Wikibiopedia

 

Jacques d'Adelswärd-Fersen

Baron Jacques d'Adelswärd-Fersen (* 20 lutego 1880 w Paryżu; † 5 listopada 1923 na Capri) był francuskim arystokratą, pisarzem i poetą. Po skandalu związanym z pederastycznymi relacjami z paryskimi uczniami, który uczynił go persona non grata na salonach miasta i pokrzyżował jego plany małżeńskie, osiedlił się na Capri w 1903 roku i mieszkał tam ze swoim długoletnim przyjacielem, Nino Cesarinim, aż do zakończenia życia po przedawkowaniu kokainy w 1923 roku.

Wczesne życie

Urodzony jako Jacques d'Adelswärd, był spokrewniony ze strony ojca ze szwedzkim hrabią Axelem von Fersenem, który miał romans z Marią Antoniną. Z podziwu dla tego dalekiego krewnego, d'Adelswärd przyjął nazwisko Fersen. Na Capri ostatecznie pozbył się nazwiska "d'Adelswärd" i odtąd nazywał siebie hrabią Fersen.

Jego dziadek założył fabrykę stali w Longwy-Briey, która generowała znaczne zyski. Kiedy d'Adelswärd-Fersen przejął rodzinny spadek w wieku 22 lat, stał się bardzo poszukiwanym człowiekiem w kręgach wyższych sfer. Wiele rodzin miało nadzieję wydać za niego swoje córki i w ten sposób stworzyć obiecujący sojusz rodzinny i finansowy.

D'Adelswärd-Fersen wstąpił do wojska i podróżował. Opublikował także swoje pierwsze wiersze, Chansons légères. Mniej więcej w tym czasie zdał sobie sprawę ze swoich skłonności homoseksualnych, które przejawiały się również w jego wierszach. Nie interesowały go jednak związki z dorosłymi mężczyznami (co we Francji było bezkarne), lecz z nastolatkami w wieku od 15 do 17 lat. Preferencje te były źle widziane i doprowadziły do jego społecznego ostracyzmu.

Proces

W 1903 roku pojawiły się zarzuty, że d'Adelswärd-Fersen organizował w swoim domu czarne msze. Według plotek, uczestniczyli w nich paryscy uczniowie i dochodziło do aktów seksualnych między gospodarzem a młodymi mężczyznami. D'Adelswärd-Fersen został oskarżony o "nakłanianie nieletnich do rozpusty" i uznany za winnego. Odbył karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności, musiał zapłacić grzywnę w wysokości 50 franków i stracił prawa obywatelskie na okres pięciu lat. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, tak zwane targi polegały głównie na recytowaniu wierszy i odtwarzaniu mitologicznych scen na żywych obrazach z udziałem półnagich chłopców. Mówi się, że przy jednej okazji d'Adelswärd-Fersen masturbował niektórych chłopców.

Procesja na wyspę Capri

Po tym, jak jego plany małżeńskie zostały anulowane przez skandal, d'Adelswärd-Fersen przypomniał sobie o wyspie Capri, którą odwiedził w młodości, i kazał zbudować tam dla siebie dom. Kupił kawałek ziemi na szczycie wzgórza w północno-wschodniej części wyspy, w pobliżu Villa Jovis, która została zbudowana dwa tysiące lat wcześniej przez rzymskiego cesarza Tyberiusza. Jego dom, który początkowo nazwał Gloriette, został ostatecznie ochrzczony Villa Lysis (później Villa Fersen) w nawiązaniu do platońskiego dialogu Lysis, który dotyczy przyjaźni i miłości homoseksualnej. Architektem był Edouard Chimot, który zaprojektował ją w stylu secesyjnym. W piwnicy znajduje się duża palarnia, w której d'Adelswärd-Fersen spożywał opium i ostatecznie odebrał sobie życie. Łacińska inskrypcja nad wejściem brzmi: Amori et dolori sacrum (sanktuarium miłości i smutku). Willa stała się później atrakcją turystyczną na wyspie Capri. Powieść Rogera Peyrefitte'a z 1959 roku L'Exilé de Capri przyczyniła się do trwałej pamięci o d'Adelswärd-Fersen.

Lord Lyllian

Lord Lyllian, opublikowany w 1905 roku, jest jednym z najważniejszych dzieł literackich d'Adelswärd-Fersena, którego celem jest skandal, który wypędził go z Paryża, z aluzjami do afery, która kilka lat wcześniej wylądowała w więzieniu Oscara Wilde'a. Główny bohater książki, Lord Lyllian, wyrusza w odyseję seksualnych przygód, zostaje uwiedziony przez osobę przypominającą Wilde'a, zakochuje się w chłopcach i dziewczętach, a ostatecznie zostaje zabity przez chłopca. W filmie karykaturalnie przedstawiony jest również krzyk opinii publicznej na temat rzekomych czarnych mas. Jest to odważna mieszanka faktów i fikcji, w tym czterech postaci, które pojawiają się jako alter ego autora.

Akadémos

Akadémos. Revue Mensuelle d'Art Libre et de Critique było krótkotrwałą próbą d'Adelswärd-Fersena opublikowania miesięcznika promującego miłość pederastyczną. Kiedy pierwszy numer ukazał się w 1909 roku, była to pierwsza tego typu publikacja w języku francuskim. Tematycznie obejmował ten sam obszar, co Der Eigene, który był wydawany w Niemczech przez Adolfa Branda w latach 1896-1931 i którego celem było promowanie społecznej akceptacji homoseksualności. Der Eigene posłużyło za wzór dla d'Adelswärd-Fersen.

Akadémos został przerwany po roku (dwanaście numerów). Uważa się, że powodem było to, że produkcja magazynu stała się zbyt kosztowna dla barona. Nie można również wykluczyć innych wpływów, takich jak presja ze strony wrogiej prasy i echa społecznego. Niemniej jednak, drukowane wydania zawierają również eseje znanych osobistości, takich jak Achille Essebac, Claude Farrère, Jean Ferval i Anatole France.

Literatura drugorzędna

Książki

Roger Peyrefitte: L'Exilé de Capri. 1959

Alfred Jarry: La Chandelle verte. 1969

Wolfram Setz (red.): Jacques d'Adelswärd-Fersen - Dandys i poeta. Rosa Winkel Library, 2006, ISBN 3-935596-38-3.

Stephen Wayne Foster: Adelswärd Fersen, baron Jacques D. W: Encyklopedia homoseksualności. Wayne R. Dynes (ed.), Garland Publishing, 1990. p. 11 f.

George Robb, Nancy Erber (red.): Disorder in the Court: Trials and Sexual Conflict at the Turn of the Century. New York University Press, Nowy Jork 1999, ISBN 0-8147-7526-8.

Jana Revedin: Lysis. Wieser, Klagenfurt 2011, ISBN 978-3-85129-906-9

Filmy

Capri - Musik die sich entfernt, oder: Die seltsame Reise des Cyrill K., 1983 - film telewizyjny Ferry'ego Radaxa, wyprodukowany dla WDR, o d'Adelswärd-Fersen, Nino Cesarini i wielu innych sławach z historii Capri.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności