Wikibiopedia

 

Henri d'Abel de Libran

Henri Gaspard Alexandre d'Abel de Libran (* 14 marca 1833 w Aix-en-Provence, Département Bouches-du-Rhône; † 5 czerwca 1901 w Paryżu) był francuskim oficerem marynarki wojennej i kontradmirałem (Contre-amiral), który był między innymi szefem sztabu bazy marynarki wojennej w Breście i szefem Dywizji Północnego Atlantyku (Division de l'Atlantique-Nord).

Życie

Henri Gaspard Alexandre d'Abel de Libran był synem właściciela ziemskiego i byłego podprefekta François Gasparda Alfreda d'Abel de Libran i Alix Colla de Pradine. Po uczęszczaniu do szkoły jako członek doktoratu w 1851 r., rozpoczął szkolenie jako Élève-officier w szkole morskiej (École navale), którą ukończył 1 sierpnia 1853 r. na statku szkoleniowym Borda. Następnie został przeniesiony na pokład 118-działowego statku Ville de Paris, trzypokładowego liniowca, i wziął udział w wojnie krymskiej. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej 29 kwietnia 1855 roku. Po powrocie, 3 grudnia 1856 r. został awansowany na porucznika marynarki (Enseigne de vaisseau de deuxième classe) i przeniesiony do portu wojskowego w Tulonie. Po awansie na kapitana porucznika (lieutenant de vaisseau) w dniu 24 grudnia 1861 r. został przeniesiony do bazy morskiej w Cherbourgu. W kolejnych latach brał udział w różnych misjach w kolonii karnej w Gujanie Francuskiej jako dowódca kanonierki Éclair, a później był dowódcą korwety Coligny.

W dniu 15 października 1875 r. d'Abel de Libran otrzymał awans na kapitana fregaty (Capitaine de Frégate) i został pierwszym oficerem korwety pancernej Atalante, która operowała na Morzu Chińskim. W dniu 1 lipca 1880 r. został dowódcą bazy morskiej Granville, a 11 lipca 1880 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej za swoje wcześniejsze zasługi. Był również dowódcą trójdziałowego kanonierki Crocodile, która stacjonowała w bazie morskiej Cherbourg. Po awansie na kapitana morskiego (Capitaine de Vaisseau) w dniu 31 grudnia 1883 r. został dowódcą śruby Aviso Bisson, która należała do dywizji Levante, a następnie ponownie dowódcą kanonierki Crocodile. W dniu 1 stycznia 1886 r. został dowódcą 28-działowego krążownika Flore w bazie morskiej Cherbourg i szefem sztabu szefa Dywizji Północnoatlantyckiej (Division de l'Atlantique-Nord), kontradmirała Henri Lacombe, którego okrętem flagowym był w tym samym czasie Flore. W dniu 24 września 1887 r. został dowódcą pancernika Le Redoutable, który był częścią eskadry śródziemnomorskiej.

Henri d'Abel de Libran otrzymał awans na kontradmirała (Contre-amiral) w dniu 14 kwietnia 1890 roku, a następnie służył jako szef sztabu bazy morskiej w Breście, a także został mianowany komandorem Legii Honorowej za wieloletnią służbę w dniu 30 października 1891 roku. Ostatecznie został szefem Dywizji Północnego Atlantyku (Division de l'Atlantique-Nord) i pełnił tę funkcję do osiągnięcia limitu wieku i przeniesienia do rezerwy w 1895 r. Po śmierci został pochowany na cmentarzu Lambesc.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności