Wikibiopedia

 

Nicolas Perrot d'Ablancourt

Nicolas Perrot d'Ablancourt (* 5 kwietnia 1606 w Châlons-en-Champagne; † 17 listopada 1664 w Ablancourt) był francuskim tłumaczem okresu przedklasycznego i członkiem Académie française.

Życie i twórczość

Życie

Pochodzący z wioski Ablancourt w Szampanii (między Châlons-en-Champagne i Vitry-le-François), protestancki filolog Nicolas Perrot, którego rodzina należała do oficjalnej szlachty, wcześnie zasłynął jako tłumacz z greki i łaciny (Arrian, Juliusz Cezar, Cyceron, Frontin, Homer, Lucjan z Samosaty, Minucjusz Feliks, Plutarch, Polinejkes, Tacyt, Tukidydes i Ksenofont). Wysoka jakość jego stylu w czasach, gdy wyłaniał się klasyczny francuski, przyniosła mu miejsce (nr 20) w Académie française w 1637 roku w wieku 31 lat. Od 1641 roku przyjął do swojego domu przyszłego leksykografa Richeleta. Do jego najbliższych przyjaciół należeli Olivier Patru i Jean-Louis Guez de Balzac. Zmarł w wieku 58 lat i został pochowany w Ablancourt.

Tłumacz. Odbiór

W dylemacie tłumacza, który często musi zdecydować, czy priorytetem jest wierność tekstowi źródłowemu, czy piękno tekstu docelowego, Perrot d'Ablancourt był po stronie "belles Infidèles" (pięknych niewiernych, nawiązujących do ludzkiego życia miłosnego). Znaczący wpływ jego przekładu zorientowanego na język docelowy na język i literaturę francuską XVII wieku podkreślił protestant Roger Zuber (1931-2017), ratując tym samym Ablancourta od zapomnienia. Współczesne badania nad przekładem zrobiły jeszcze jedną rzecz, by jego nazwisko znów stało się znane. W Châlons-sur-Marne i Ablancourt ulice "Rue Perrot d'Ablancourt" noszą jego imię, podobnie jak szkoła "Collège Perrot d'Ablancourt" w Châlons-sur-Marne (od pewnego czasu).

Dzieła

Lettres et préfaces critiques de Nicolas Perrot d'Ablancourt. Pod redakcją Rogera Zubera. Didier, Paris 1972.

Literatura (porządek chronologiczny)

René Pocard du Cosquer de Kerviler: Szampan w Académie française. Nicolas Perrot d'Ablancourt (1606-1664). Studium o jego życiu i twórczości. Menu, Paryż 1877.

Walther Mossner: Die Übersetzungsweise des Nicolas Perrot, Sieur d'Ablancourt, und ihre Einwirkung auf Vaugelas. Benedikt Hilz, Norymberga 1927.

Roger Zuber: Perrot d'Ablancourt et ses "Belles infidèles". Tłumaczenie i krytyka od Balzaca do Boileau. Presses du Palais royal, Paris 1968 (praca dyplomowa 1967).

Roger Zuber: Les "Belles infidèles" et la formation du goût classique. Perrot d'Ablancourt i Guez de Balzac. Armand Colin, Paryż 1968; Albin Michel, Paryż 1995.

Emmanuel Bury: D'Ablancourt et le sacré. La satire des mythes dans le "Lucien". PUF, Paris 1989.

Emmanuel Bury: Trois traducteurs français aux XVIe et XVIIe siècles: Amyot, Baudoin, d'Ablancourt. PUF, Paris 1997.

Wilhelm Graeber: "Blüte und Niedergang der belles infidèles". W: Übersetzung - Translation - Traduction. Pod redakcją Haralda Kittela, Armina Paula Franka, Norberta Greinera. Walter de Gruyter, Berlin 2008, s. 1520-1531.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności