Wikibiopedia

 

Bernard Abbatia

Bernard Abbatia (także Bernard Abatia; * między 1530 a 1540 w Tuluzie; † około 1590) był francuskim astrologiem, lekarzem i prawnikiem.

Niewiele wiadomo o życiu i pracy Bernarda Abbatii; niektóre informacje na jego temat pochodzą głównie od jego współczesnego, francuskiego uczonego i bibliografa François Grudé de La Croix du Maine. Podaje on, że Abbatia nauczał w Paryżu prawa, matematyki, medycyny i astrologii. Nie ma jednak dowodów na to, że Abbatia faktycznie zajmował katedrę na Uniwersytecie Paryskim. Zmarł około 1590 roku.

Mówi się, że Abbatia napisał ogólny opis roślin pod tytułem Grand Herbier, ale nigdy nie został wydrukowany, a rękopis zaginął. Jedynym zachowanym dziełem jego autorstwa jest 40-stronicowa Prognostication sur le mariage de très honoré et très aimé Henry par la grâce de Dieu roy de Navarre et de très illustre princesse Marguerite de France (Paris 1572), w której starał się określić, między innymi, przypuszczalne szczęście pary królewskiej Henryka z Nawarry i Małgorzaty z Valois zgodnie z wpływem gwiazd.

Literatura

J. Boyer: Abbatia 2). W: Dictionnaire de biographie française. Vol. 1 (1932), sp. 64.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności