Wikibiopedia

EstA

EstA (* 27 września 1988 r. w Saarbrücken; w cywilu Eike Staab) - niemiecki raper i autor tekstów.

Życie i praca

We wrześniu 2010 roku na swoim kanale YouTube opublikował swój pierwszy utwór Immer noch ….

Stał się znany głównie dzięki turniejowi Video Battles Tournament (VBT). Brał w nim udział dwukrotnie - w 2011 r., gdy w szesnastym finale został pokonany przez 3Plusss, oraz w 2012 r., gdy dotarł do finału, ale przegrał z Klausem Bukkake. W 2013 r. dotarł do półfinału konkursu VBT Splash! Edition, ale w półfinale został pokonany przez 4tune. Jego udział w tych turniejach zwrócił na niego uwagę rapera Baba Saada, który w 2013 r. podpisał z nim kontrakt w swojej wytwórni Halunkenbande.Jego pierwszy utwór w Halunkenbande, Es läuft, został wydany 15 maja 2013 r., a kolejne Allein gegen alle - 5 czerwca 2013 r. i Sommer - 20 czerwca 2013 r.

EstA zapowiedział swój album EstAtainment pod koniec maja 2013 r. Została wydana 28 czerwca 2013 r., po tym, jak wcześniej przesunięto datę premiery z powodu zbyt dużego popytu. Ostatecznie album znalazł się na 11. miejscu niemieckiej listy przebojów. 11 października 2013 r. ukazał się wspólny sampler Beuteschema wraz z Punch Arogunz i Baba Saad, czyli kompletny label Halunkenbande. Był reprezentowany na jedenastu z 18 utworów.

12 kwietnia 2015 r. Halunkenbande i EstA ogłosiły, że EstA nie przedłuży jego kontraktu. Drugi solowy album EstA zatytułowany BestA ukazał się 12 lutego 2016 roku nakładem wytwórni Nur! Musik i osiągnął numer 34 na niemieckich listach przebojów. W listopadzie 2016 roku EstA wydała za pośrednictwem Nur!Musik EP-kę RESET, zawierającą siedem utworów.

W lipcu 2017 roku EstA wydała EP-kę Motion, która zawiera pięć utworów, również za pośrednictwem wytwórni Nur!Musik.

Jak sam przyznaje, EstA posiada tytuł licencjata w dziedzinie elektrotechniki i magistra inżyniera w dziedzinie inżynierii przemysłowej. Od 2019 r. jest także autorem tekstów piosenek dla innych artystów. W tym samym roku wziął również udział w satyrycznym teledysku Jana Böhmermanna w Neo Magazin Royale na temat homeopatii, wcześniej był cytowany w programie z teledyskami promocyjnymi dla AOK i Saarland.Trzeci studyjny album EstA - Nur für mich - ukazał się w marcu 2020 roku. Album zawiera liczne elementy autobiograficzne i został oceniony przez portal laut.de jako “zasadniczo sympatyczna retrospektywa z jednym śmiejącym się i jednym płaczącym okiem”. Album ten zawiera również dysstracka Allein gegen alle Pt. 2, w której artysta pogodził się z rozstaniem z Babą Saad i wytwórnią Halunkenbande. Teledysk do utworu Kriminell, nakręcony wspólnie z Moritzem Garthem, ma ponad 289 000 wyświetleń (stan na czerwiec 2021 r.) i jest najlepiej sprzedającym się teledyskiem ostatnich trzech lat na kanale YouTube Esta. Od 1 lutego 2021 r. Esta prowadzi również podcast Lautschrift - Sorry for the Hit, w którym dyskutuje z gośćmi, będącymi w większości producentami lub autorami tekstów.

W 2021 roku EstA wydała kilka featuringów i utworów solowych, w tym Fighter feat. Conte, Zwei Welten feat. Silla i NSKN, Wie damals, Zu Easy i Nonstop feat. Joedybeats.

Dyskografia

Albumy

Sampler

EPs

Mixtape’y

Single

Freetracks

Pokrewne

Bausa

Bosca

Jürgen B. Hausmann

Loco Dice

Rako

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Shippo

ARASH

Maxi Gstettenbauer

Calvin Hollywood

Mr Jones

Moritz Neumeier

Pashanim

Purple Disco Machine

$ick

Ghosthack

GReeeN

HandOfBlood

Claus Holm

Felix Lobrecht

Paluten

Slowtide

Chris Tall

CashMo

The Dark Tenor

The Green Man

Olivia Jones

Kontra K

Kurdo

Majan

Metaphysics

Mo-Torres

Rockster

Sero

Shindy

Zuna

Leon Windscheid

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności