Wikibiopedia

 

Łukasz Gadowski

Łukasz Gadowski (* 1977 w Prudniku) jest polsko-niemieckim przedsiębiorcą internetowym, założycielem i inwestorem venture capital.

Życie

Gadowski urodził się w Polsce i przyjechał do Niemiec z rodziną w latach 80-tych. Studiował informatykę biznesową i ekonomię na Uniwersytecie w Paderborn, Uniwersytecie w Mannheim, Georgia Tech w Atlancie i Lipskiej Wyższej Szkole Zarządzania.

Działalność

Podczas studiów w Lipsku Gadowski założył w 2001 r. Spreadshirt, sklep internetowy z tekstyliami do nadruku na zamówienie. W 2005 r. Gadowski był współzałożycielem sieci społecznościowej studiVZ, która na początku 2007 r. została sprzedana firmie Holtzbrinck za około 85 milionów euro. Tam, wraz z kilkoma partnerami, założył Team Europe Ventures (obecnie Team Global), firmę venture capital, w 2008 roku. Jego start-upy i inwestycje obejmują internetowy klub zakupowy brands4friends, który został sprzedany eBayowi za 150 milionów euro pod koniec 2010 roku, dostawcę usług reklamowych madvertise, sprzedawcę okularów Mister Spex i serwis pizzy Lieferheld. W 2011 r. był współzałożycielem Delivery Hero. W 2013 roku Team Europe sprzedał swoje udziały w Mister Spex po tym, jak sprzedawca okularów otrzymał 16 milionów euro finansowania od Scottish Equity Partners. Team Europe posiada obecnie tylko pozostałe udziały. W 2011 r. Team Europe współpracował z Hasso Plattner Ventures, firmą inwestycyjną, z którą założyciel SAP Hasso Plattner finansuje młode firmy internetowe. Współpraca została rozwiązana w 2012 r. W 2019 r. Gadowski zainwestował w wypożyczalnię systemów solarnych Enpal. W 2019 r. założył również start-up Circ zajmujący się e-hulajnogami. Po tym, jak nie udało się zmaterializować dalszego finansowania, został on przejęty przez konkurenta Bird w następnym roku.

Wraz z Team Global Gadowski zainwestował 100 milionów dolarów w chińską firmę Autoflight zajmującą się mobilnością lotniczą w 2021 roku. Wcześniej zainwestował w start-up lotniczej taksówki Volocopter w 2016 r. W 2021 r. wraz z Klausem-Peterem Hauptem sfinansował i założył Student Research Network Germany, która prowadzi FutureSpace w Kassel. W maju 2021 r. Gadowski otrzymał nagrodę specjalną German Startup Awards za "rolę w ekosystemie start-upów", którą wręczyło Niemieckie Stowarzyszenie Startupów wraz z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności