Wikibiopedia

Jack Barsky

Jack Barsky (ur. 18 maja 1949 r. w Rietschen jako Albrecht Dittrich) - niemiecko-amerykański były szpieg KGB.

Życie

Dorastał w Köbeln, dzielnicy Bad Muskau, a maturę uzyskał w 1967 r. w Karl-Marx-Oberschule, obecnie Erwin-Strittmatter-Gymnasium w Sprembergu. Podczas studiów chemicznych w Jenie, które odbywał m.in. w ramach stypendium Karola Marksa, wstąpił do SED i objął tam swoje pierwsze funkcje.

W 1973 r. został zwerbowany przez Stasi i przez pięć lat szkolił się m.in. w Moskwie. Jego rodzina dowiedziała się, że pracował dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych NRD, a później także dla radzieckiego programu kosmicznego w Kazachstanie. Od 1978 r. mieszkał w USA jako kret pod fałszywą tożsamością. Przyjął nazwisko Jack Philip Barsky z Adelphie (Maryland), który zmarł w 1955 r. w wieku dziesięciu lat. W 1988 r. istniało podejrzenie, że został zdemaskowany przez Wasilija Nikiticza Mitrochina. Zamiast opuścić kraj zgodnie z poleceniem, udawał chorobę HIV i został. Jego aresztowanie nastąpiło dopiero w maju 1997 r. Był “prawdopodobnie ostatnim agentem KGB w USA”. W 2014 r. został obywatelem USA. Początkowo miał przeniknąć do wewnętrznego kręgu znajomych doradcy prezydenta Zbigniewa Brzezińskiego. W czasie kilkuletniej działalności w ukryciu prawdziwa działalność szpiegowska na rzecz Związku Radzieckiego miała miejsce tylko raz. Zdradził lukratywny z ekonomicznego punktu widzenia kod programu, do którego uzyskał dostęp w trakcie pracy jako informatyk. Ma pięcioro dzieci i był w sumie trzykrotnie żonaty, czasami w bigamii, z jedną żoną w USA, a drugą w NRD.

Pisma

Jack Barsky, Cindy Coloma: The False American: A Double Life as a German KGB Spy in the USA (Fałszywy Amerykanin: podwójne życie niemieckiego szpiega KGB w USA). 2. edycja. SCM Hänssler, 2018, ISBN 978-3-7751-5826-8, s. 424 (American English: Deep Undercover: My Secret Life and Tangled Allegiances. 2017. pierwsze wydanie: Tyndale House Publishers).

Pokrewne

Peter Max

Uwe Steimle

Ben Zucker

David Zwirner

Gerald Hüther

Hans Thiers

Bernd Jäger

Gregor Sander

Thilo Mischke

Reinhold Andert

Peter Grimm

Lothar Machtan

Stephan Michme

Martin Puchner

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności