślony. Powodem były “wątpliwe stosunki umowne” oraz “różne trudności i niespójności związane z umowami i podatkami”. Z powodu problemów zdrowotnych odwołał także zapowiedzianą na 2022 r. trasę koncertową “Forever Tour”, która miała się odbyć pod koniec marca 2022 r.

Kontrowersje

Konflikt z Fardem (2012)

W kilku wywiadach dotyczących wydania Prince of Belvedair, Shindy negatywnie wypowiadał się na temat niemieckiego rapera Farda. Następnie w utworach Sportsfreund i Die Gang schläft nie pojawiły się obraźliwe słowa pod adresem Farda. Fard odpowiedział nieco później w piosence Molotov, w której również zaatakował Kay One. Ponieważ Shindy był w konflikcie z Kay One, powiedział, że tylko z powodu jego relacji z Kay One w tamtym czasie obrzucił Farda wyzwiskami.

Konflikt z Kay One (od 2012 r.)

W 2012 r. doszło do jednego z najsłynniejszych konfliktów w historii niemieckiego rapu pomiędzy Kay One, jego byłym przyjacielem i szefem wytwórni Bushido oraz Shindy. W kwietniu 2012 roku Kay One ogłosił, że żegna się z wytwórnią ersguterjunge. Pięć dni wcześniej firma Bushido zgłosiła w niemieckim Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych słowny znak towarowy “Kay One”. Kay One skomentował to negatywnie i powiedział, że chcą zakończyć jego karierę. Początkowo wniesiono sprzeciw wobec zgłoszenia słownego znaku towarowego, a rok później ostatecznie złożono wniosek o unieważnienie. W maju 2012 roku Kay One powiedział, że po dwóch występach został zaatakowany przez zamaskowanych ludzi z nożami, ale nie odniósł żadnych obrażeń. Oskarżył Bushido o przysłanie do niego tych ludzi, a następnie oskarżył go o popełnienie przestępstwa; Bushido wystąpił publicznie i zaprzeczył tym oskarżeniom. W maju 2013 r. kolega Bushido, Shindy, który również był skłócony z Kay One, wydał utwór Alcoholised Paedophiles. Oskarżył w nim Kaya o to, że napisał teksty do jego albumu Prince of Belvedair, nie otrzymawszy za to żadnych pieniędzy. Jednak oskarżenie Kaya i jego ojczyma “Olliwooda” o pedofilię wywołało wielkie poruszenie. Wkrótce potem Kay zablokował tę ścieżkę i ogłosił na Facebooku, że ujawni całą prawdę. 1 sierpnia 2013 roku Kay One ostatecznie wydał diss track Nichts als die Wahrheit (Nic oprócz prawdy), podkreślając, że piosenka nie była dissem, ale po prostu prawdą. W piosence Kay One rapuje o swojej przeszłości z Bushido i Shindy. Oskarżył między innymi Shindy’ego i Bushido, a nie siebie, o pedofilię oraz o to, że Bushido zdradzał własną żonę z siedemnastoletnią dziewczyną. Następnie Bushido ogłosił na YouTube, że wyda również diss track. Kolejna kulminacja sporu miała miejsce, gdy Kay One wystąpił w telewizji Stern i opowiedział o związkach Bushido z mafią. Twierdził, że on i Bushido byli niewolnikami rodziny, a sam Bushido chciał uciec z Berlina. Odpowiedź Bushido pojawiła się 22 listopada 2013 r. pod nazwą Life and Death of Kenneth Glöckler na jego oficjalnym kanale YouTube. Jedenastominutowy disstrack przedstawia karierę Kay One z punktu widzenia Bushido, mówiąc, że porzucił on wszystkich swoich dawnych towarzyszy, aby zarobić dużo pieniędzy. Kay One został również oskarżony o romans z transseksualistką Lorielle London. Już w ciągu siedmiu godzin disstrack osiągnął liczbę 1 miliona kliknięć, ustanawiając nowy rekord. Następnie Kay One nazwał Bushido kaznodzieją nienawiści na Facebooku, a jego aktywność to czysty ruch promocyjny. Od czasu publikacji Kay One na temat związków Bushido z klanem Abou Chaker Glöckler był pod ochroną policji, ponieważ otrzymywał groźby śmierci.

Wyrok skazujący za niebezpieczne uszkodzenie ciała (2016)

Około godziny 4 rano 1 stycznia 2016 r. Schindler i jego towarzysze, a także ponad 20 innych osób, czekali na taksówkę na Rotebühlplatz w Stuttgarcie. W spornych okolicznościach dwóch mężczyzn doznało “krwawego nosa, pękniętej wargi, rozdarcia policzka i kilku krwiaków”. Schindler został oskarżony o ten incydent przed sądem rejonowym w Stuttgarcie, a 29-letni mężczyzna i jego znajomy, 35-letni funkcjonariusz policji, zostali uznani za współwinnych. 29-latek powiedział, że zapytał Schindlera, czy jest Bushido, po czym został pobity przez Schindlera, a leżąc na ziemi, był dalej maltretowany przez Schindlera i jego towarzyszy. Znajomy powiedział, że przyszedł mu z pomocą i również został pobity do nieprzytomności.

Świadek, funkcjonariusz policji, który został wezwany na miejsce zdarzenia, powiedział, że Schindler kopnął w ramię jedną z osób leżących na ziemi. Ponadto osoby z grupy twierdziły, że policjanci bili mężczyzn pałkami.

Schindler, reprezentowany przez Martinę Kohler, powiedział: “Ale ja nikogo nie kopnąłem ani nie uderzyłem”. Według Schindlera, gdy w zasięgu wzroku pojawiła się taksówka, przepchnął się do przodu i zaoferował kierowcy 100 euro za przejazd. Następnie został zaatakowany i doszło do bójki, w której uczestniczyła policja. Wypił trzy butelki wina musującego i nie pamiętał dokładnie, co się stało.

Prokurator wniósł o karę pozbawienia wolności w wymiarze jednego roku i czterech miesięcy, na co zgodzili się adwokaci powodów solidarnych. W swojej apelacji Kohler podkreśliła prowokacje wobec Schindlera oraz ogólny stan nietrzeźwości i dlatego wniosła o karę grzywny za zwykłą napaść.

Sędzia skazał Schindlera na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności za dwa zarzuty niebezpiecznego uszkodzenia ciała, z zawieszeniem wykonania kary. Ponadto firma Schindler musi zapłacić po 1000 euro na rzecz współpozwanych oraz 5000 euro na rzecz organizacji charytatywnej.

Schindler i Kohler odwołali się od wyroku. Na rozprawie apelacyjnej przed Sądem Okręgowym w Stuttgarcie Schindler przyznał się do zranienia obu mężczyzn i wyraził ubolewanie z tego powodu. Sąd Okręgowy zmniejszył karę pozbawienia wolności do jedenastu miesięcy. Zawieszono również wykonanie kary pozbawienia wolności. Ponadto firmie Schindler nakazano wypłacenie obu mężczyznom odszkodowania w łącznej wysokości 6 000 euro za ból i cierpienie.

Konflikt z Shirin David (2019-2021)

W pierwszej wersji utworu Affalterbach jako hook singer wystąpiła Shirin David. Nigdy jednak nie wyraziła zgody na publikację nagranych tekstów. Według niej, pierwotnie planowana była piosenka, ale projekt został przerwany, ponieważ obaj artyści nie mogli dojść do porozumienia w sprawie projektu teledysku. Następnie piosenkarz zablokował utwór. Na swojej stronie na Instagramie Shirin David wyjaśniła swój pogląd, między innymi to, że Shindy traktowała ją protekcjonalnie, używając takich zwrotów jak “W porządku Beyoncé, lepiej zostań w domu ty dziwaku”. W odpowiedzi na ten post, Shindy wyśmiała swoje wyniki sprzedaży w programie telewizyjnym Late Night Berlin. W 2021 r. spór został rozstrzygnięty i pierwotna wersja została ponownie wydana, tym razem z Shirin David wymienioną w tytule jako postać.

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

Nagrody Hiphop.de

2013: Najlepszy debiutant w kraju

2015: Najlepszy Producent Krajowy (wraz z Bushido, Beatzarre i Djorkaeff)

2019: Najlepsza linia (“Ciekawe, zrobiłeś Shindy? / Mashallah, zrób to jeszcze raz”; z DODI)

2021: Beat of the year (W cieniu drzew figowych; producent: OZ)

Książka

Der Schöne & die Beats, 2016 (nr 1 na liście bestsellerów “Spiegla” w dniach 21-27 maja 2016 r.).

Pokrewne

Bausa

Bosca

EstA

Jürgen B. Hausmann

Guido Maria Kretschmer

Loco Dice

Dieter Nuhr

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Shippo

ARASH

Maxi Gstettenbauer

Calvin Hollywood

Mr Jones

Moritz Neumeier

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

Jan Weiler

Ghosthack

Axel Hacke

GReeeN

HandOfBlood

Dora Heldt

Claus Holm

Felix Lobrecht

Paluten

Slowtide

Chris Tall

CashMo

The Dark Tenor

The Green Man

Olivia Jones

Kontra K

Kurdo

Majan

Manfred Lütz

Joachim Meyerhoff

Metaphysics

Michael Mittermeier

Mo-Torres

Rockster

Sero

Manfred Spitzer

Zuna

Leon Windscheid

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności