Wikibiopedia

 

Paul d'Abrest

Paul d'Abrest lub Frédéric Kohn-Abrest, właściwie Friedrich Kohn (* 4 stycznia 1850 w Pradze; † 25 lipca 1893 w Vöslau) był austriackim pisarzem i dziennikarzem pochodzenia czeskiego, wyznania mojżeszowego i narodowości francuskiej.

Życie

D'Abrest urodził się jako Friedrich Kohn w Pradze i w wieku dziesięciu lat zamieszkał z krewnymi w Paryżu. Tam też ukończył szkołę. W 1877 r., w wieku 27 lat, złożył wniosek o francuskie obywatelstwo; od tego momentu nosił nazwisko "Frédéric Kohn-Abrest".

W Paryżu, a później w Wiedniu, d'Abrest pracował jako korespondent dla różnych gazet i czasopism. Ostatnio pracował w Wiedniu dla Le Temps (Paryż). Jego prace literackie były pisane częściowo po niemiecku, a częściowo po francusku. Od czasu do czasu publikował razem ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Victorem Tissotem.

W listopadzie 1877 r. d'Abrest poślubił w Wiedniu Fanny Sulzer, córkę słynnego wiedeńskiego kantora Salomona Sulzera. D'Abrestowi przypisuje się odkrycie niedokończonych pamiętników Heinricha Heinego w Paryżu i udostępnienie ich światu literackiemu.

W jednym z wywiadów d'Abrest zasugerował, że jego pseudonim może być interpretowany jako pochodzący z Brześcia.

Paul d'Abrest zmarł w wieku 43 lat 25 lipca 1893 roku w Vöslau.

Dzieła

(jako "Paul DʼAbrest"): Forays among the belligerents. W: The Garden Arbour. Wydanie 27-40, 1877 (pełny tekst [Wikisource] - 10 części).

Historie z oblężenia Paryża (1878)

Zig-Zags en Bulgarie (Guerre d'Orient - Campagne de 1877). Préface de M. Jules Claretie, Paryż 1879 r.

Vienne pod rządami Franciszka Józefa I (1888)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności