Wikibiopedia

 

Jack Barsky

Jack Barsky (ur. 18 maja 1949 r. w Rietschen jako Albrecht Dittrich) - niemiecko-amerykański były szpieg KGB.

Życie

Dorastał w Köbeln, dzielnicy Bad Muskau, a maturę uzyskał w 1967 r. w Karl-Marx-Oberschule, obecnie Erwin-Strittmatter-Gymnasium w Sprembergu. Podczas studiów chemicznych w Jenie, które odbywał m.in. w ramach stypendium Karola Marksa, wstąpił do SED i objął tam swoje pierwsze funkcje.

W 1973 r. został zwerbowany przez Stasi i przez pięć lat szkolił się m.in. w Moskwie. Jego rodzina dowiedziała się, że pracował dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych NRD, a później także dla radzieckiego programu kosmicznego w Kazachstanie. Od 1978 r. mieszkał w USA jako kret pod fałszywą tożsamością. Przyjął nazwisko Jack Philip Barsky z Adelphie (Maryland), który zmarł w 1955 r. w wieku dziesięciu lat. W 1988 r. istniało podejrzenie, że został zdemaskowany przez Wasilija Nikiticza Mitrochina. Zamiast opuścić kraj zgodnie z poleceniem, udawał chorobę HIV i został. Jego aresztowanie nastąpiło dopiero w maju 1997 r. Był "prawdopodobnie ostatnim agentem KGB w USA". W 2014 r. został obywatelem USA. Początkowo miał przeniknąć do wewnętrznego kręgu znajomych doradcy prezydenta Zbigniewa Brzezińskiego. W czasie kilkuletniej działalności w ukryciu prawdziwa działalność szpiegowska na rzecz Związku Radzieckiego miała miejsce tylko raz. Zdradził lukratywny z ekonomicznego punktu widzenia kod programu, do którego uzyskał dostęp w trakcie pracy jako informatyk. Ma pięcioro dzieci i był w sumie trzykrotnie żonaty, czasami w bigamii, z jedną żoną w USA, a drugą w NRD.

Pisma

Jack Barsky, Cindy Coloma: The False American: A Double Life as a German KGB Spy in the USA (Fałszywy Amerykanin: podwójne życie niemieckiego szpiega KGB w USA). 2. edycja. SCM Hänssler, 2018, ISBN 978-3-7751-5826-8, s. 424 (American English: Deep Undercover: My Secret Life and Tangled Allegiances. 2017. pierwsze wydanie: Tyndale House Publishers).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności