Wikibiopedia

 

Antoine D'Agata

Antoine D'Agata (ur. 19 listopada 1961 r. w Marsylii) jest francuskim fotografem i dokumentalistą.

Życie

Antoine D'Agata urodził się w Marsylii w 1961 roku w rodzinie pochodzącej z Sycylii. Jego ojciec był rzeźnikiem. Opuścił szkołę w wieku 17 lat i prowadził niespokojne życie jako punk na marsylskiej scenie narkotykowej i pubowej. Jest ślepy na lewe oko od 1981 roku, kiedy został trafiony granatem z gazem łzawiącym podczas demonstracji przeciwko neofaszystowskiej PFN (Parti des forces nouvelles).

Opuścił Francję w 1983 roku i przez następne dziesięć lat mieszkał w USA. To właśnie w Nowym Jorku odkrył swoje zainteresowanie fotografią. Uczęszczał na kursy w Międzynarodowym Centrum Fotografii, gdzie uczył się między innymi od Larry'ego Clarka i Nan Goldin.

W latach 1991/1992 pracował w Nowym Jorku w agencji fotograficznej Magnum, a w 1992 roku został asystentem fotografów Magnum

Erich Hartmann, Hiroji Kubota (* 1939) i Ferdinando Scianna (* 1943).

Wrócił do Francji w 1993 roku, porzucił fotografię, pracował jako murarz, a nocami w barze i powrócił do fotografii dopiero cztery lata później. W latach 1995 i 1996 odbył podróż do Meksyku. Rezultatem jego podróży są dwa tomy zdjęć De Mala Muerte i Mala Noche. Czarno-białe zdjęcia zostały wykonane w środowisku narkotykowym i burdelowym w Meksyku. Pokazują ludzi z marginesu społecznego i dokumentują świat brutalności, przemocy, seksu i prostytucji. Tematy te odgrywają dominującą rolę w całej twórczości Antoine'a D'Agaty.

Teksty do Mala Noche zostały napisane przez marsylskiego pisarza Bruno Le Danteca (* 1962), który później napisał teksty do innych tomów fotograficznych D'Agaty, oraz meksykańskiego powieściopisarza Jose Agustína (* 1944). De Mala Muerte, książka artystyczna, to leporello z dziewięcioma fotografiami i tekstem meksykańskiego pisarza kryminałów Paco Ignacio Taibo II, który był reprezentowany przez Galerię Vu w Paryżu od 1999 roku. W 2001 roku ukazała się jego książka Hometown z 37 czarno-białymi planszami. Zdjęcia zostały wykonane prawie wyłącznie w Marsylii, w osobistym sąsiedztwie fotografa i dokumentują jego własny świat, jego osobiste obsesje. W tym samym roku tom został nagrodzony Prix Niépce pour jeunes photographes.

Następnie podróżował do kilku krajów, gdzie żył w bliskim kontakcie z ludźmi, których fotografował w ich środowiskach i zaczął regularnie publikować tomy zdjęć.

Dołączył do agencji Magnum Photos w 2004 roku i w tym samym roku nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy El Cielo del Mondo, który został wyprodukowany przez La Fémis i pokazany na festiwalach filmowych w Belfort i La Rochelle w 2005 i 2006 roku.

W 2008 roku został pełnoprawnym członkiem Magnum Photos, a w 2010 roku Éric Lartigau zatrudnił go jako fotografa do swojego filmu fabularnego L'homme qui voulait vivre sa vie. Romain Duris gra odnoszącego sukcesy prawnika, który po wypadku zrywa wszelkie więzi ze swoim mieszczańskim życiem i przyjmuje nową tożsamość, aby żyć jako fotograf.

W 2013 roku w La Bal Gallery odbyła się retrospektywa jego prac zatytułowana Antibodies, której towarzyszył katalog z przypisami. Katalog został nagrodzony Prix des Rencontres w Arles w 2013 roku.

Private

Antoine D'Agata nie ma stałego adresu od 2005 roku. Od 2001 r. posiada adres pocztowy w Rue du refuges w Arles. D'Agata nie jest żonaty. Ma cztery córki z trzema różnymi kobietami.

Publikacje

Fotografie D'Agaty zostały opublikowane przez Art Press, Le Monde, Libération, Le Monde 2, Le Monde Diplomatique, L'Express, Stern Magazine, Le Matin (Belgia), Courrier International, Paris-Photo, Le Monde des Débats, l'Humanité, Télérama, Les Inrockuptibles, La Marseillaise, Nova Magazine, L'EDJ, La Croix, L'Oeil Electrique, Mouvement, Pour Voir, Lire, Facts.

Od 1998 roku opublikował ponad 50 ilustrowanych książek.

Filmografia

2005: El cielo del muerto, krótkometrażowy film dokumentalny

2008: Aka Ana, film dokumentalny (scenariusz, reżyseria, kamera)

2013: Atlas, film dokumentalny

2019: White Noise, film dokumentalny

2020: La vie nue, film krótkometrażowy

Recepcja w filmie

W 2007 roku film fabularny Un homme perdu libańskiej reżyserki Danielle Arbid został pokazany w Cannes w ramach cyklu Quinzaine des réalisateurs. Postać fotografa, grana przez Melvila Poupauda, została stworzona przez Arbid na podstawie biografii D'Agaty. W 2009 roku Tommaso Lusena i Giuseppe Schillac nakręcili film dokumentalny pt.

The Cambodian Room: Situations with Antoine D'Agata. Obaj filmowcy towarzyszyli D'Agacie w kilkutygodniowej podróży do Phnom Penh, gdzie D'Agata poznał prostytutkę i dilera narkotyków Lee, z którym dzielił łóżko i lód, azjatycką wersję cracku.

W 2010 roku Éric Lartigau zatrudnił D'Agatę jako fotografa do swojego filmu fabularnego L'homme qui voulait vivre sa vie. Zdjęcia głównego bohatera Exbena/Kremera, granego przez Romaina Durisa, są dziełem D'Agaty. Ekspresyjny autoportret, który zrobił sobie Kremer, powstał pod okiem D'Agaty. D'Agata - Limite(s) to film dokumentalny Francka Landrona z 2019 r. Landron śledził fotografa przez sześć lat i obserwował go przy pracy. Film uzupełniają wywiady z producentami i reżyserami filmowymi, artystami, dziennikarzami, wydawcami i kuratorami, którzy rozmawiali z D'Agatą lub spotkali go na swojej drodze.

Rynek sztuki

Zdjęcia Antoine'a D'Agaty osiągają na aukcjach ceny do 10 000 dolarów amerykańskich.

Tomy fotograficzne, z których niektóre zostały wydrukowane tylko w małych nakładach od 300 do 500 egzemplarzy, są sprzedawane za około 300 USD, a pierwsze wydanie Mala Noche od 100 do 700 USD.

Literatura

Gaëlle Morel: Estetyka autora. Signes subjectives ou retrait documentaire, Kapitel: Une présence evidente, S. 103-107, w: Gaëlle Morel (Hrsg.): Photojournalisme et art contemporain: les derniers tableaux. Paris: Ed. Des archives contemporains 2008. ISBN 978-2-914610-65-0.

Antoine D'Agata, Christine Delory-Momberger: Le désir du monde. Paris, Téraède 2008. (L'écriture du monde.) ISBN 978-2-912868-50-3

Christine Delory-Momberger, Fannie Escoulen (red.): Actes, obecność polityczna. Różne materiały. Fotos Antoine d'Agata. Paris: Frère 2014. ISBN 979-10-92265-11-8

Christine Delory-Momberger: Le geste d'Agata. Paris: Frère 2017. ISBN 979-10-92265-56-9

David Signer: Shooting im Exzess, w: Reportagen, październik/listopad 2012. S. 64 ff.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności