Wikibiopedia

 

EstA

EstA (* 27 września 1988 r. w Saarbrücken; w cywilu Eike Staab) - niemiecki raper i autor tekstów.

Życie i praca

We wrześniu 2010 roku na swoim kanale YouTube opublikował swój pierwszy utwór Immer noch ....

Stał się znany głównie dzięki turniejowi Video Battles Tournament (VBT). Brał w nim udział dwukrotnie - w 2011 r., gdy w szesnastym finale został pokonany przez 3Plusss, oraz w 2012 r., gdy dotarł do finału, ale przegrał z Klausem Bukkake. W 2013 r. dotarł do półfinału konkursu VBT Splash! Edition, ale w półfinale został pokonany przez 4tune. Jego udział w tych turniejach zwrócił na niego uwagę rapera Baba Saada, który w 2013 r. podpisał z nim kontrakt w swojej wytwórni Halunkenbande.Jego pierwszy utwór w Halunkenbande, Es läuft, został wydany 15 maja 2013 r., a kolejne Allein gegen alle - 5 czerwca 2013 r. i Sommer - 20 czerwca 2013 r.

EstA zapowiedział swój album EstAtainment pod koniec maja 2013 r. Została wydana 28 czerwca 2013 r., po tym, jak wcześniej przesunięto datę premiery z powodu zbyt dużego popytu. Ostatecznie album znalazł się na 11. miejscu niemieckiej listy przebojów. 11 października 2013 r. ukazał się wspólny sampler Beuteschema wraz z Punch Arogunz i Baba Saad, czyli kompletny label Halunkenbande. Był reprezentowany na jedenastu z 18 utworów.

12 kwietnia 2015 r. Halunkenbande i EstA ogłosiły, że EstA nie przedłuży jego kontraktu. Drugi solowy album EstA zatytułowany BestA ukazał się 12 lutego 2016 roku nakładem wytwórni Nur! Musik i osiągnął numer 34 na niemieckich listach przebojów. W listopadzie 2016 roku EstA wydała za pośrednictwem Nur!Musik EP-kę RESET, zawierającą siedem utworów.

W lipcu 2017 roku EstA wydała EP-kę Motion, która zawiera pięć utworów, również za pośrednictwem wytwórni Nur!Musik.

Jak sam przyznaje, EstA posiada tytuł licencjata w dziedzinie elektrotechniki i magistra inżyniera w dziedzinie inżynierii przemysłowej. Od 2019 r. jest także autorem tekstów piosenek dla innych artystów. W tym samym roku wziął również udział w satyrycznym teledysku Jana Böhmermanna w Neo Magazin Royale na temat homeopatii, wcześniej był cytowany w programie z teledyskami promocyjnymi dla AOK i Saarland.Trzeci studyjny album EstA - Nur für mich - ukazał się w marcu 2020 roku. Album zawiera liczne elementy autobiograficzne i został oceniony przez portal laut.de jako "zasadniczo sympatyczna retrospektywa z jednym śmiejącym się i jednym płaczącym okiem". Album ten zawiera również dysstracka Allein gegen alle Pt. 2, w której artysta pogodził się z rozstaniem z Babą Saad i wytwórnią Halunkenbande. Teledysk do utworu Kriminell, nakręcony wspólnie z Moritzem Garthem, ma ponad 289 000 wyświetleń (stan na czerwiec 2021 r.) i jest najlepiej sprzedającym się teledyskiem ostatnich trzech lat na kanale YouTube Esta. Od 1 lutego 2021 r. Esta prowadzi również podcast Lautschrift - Sorry for the Hit, w którym dyskutuje z gośćmi, będącymi w większości producentami lub autorami tekstów.

W 2021 roku EstA wydała kilka featuringów i utworów solowych, w tym Fighter feat. Conte, Zwei Welten feat. Silla i NSKN, Wie damals, Zu Easy i Nonstop feat. Joedybeats.

Dyskografia

Albumy

Sampler

EPs

Mixtape'y

Single

Freetracks

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności