Wikibiopedia

 

Joël Ahache

Joël Ahache (ur. 25 października 1951 r. w Cransac, departament Aveyron) - były francuski piłkarz.

Kariera

Początki jako amator i w Red Star (do 1975)

Ahache dorastał w regionie na południu Francji, który jest bardziej charakterystyczny dla sportu wyczynowego, jakim jest rugby, niż piłka nożna. Mierzący 174 centymetry wzrostu obrońca miał 18 lat, gdy w 1970 roku trafił do drużyny czwartoligowego klubu z Bagnères-de-Luchon. Rok później dołączył do US Albi w trzeciej lidze, po czym w 1972 roku podpisał kontrakt z pierwszoligowym klubem Red Star Paris. Tam jednak pełnił jedynie rolę uzupełniającego zawodnika i nie wystąpił więcej niż dwa razy w sezonie 1972/73, choć były to jego początki w profesjonalnym futbolu. W 1973 roku musiał pogodzić się ze spadkiem swojej drużyny i otrzymał szansę zostania regularnym graczem z powodu odejścia wielu kolegów z drużyny. W drugiej najwyższej lidze zawodowej we Francji walczył z drużyną o bezpośredni awans, który został osiągnięty w 1974 roku. Powrócił do pierwszej ligi, ale był w stanie sprostać wymaganiom gry tylko w ograniczonym zakresie, szczególnie ze względu na pewne słabości techniczne i taktyczne, dlatego po pewnym czasie musiał ustąpić miejsca Gérardowi Madronnetowi. Red Star Paris ponownie spadł z ligi w 1975 roku i w tym momencie Ahache opuścił klub.

Druga liga w Béziers i Tuluzie (1975-1982)

Podobnie jak Paris, Ahache spadł do drugiej ligi w 1975 roku, kiedy podpisał kontrakt z AS Béziers. W klubie, któremu nie groził spadek, został szefem obrony, która w dużej mierze spisywała się solidnie. We wczesnych latach pomagali mu Hugues Buffat i Denis Bourdon. W sezonie 1978/79 był częścią zespołu, który przez długi czas walczył o awans, ale ostatecznie go przegrał. W 1980 roku przeniósł się do FC Toulouse, które również rywalizowało w drugiej lidze. W ten sposób znalazł ambitnego pracodawcę, który walczył o awans do najwyższej ligi. Niewiele brakowało, by nie udało się to w 1981 roku, kiedy to do ataku sprowadzono nie tylko dwukrotnego finalistę mistrzostw świata Roberta Rensenbrinka, ale także dwóch obrońców, László Bálinta i Claude'a Deplanche'a, którzy coraz częściej spychali Ahache na ławkę rezerwowych. W 1982 roku wygrał z drużyną drugą ligę i awansował, ale opuścił klub w tym samym czasie, gdy jego następcą został międzynarodowy Christian Lopez.

Powolne pożegnanie z zawodowym futbolem (1982-1987)

Po odejściu z Tuluzy w 1982 r., to amatorski klub z niższej ligi, FC Perpignan, sprowadził go do swojej drużyny. W wieku 30 lat w momencie przybycia do Perpignan był jedynym byłym profesjonalistą w szeregach klubu. W 1984 roku były pracodawca, AS Béziers, umożliwił mu powrót do płatnego sportu. Przez dwa lata był regularnie powoływany do reprezentacji, choć coraz bardziej odczuwał skutki swojego stosunkowo zaawansowanego wieku. Ahache miał 34 lata, gdy zakończył karierę w 1986 roku po 22 meczach pierwszej ligi bez gola i 262 meczach drugiej ligi z trzema golami. W sezonie 1986/87 zakończył karierę w amatorskim klubie Devèze Béziers. Później nie podjął już żadnych innych ról piłkarskich.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności