Wikibiopedia

Paluten

Paluten (* 5 stycznia 1988 r. w Hamburgu; w cywilu Patrick Mayer, w skrócie Palle) - niemiecki producent filmów internetowych i autor powieści dla młodzieży; sławę zdobył dzięki publikacjom Let’s Plays i vlogom na swoim kanale YouTube.

Kanał

Paluten utworzył tytułowy kanał 17 października 2012 r., po czym 30 października umieścił na nim pierwszy film - Let’s Play z gry Need for Speed: Most Wanted. Jego filmy składają się głównie z Let’s Plays gier z różnych gatunków, takich jak różne symulatory, a także okazjonalnych vlogów. Szczególną uwagę zwrócił jego serial wideo Minecraft Freedom, który w 380 odcinkach opowiada fikcyjną historię Palutena i jego maskotki, świnki Edgara. Wzięło w nim udział wielu znanych YouTuberów, w tym GermanLetsPlay, Zombey, Maudado, Herr Bergmann i Rewinside.

Od października 2016 roku prowadził biuro o nazwie UFO (“Ultra/Our Fat Office”) wraz z graczami Let’s Players Rewinside, Sturmwaffel, Izzi i Dner. W marcu 2018 r. Dner ogłosił swoje odejście z UFO, a w czerwcu 2018 r. Rewinside i Sturmwaffel. Urząd ten został następnie rozwiązany. Paluten mieszka w Monachium od końca czerwca 2018 r. W lipcu 2021 r. na swoim głównym kanale ogłosił, że kupił posiadłość z domem.

Od 24 sierpnia 2020 r. do połowy grudnia 2020 r. prowadził również regularne transmisje na platformie Twitch. Na swoim drugim kanale Team Paluten od 1 września 2020 r. publikował klipy ze swoich streamów, w których głównie reagował na inne filmy. Pierwotnie utworzył ten drugi kanał YouTube jako osobny kanał vlogowy 10 lipca 2014 r., ale ostatecznie nigdy nie był on wykorzystywany w tym charakterze. Odkąd przestał transmitować, na tym kanale zamieszcza nagrane wcześniej filmy z reakcjami.

Książki

29 marca 2018 r. ukazała się jego książka Wolność. Spisek Szmahamów. Paluten opublikował go w Community Editions, wydawnictwie specjalizującym się w produkcji internetowych filmów wideo. W bardzo krótkim czasie dotarła na szczyt listy bestsellerów literatury pięknej w twardej oprawie. Od sierpnia 2018 r. pozostaje bestsellerem na pozycji 11. Pomysłodawcą książki był Paluten, ale całość została dopracowana przez współautora, który pisze pod pseudonimem Klaas Kern. Ilustracje są autorstwa Iriny Zinner. Akcja powieści rozgrywa się w świecie popularnej serii filmów wideo “Minecraft Freedom” wydawnictwa Paluten.

Paluten opublikował komiks Wolność 28 czerwca 2019 r. The Golem King, również wydana przez Community Editions. Na podstawie jego pomysłów Haiko Hörnig napisał fabułę, którą następnie zilustrowała Irina Zinner. Historia obraca się wokół golema o imieniu Iggi, który przeżywa przygody w świecie Minecraft Freedom.23 marca 2020 roku ukazał się sequel Freedom. Mess in Space; początkowy nakład wynosił 80 000 egzemplarzy. Książka osiągnęła numer 1 na liście bestsellerów Spiegla w kategorii powieści dla młodzieży w marcu 2020 r. 8 marca 2021 r. ukazała się czwarta książka Palutena - Wolność. Donnerwetter am Mount Schmeverest, do kupienia z limitowaną edycją Donnerwetter Box, pakietem zawierającym różnego rodzaju gadżety dla fanów. Następnie 4 kwietnia 2022 r. ukazała się piąta książka Wolność. Podróż na Środkowe Usta Ziemi, wydana również z limitowaną edycją gadżetów dla fanów - Middle Mouth Box.

Prace

Seria Paluten Freedom:

Paluten, Klaas Kern, Irina Zinner: Freedom - The Schmahamas Conspiracy: A Novel from the World of Minecraft Freedom. Community Editions, Kolonia 2018, ISBN 978-3-96096-034-8.

Paluten, Haiko Hörnig, Irina Zinner: Freedom - The Golem King: A Comic from the World of Minecraft Freedom. Community Editions, Kolonia 2019, ISBN 978-3-96096-075-1.

Paluten, Klaas Kern, Irina Zinner: Freedom - Mess in Space: A Novel from the World of Minecraft Freedom. Community Editions, Kolonia 2020, ISBN 978-3-96096-106-2.

Paluten, Klaas Kern, Irina Zinner: Freedom - Donnerwetter am Mount Schmeverest: Ein Roman aus der Welt von Minecraft Freedom. Community Editions, Kolonia 2021, ISBN 978-3-96096-163-5.

Paluten, Klaas Kern, Irina Zinner: Freedom - Journey to the Middle Mouth of the Earth: A Novel from the World of Minecraft Freedom. Community Editions, Kolonia 2022, ISBN 978-3-96096-208-3.

Podcast

25 marca 2020 r. ukazał się pierwszy z 47 odcinków podcastu Plötzlich Schwanger, który nagrał wspólnie z YouTuberem Herr Bergmannem. Zaprzestano jej prowadzenia 18 października 2020 r.

Nagrody

W 2017 r. Paluten został nominowany do nagrody Webvideopreis Deutschland w kategorii Gaming. Jako powód podano fakt, że należy on do czołówki niemieckiej sceny gier i jest jednym z twórców filmów internetowych o największym zasięgu.

Pokrewne

Bausa

Bosca

EstA

Jürgen B. Hausmann

Guido Maria Kretschmer

Loco Dice

Gudrun Mebs

Dieter Nuhr

Melanie Raabe

Rako

Ralf Schmitz

Greta Silver

Laura Malina Seiler

Torsten Sträter

Tutty Tran

UNIK

Ben Zucker

Kaya Yanar

Yassir

ZaZa

Kurt Krömer

Nino Haratischwili

Kurt Tepperwein

Tocadisco

Roland Kaiser

Flying Uwe

B. Movie

Nico Santos

DAIM

M.I.K.I

Recondite

Ramon Roselly

Natascha Wodin

Max Annas

Susanne Fröhlich

Shippo

Hans Thiers

ARASH

Bastian Bielendorfer

Rotraut Susanne Berner

Corina Bomann

Harry G

Florian Günther

Maxi Gstettenbauer

Sven Heuchert

Thorsten Havener

Calvin Hollywood

Florian Illies

Mr Jones

Svenja Leiber

Georg Magirius

Moritz Neumeier

Pashanim

Cay Rademacher

Purple Disco Machine

Gregor Sander

Thomas Röper

$ick

Markus Vahlefeld

Jan Weiler

Dietmar Wischmeyer

Marah Woolf

Ewald Arenz

Tillmann Bendikowski

Vera F. Birkenbihl

Josef Braml

Mechtild Borrmann

Johannes von Buttlar

Daniel Falb

Ghosthack

Axel Hacke

GReeeN

HandOfBlood

Dora Heldt

Andreas Izquierdo

Claus Holm

Tom Hillenbrand

Marc-Uwe Kling

Mely Kiyak

Tanja Kinkel

Günter Krieger

Torben Kuhlmann

Felix Lobrecht

Thilo Mischke

Marc Raabe

Peter Prange

Ulrike Renk

Urban Priol

Jan-Uwe Rogge

Roman Schatz

Jan-Philipp Sendker

Slowtide

Chris Tall

Carl Amery

Eva Almstädt

Fatma Aydemir

Reinhold Andert

Mark Benecke

Maxim Biller

Nora Bossong

CashMo

The Dark Tenor

Fidus

Sam Feuerbach

Harald Gilbers

Martina Gercke

Max Fuchs

Peter Grimm

Rainald Grebe

Theresa Hannig

Alexander Hartung

Dörte Hansen

Markus Heitz

Nils Havemann

Veit Heinichen

Bianca Iosivoni

The Green Man

Manuela Inusa

Petra Hülsmann

Thomas Hohensee

Kerstin Kempker

Olivia Jones

Carmen Korn

Gisa Klönne

Kontra K

Krischan Koch

Laura Kneidl

Regine Kölpin

Vincent Kliesch

Daniela Krien

Kurdo

Volker Kutscher

Hera Lind

Iny Lorentz

Jochen Malmsheimer

Majan

Manfred Lütz

Antonia Michaelis

Harald Martenstein

Joachim Meyerhoff

Kat Menschik

Metaphysics

Michael Mittermeier

Stefan Merath

Hanni Münzer

Mo-Torres

Ivo Pala

Susanne Oswald

Arne Rautenberg

Gerhard Polt

Katerina Poladjan

Mila Olsen

Bodo Schäfer

David Safier

Rockster

Martin Schneider

Otto Scharmer

Otto Schmuck

Helene Sommerfeld

Serdar Somuncu

Sero

Shindy

Manfred Spitzer

Dirk Trost

Helge Timmerberg

Sabine Thiesler

Wilke Zierden

Zuna

Jörg Mühle

Senthuran Varatharajah

Jann Wattjes

Leon Windscheid

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności