Wikibiopedia

 

Alfred Agache (architekt)

Alfred Hubert Donat Agache (* 24 lutego 1875 w Tours; † 4 maja 1959 w Paryżu; czasami nazywany także Alfredo Agache) był francuskim architektem i urbanistą.

Biografia

Jego matka Lucie Kuhlmann była córką przemysłowca Frédérica Kuhlmanna, a ojciec Édouard był przemysłowcem chemicznym i tekstylnym z regionu Lille. Jego wujek, również Alfred Agache, był znanym malarzem. Agache ukończył studia architektoniczne w École des Beaux-Arts w Paryżu w 1905 roku. W 1912 roku zajął trzecie miejsce w konkursie na projekt nowej stolicy Australii, Canberry, za Walterem Burleyem Griffinem i Elielem Saarinenem. Zaprojektował również plany generalne dla miast Dunkerque, Creil i Poitiers. Agache był współzałożycielem Société Française des Urbanistes, Francuskiego Towarzystwa Urbanistów.

Od 1927 roku pracował w Brazylii i projektował plany zagospodarowania przestrzennego dla miast Rio de Janeiro, Porto Alegre i Kurytyby. Jego plany okazały się zbyt kosztowne. Stanowiły one jednak podstawę dla kolejnych planów, które zostały następnie zrealizowane. Kurytyba do dziś uważana jest za jedno z najlepiej zaplanowanych miast na świecie.

Chronologia jego najważniejszych projektów urbanistycznych

1911: Realizacja planu urbanistycznego Dunkierki, w którym celem było połączenie centrum z przemysłowymi przedmieściami przy użyciu wszystkich dostępnych szlaków transportowych.

1912: Planowanie urbanistyczne Canberry

1913: Mianowany sekretarzem generalnym Musée Social. Wygłosił pierwsze wykłady na temat planowania urbanistycznego w École libre des sciences sociales.

1915: Brał udział w odbudowie miast zniszczonych podczas I wojny światowej.

1923: Mianowany sekretarzem Société française des urbanistes.

1927-1932: Ogólne planowanie urbanistyczne Rio de Janeiro: Odnowa dużego miasta, która obejmowała kompleksową odnowę i dekorację miasta. Agache chciał podkreślić architekturę i potęgę tej metropolii w duchu urbanistyki społecznej. Praca ta jest uważana za największy zrealizowany projekt urbanistyczny Agache'a.

1943: Z pomocą swoich dwóch studentów zrealizował plan urbanistyczny Kurytyby. Plan ten jest do dziś uważany za model ekologicznego planowania urbanistycznego.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności